Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6340
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obserwatorium Karkonoskie po raz 55

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 grudnia 2014, 8:27
Aktualizacja: 8:29
Autor: Manu
Fot. Archiwum BWA
W czwartek (18.12) o godz. 18.00 w jeleniogórskiej Galerii BWA odbędzie się pięćdziesiąta piąta odsłona cyklu Obserwatorium Karkonoskie. Tematem spotkania, które wstępem poprzedzi i poprowadzi Andrzej Więckowski, będzie “Jak ożywić umierające fragmenty miast”. Wstęp wolny.

Udział w Obserwatorium Karkonoskim zapowiedział dr Mateusz Hartwich - tłumacz, publicysta, działacz społeczny, wykładowca na Uniwersytecie Europejskim Viadrin.

Projekt realizowany ze środków finansowych Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Miasta Jelenia Góra, pod patronatem miesięcznika “Odra”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

adomagala 16-12-2014 11:22
Byłoby świetnie, gdyby do udziału w tej dyskusji zaproszono dr Andreasa Billerta, który swego czasu był również wykładowcą na Viadrinie. Pisałem u niego pracę magisterską dotyczącą rewitalizacji Cieplic. Nie znam drugiego człowieka w Polsce, który z taką pasją potrafił opowiadać o degradacji obszarów miejskiej popartej wieloletnim doświadczeniem w trakcie realizacji programów rewitalizacji w Niemczech, mi.n. w Lubece czy Frankfurcie nad Odrą. Temat zbliżającego się Obserwatorium jest bardzo interesujący. Uważam, że w Jeleniej Górze powinniśmy na poważnie pomyśleć o powołaniu czegoś na kształt biura rozwoju Wrocławia (oczywiście wiem, że takie rozwiązanie budziłoby kontrowersje), a jedną z domen działalności takiego zespołu byłoby stworzenie nowego lokalnego programu rewitalizacji.
adomagala 16-12-2014 11:29
W Jeleniej Górze w miarę dobrze poradzono sobie z zagospodarowaniem terenów powojskowych. Tereny poprzemysłowe, to m.in. Celwiskoza, ale nie tylko. Wraz ze znajomymi mieliśmy pomysł na to co można byłoby w tej kwestii zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=zXkNhuHcxAw Od wielu lat mówi się o potrzebie rewitalizacji Alei Wojska Polskiego, ale temat utknął w martwym punkcie. Byłoby świetnie gdyby władze miasta na poważnie podjęły ten temat. Do dzieła Panie Prezydencie!!!
~do wyżej 16-12-2014 19:25
Przestań już trollować gościu. Te całe Biuro Rozwoju Wrocławia to nie żadne biuro zajmujące się rozwojem miasta tylko upychalnia dla krewnych i znajomych królika i biuro dobrze płatnych etatów dla kolesi. Podobnie jak wiele innych wrocławskich spółeczek. Zupełnie nie wiesz o czym piszesz. To nie sztuka zobaczyć jakąś nazwę i zachwycić się jak wspaniale, bo oni mają a my nie, sztuką jest zobaczenie co konkretnego robią w danej instytucji. chciałbyś, żeby tak samo w Jeleniej Górze było dużo różnych spółeczek ze stołkami dla kolesi pana prezydenta? Chyba nie. Wrocław może sobie pozwolić na takie "biura" i "ośrodki" markujące prace bo ma mnóstwo pieniędzy z zarządu województwa, a z czego my je sfinansujemy?
~alexis 16-12-2014 19:35
Zgadzam się całkowicie. Nie róbmy z naszego miasta wsi Wrocław.
~ 16-12-2014 21:05
Wieś to jest była i pewnie przez dekady będzie jelenia kiszka nie miasto za zajezdnia nadal są krowy
~do 21:05 16-12-2014 21:16
Skończyłeś ryczeć? To wracaj na pastwisko pod Wrocławiem.
~ 16-12-2014 21:22
Gdyby Jelenia Góra miała tyle pieniędzy co Wrocław to na pewno byłoby u nas 10 takich biur (każde zajmujące się inną działką), a pieniądze byłyby wykorzystane dużo lepiej niż we Wrocławiu, gdzie faktycznie różne "biura", "ośrodki", "instytuty" itd. to głównie miejsca upychania niekompetentnych, nic nie umiejących magistrów po wrocławskich humanistycznych szkołach gotowania na gazie według kryterium znajomości i pokrewieństwa. Warto zainteresować się skąd pochodzą pieniądze na utrzymanie takich instytucji we Wrocławiu. Otóż płaci za nie nie Wrocław, tylko finansuje się je z pieniędzy województwa. Płacimy za tę patologię my wszyscy z naszych podatków - ja, ty, każdy Dolnoślązak. Jeszcze jeden przykład panoszenia się Wrocławia i wyrzucania w błoto pieniędzy mieszkańców Dolnego Śląska.
adomagala 16-12-2014 22:06
Co do trollowania. Dlaczego wszyscy Państwo piszecie, żeby nie robić z Jeleniej Góry drugiego Wrocławia? To proszę sobie przypomnieć, że w Jeleniej Górze mamy: Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego, siedzibę Euroregionu Nysa. Czy widzicie jakieś wymierne korzyści związane z funkcjonowaniem tych organizacji w mieście? Ja ich za bardzo nie widzę. W artykule sprzed paru dni napisałem o pomyśle stworzenia na kształt czegoś w rodzaju Biura Rozwoju Wrocławia. Nie żyję na tym świecie od wczoraj i wiem, że tego typu "przybytki"mają także swoją ciemną stronę, zwaną nepotyzmem... Piszecie tak jakby Jelenia Góra była krainą mlekem i miodem płynącą, ale to nie w Jeleniej Górze łatwiej znaleźć pracę, tylko we Wrocławu. Takie gadanie, że Wrocław to siedlisko patolgii, że nas okrada to jest tylko
adomagala 16-12-2014 22:15
leczenie naszych lokalnych kompleksów.
~zbych 16-12-2014 23:31
@adomagala: Kto ma kompleksy? Chyba ty, bo ciągle porównujesz Jelenią Górę z Wrockiem. Na takiej samej zasadzie, jakbyś porównał Wrocław do Barcelony. W Barcelonie mają plażę nad Morzem Śródziemnym to my też musimy mieć, a co!
~ 17-12-2014 9:26
Adomagała, nie rozmawiaj ze schizofrenikiem! To nie "wszyscy Państwo piszecie" tylko jeden pajacyk, który został skrzywdzony we Wrocławiu (pewnie ojciec wchodził mu do wanny) produkuje się pod każdym tematem - nieważne, czy o kulturze, polityce czy o dolnej części pleców Maryny - gość jak katarynka powtarza swoje wynurzenia o słoikach wrocławskich, ujadaniu piesków, Romkach, kiepskich spektaklach w Norwidzie, prelekcjach itp. A więc nie warto wdawać się w dyskusję z pajacykiem!
~ 17-12-2014 14:31
I znowu Adam Domagała zaśmieca fora. Raz pisze jako zalogowany, innym razem (godz. 09:26) jako niezalogowany i obraża czytelników. Po co takie cyrki? Chcesz coś przekazać, to napisz to raz i nie spamuj forum pod każdym artykułem. Jeszcze obrażając czytelników na dodatek. W ten sposób poparcia tobie nie przybędzie. Widać to ciebie ktos skrzywdził skoro w ten sposób zachowujesz się na forach.
~ 17-12-2014 14:37
Co do Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego to proponuję wpisać w Google i zobaczyć samemu, co ona organizuje. Jeśli ktoś pisze że nic nie organizuje, to znaczy że jest kompletnym ignorantem w temacie. Ot, chociażby ostatnio projekt rewitalizacji dawnych punktów widokowych. Takich działań jest oczywiście dużo więcej. A co organizuje jakieś Biuro Rozwoju Wrocławia? Łatwiej znaleźć pracę we Wrocławiu m.in. dlatego, że ma mnóstwo takich podejrzanych instytucyjek, które są utrzymywane z pieniędzy całego województwa, a dają pracę wrocławianom. Tymczasem teraz ma 4 miliardy długów i bez pieniędzy całego województwa nie wybrnie z dołka. Nie rozumiem tych kompleksów niektórych na punkcie Wrocławia, którzy chcieliby wszędzie mieć drugi Wrocław. Każde miasto jest inne i trzeba to docenić.
~Bożena Misiak 17-12-2014 15:47
Nie rozumiem, skąd u niektórych tak bezkrytyczne podejście do Wrocławia. Chyba rzeczywiście kompleksy nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Zachowują się jak studenciaki I roku, którzy pierwszy raz w życiu zobaczyli duże miasto i automatycznie chcialiby wszystko z niego przeszczepiać do swojego rodzinnego miasta. Wrocławianie też mają kompleksy na punkcie Warszawy, co do niczego dobrego nie prowadzi. Jestem z wykształcenia architektem, mieszkałam przez pewien czas we Wrocławiu i mogę powiedzieć, że wcale ład przestrzenny nie jest tam większy niż u nas. A wręcz przeciwnie. Miasto topi duże pieniądze w miejskich spółkach, które wcale nie służą Wrocławiowi. Jelenia Góra jest naprawdę pięknym miastem. Ale za dużo tu marud, którym nic nie pasuje. Zamiast narzekać cieszmy się z tego, co mamy.
~gr 17-12-2014 21:47
kolejne bardzo interesujące Obserwatorium
~ 18-12-2014 1:07
Gadanie o d... Maryni z którego nic nie wynika. Wrocław płaci i jakieś wrocławskie słoje się udzielają, które na siłe próbują przeszczepiać patologiczne wrocławskie rozwiązania nie mając pojęcia o naszym mieście. Czyżby kolejna akcja Wrocławia mająca na celu zniszczenie Jeleniej Góry? Z prezydentem się nie udało, to teraz znaleźli bardziej przebiegły sposób?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group