Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5667
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpniki/region: Obronili szkołę w Karpnikach… na rok

Wtorek, 14 czerwca 2011, 8:23
Aktualizacja: 14:42
Autor: Angela
Karpniki/region: Obronili szkołę w Karpnikach… na rok
Fot. Angela
Wojewoda Dolnośląski odrzucił przyjętą 5 maja br. uchwałę rady gminy Mysłakowice dotyczącą zamknięcia Szkoły Podstawowej w Karpnikach. Uchwałę zaskarżyli rodzice i mieszkańcy Karpnik oraz okolicznych sołectw, którzy protestowali przeciwko temu rozwiązaniu. Przyczynę zamknięcia placówki radni i Wójt argumentowali brakiem pieniędzy.

O planach zamknięcia Szkoły Podstawowej w Karpnikach mówiło się już od 2004 roku. Pierwsze kroki w tym kierunku rada gminy podjęła w 2009 roku, kiedy została stworzona uchwała intencyjna o likwidacji placówki. Decydować o tym miały względy ekonomiczne i brak pieniędzy na jej utrzymanie. Wówczas w obronie szkoły stanęli jednak rodzice i mieszkańcy. Co więcej nie skończyło się na prośbach i rozmowach. By ratować szkołę rada rodziców i mieszkańcy w porozumieniu z władzami gminy rozpoczęli budowę bazy noclegowej na trzecim, nieużytkowanym piętrze placówki. Te działania przyniosły rezultaty. Od 1 września do 31 grudnia 2010 roku szkoła zarobiła na siebie 60 tys. zł, co niemal w całości pokryło koszty jej funkcjonowania w tym okresie.

- W 2010 roku zrobiliśmy też wyliczenia, z których wynikało, że dojazdy dzieci z Gruszkowa, Strużnicy i Karpnik do szkoły w Łomnicy będą kosztowały tyle, co utrzymanie tej placówki. To początkowo przekonało wójta i radę gminy, że likwidacja szkoły się nie opłaca. W tym roku jednak kolejny raz została podjęta uchwał intencyjna, a 5 maja br. uchwała o likwidacji szkoły w Karpnikach. Znów podjęliśmy rozmowy w tym temacie, ale bezskutecznie. 5 maja w tej sprawie występowałem też na sesji rady gminy. Mówiłem o wadach prawnych uchwały, ale moje argumenty nie zostały wysłuchane. Byłem więc zmuszony skierować sprawę do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu – mówi Przemysław Pochmara, członek rady rodziców Szkoły Podstawowej w Karpnikach.

Wytknięte radzie błędy w uchwale dotyczyły m.in. nieskutecznego powiadomienia rodziców o likwidacji szkoły. Zaskarżona została też przyczyna, dla jakiej gmina chciała zamknąć placówkę.

- Prawo wyraźnie mówi, że obowiązek prowadzenia szkół należy do zadań i obowiązków gminy, dlatego czynnik ekonomiczny nie może być podstawą do ich zamknięcia - mówi Przemysław Pochmara.
Wojewoda po rozpatrzeniu wniosku 9 czerwca br. przyznał rodzicom racje i uchwałę rady gminy o likwidacji szkoły w całości uchylił. Jeśli od tej decyzji gmina się nie odwoła, to placówka będzie funkcjonowała jeszcze co najmniej rok.

Rodzice zapowiadają, że w tym czasie chcą założyć stowarzyszenie, które miałoby całkowicie przejąć obowiązki utrzymania placówki.

- Nie wiemy co teraz zrobi Wójt i rada gminy. Na terenie Karpnik i ościennych miejscowości tworzy się grupa osób, która chce założyć stowarzyszenie, które poprowadzi tę placówkę i przejmie w całości obowiązki szkoły. Pan Wójt był przychylił się do tego pomysłu, ale na założenie stowarzyszenia dał nam trzy miesiące, co było niemożliwe prawnie. Mamy nadzieję, że przez ten „rok podarowany przez Wojewodę” uda nam się założyć stowarzyszenie i tę szkołę uratować. Planujemy też otworzyć tu oddział przedszkolny. Ten obiekt to nie tylko szkoła, ale również baza noclegowa w sytuacjach kryzysowych. Nie rozumiemy, dlaczego chcą ją nam zamknąć. Ta placówka jest potrzebna naszym dzieciom, a sami robimy wszystko by zapewnić jej finansowanie. Nie wyobrażamy sobie by maluszki dojeżdżały przepełnionymi autobusami kursowymi do Łomnicy ze starszymi dziećmi – mówią mieszkańcy.
Obecnie w Szkole Podstawowej w Karpnikach uczy się 34 uczniów, ale zdaniem rodziców, gdyby nie plany zamknięcia placówki, tych dzieci byłoby o połowę więcej.

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu Tygodnika Jelonka.com, gdzie zamieścimy również stanowisko Wójta i radnych gminy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group