Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5695
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego

Wtorek, 15 października 2019, 8:02
Aktualizacja: Środa, 16 października 2019, 10:16
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego
Fot. Archiwum K. Tęczy
W Jeleniogórskim Centrum Kultury miało miejsce spotkanie z okazji 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego. W trakcie spotkania zaplanowano sympozjum pt. „Działalność jeleniogórskich stowarzyszeń i organizacji społeczno–kulturalnych na rzecz rozwoju kultury, turystyki i poprawy jakości życia w regionie w 60–letniej perspektywie”.

Na początek muszę zamieścić małe objaśnienie. Otóż Towarzystwo Karkonoskie to wynik zmiany nazwy poprzednio działającej organizacji. I tak pierwsza nazwa to Towarzystwo Klubów Robotniczych i Chłopskich działające w lata 1959-1976. Druga nazwa to Jeleniogórskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne działające w latach 1976-2012, a trzecia obecna nazwa to Towarzystwo Karkonoskie działające od roku 2012.

Patronat nad sympozjum objęli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Jeleniej Góry i Starosta Jeleniogórski.

Pierwsza uroczysta część spotkania odbyła się na sali widowiskowej „Kwadratu”. Przybyłych przywitał Jarosław Gromadzki dyrektor JCK i Janusz Korzeń prezes TK. Jako pierwszy wystąpił Marek Obrębalski wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Powiedział on wiele ciepłych słów pod adresem ludzi działających na przestrzeni minionych 60 lat dla wspólnego dobra nas mieszkańców Jeleniej Góry. Równie miłe słowa przekazał kolejny przedstawiciel Sejmiku Jerzy Pokój.

Bardzo ciekawy był koncert w wykonaniu Jacka Szreniawy i Kazimierza Pichlaka. Nie dość, że obaj zaprezentowali dojrzałą sztukę to rozbawili całe towarzystwo.

Po dawce rozrywki przyszła jednak pora na poważne wykłady. Rozpoczął je Stefan Bednarek prof. Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje wystąpienie zatytułował „Dolnośląski regionalizm i jeleniogórski wkład w jego rozwój”. Mimo poważnego tytułu szybko okazało się, że można zadany temat omówić w miarę dostępnie. Pan profesor odniósł się do kilku dekad naszej historii. Przede wszystkim przypomniał okres powojenny kiedy działania dla kultury przeplatały się z działaniami na rzecz odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Później nawiązał do odwilży politycznej jaka nastąpiła w Polsce w latach sześćdziesiątych a na koniec przeszedł do czasów po „wolnych wyborach”.

Bardzo ciekawie przedstawił swoje wystąpienie pt. „Dorobek Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich i Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z dzisiejszej perspektywy” Marek Nałęcz-Socha, były prezes JTSK I TK, członek honorowy TK.

W tej części spotkania miało miejsce wystąpienie Bożeny Konikowskiej z Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej, która wręczyła dyplomy uznania „Za objęcie wspólną troską i ochroną wielowiekowego dziedzictwa narodowej kultury i pracę dla dalszego twórczego jej rozwoju” dla Rajmunda Jahołkowskiego i Krzysztofa Tęczy. W ślad za tym wyróżnieniem zostały wspomnianym wręczone medale im. Aleksandra Patkowskiego przyznane za zasługi dla idei regionalizmu. Medale te są najwyższym wyróżnieniem przyznawanym dla ludzi pracujących na rzecz regionalizmu i są one przyznawane niezwykle rzadko.

Po tak miłych chwilach obecni na sympozjum zeszli na dół gdzie dokonano odsłonięcia zamontowanej wcześniej na fasadzie budynku JCK tablicy pamiątkowej, na której umieszczono następujący tekst: „Dla uczczenia 60 rocznicy utworzenia Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich oraz prowadzenia jego działalności w tym budynku w latach 1959-1976 na rzecz rozwoju oświaty, kultury i turystyki w Jeleniej Górze i regionie.

Działalność TKRiCh kontynuowało Jeleniogórskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne a od 2012 r. prowadzi ją Towarzystwo Karkonoskie”. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonały Bożena Konikowska i Elżbieta Kotlarska.

Dalsza dyskusja została przeniesiona do sali pod sceną gdzie atmosfera stała się nieco luźniejsza. Na początek glos zabrał Stanisław Kańczukowski prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, który przedstawił „Kresowe tradycje i ich kultywowanie”. Zaprosił także wszystkich na najbliższe spotkanie 11 listopada 2019 roku w Muzeum Przyrodniczym gdzie odbędą się tradycyjne śpiewy piosenek patriotycznych i kresowych.

Krzysztof Tęcza, prezes Oddziału „Sudety Zachodnie” PTTK omówił temat pt. „Poznawanie naszych ojcowizn”. Ze względu na przymusowe opuszczanie przez Polaków swoich majątków na Kresach uzmysłowił obecnym, że w wielu wypadkach nie ma ciągłości jeśli chodzi o tzw. ojcowiznę. I, że teraz dzieci tych osób dopiero budują ojcowiznę, którą zostawią swoim potomkom.

Dorota Goetz prezes LGD Partnerstwo Ducha Gór zaprezentowała „Dobre praktyki pod znakiem Ducha Gór”, a Joanna Mielech z Muzeum Przyrodniczego przedstawiła w wystąpieniu pt. „Sztuka pod Karkonoszami” artystów mieszkających w naszym regionie.

Grażyna Kolażyk wiceprezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów omówiła poprzednie jak i obecne działania Fundacji promujące Dolinę. Wspomniała o utworzeniu dwóch muzeów: leśnym, w którym dzieci mogą zapoznać się z zamieszkującą lasy zwierzyną oraz historycznym, w którym prezentowane są pałace na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Wspomniała o wystawieniu Biblii Jeleniogórskiej będącej darem baronowej Rotenhan dla Związku Gmin Karkonoskich a chwilowo eksponowanej właśnie w tym muzeum.
Elżbieta Kotlarska - prezes Stowarzyszenia Jeleniogórskiego Klubu Literackiego - wystąpiła z referatem „Pisanie dla regionu”. Okazuje się bowiem, że w naszym regionie mieszka i tworzy dziesiątki twórców. Klub pomaga by wyniki ich pracy ujrzały światło dzienne w kolejnych publikacjach najczęściej wydawanych za własne pieniądze, chociaż ostatnio pojawiają się sponsorzy zauroczeni tego typu dziełami.

Witold Szczudłowski ,wiceprezes TK podjął temat „Edukacja proekologiczna w regionie”.

Bardzo ciekawy był wywód Marka Nałęcza-Sochy, który zaprezentował m. in. maszynopis wykonany przez Czesława Margasa, w którym to przedstawił on historię TKRiCh. Okazało się, że mimo iż wydawałoby się, że nie zachowały się jakieś dokumenty z działalności w tak odległych latach pan Margas potrafił do nich dotrzeć i zebrać je w jednym miejscu.

Ostatnie słowo należało jednak do Janusza Korzenia - aktualnego prezesa TK, który podsumował dyskusję, nakreślił plany działania na kolejne lata i zapowiedział, że to nie koniec uroczystości rocznicowych. Niebawem ukaże się publikacja podsumowujące minione 60 lat działalności Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich, Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Towarzystwa Karkonoskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
437
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group