Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 4575
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obrazem i słowem z Karolem Wojtyłą w Karpaczu

Poniedziałek, 2 maja 2011, 7:31
Aktualizacja: 7:32
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Obrazem i słowem z Karolem Wojtyłą w Karpaczu
Fot. Agrafka
W Galerii im. Jana Pawła II w Karpaczu otwarto wczoraj drugą prezentację malarską „Źródło”, którą dedykowano Janowi Pawłowi II po inspiracji Jego naukami. Obrazy i utwory literackie można oglądać do końca maja, kiedy to odbędzie się uroczysty finisaż.

Wystawa w Karpaczu związana jest z Janem Pawłem II, jego życiem i beatyfikacją oraz filozofią, którą głosił. Wiele obrazów inspirowanych było właśnie postacią papieża i jego tryptykami. Artyści zaprezentowali także swoje wiersze i cytaty nawiązujące do Karola Wojtyły, a uczniowie klas V i VI napisali krótkie przemyślenia na temat jego postaci.

– Na pomysł zrobienia wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II wpadł Janusz Motylski, malarz, którego obrazy znajdują się także na wystawie, ale jest także miejscowym radnym. Założył on kolonię artystyczną i chce w ten sposób przywrócić przedwojenną tradycję takich kolonii. Można podziwiać obrazy zarówno olejne, akwarele, pastele, rysunki, jak i techniki mieszane np. jeden z obrazów wykonany jest na korze – powiedziała Wioletta Norowska, autorka tryptyku malarskiego.

Na wystawie można oglądać dzieła m.in. Janusza Motylskiego z cyklu „Źródło”, Agaty Makutynowicz „Odsłońcie mi tajemnice”, Joanny Adamczuk „Jan Paweł II”, Zofii Czarneckiej „Kaplica Św. Wawrzyńca”, a także tryptyk Wioletty Norowskiej „Poszukując źródła”.

– Pomysł na te trzy obrazy zaczerpnęłam z tryptyku Jana Pawła II o źródle, tak więc na obrazach ukazane jest źródło, owce, które opisywał papież i chrześcijańska droga, na której znajduje się wiele krzyży, czyli cierpienia. Trzeba sobie tę drogę przemyśleć, bowiem nie wiemy co jest dalej, dlatego widać mgłę – dodała Wioletta Norowska.

Fragment wiersza „Jan Paweł II” autorstwa Marii Stępień:
„Ukochany Ojcze, tak jak Jezus Chrystus
Niesiesz nam nadzieję, jasne światło w przyszłość
Że warto się starać, kochać świat i ludzi
Mieć w Bogu oparcie, życiem się nie nudzić”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group