Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 7557
Zalogowanych: 55
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O życiu codziennym. Naukowo, ale przystępnie dla wszystkich

Piątek, 7 października 2011, 10:30
Aktualizacja: 10:37
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: O życiu codziennym. Naukowo, ale przystępnie dla wszystkich
Fot. Angela
Trwa jeleniogórska odsłona XIV Dolnośląskiego Festiwal Nauki. Uczniowie i studenci wysłuchają aż 34 wykładów w najróżniejszych tematach.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 wczoraj uczniowie wysłuchali wykładu Julity Zapruckiej o Willi „Łąkowy Kamień”, dawnej rezydencji śląskiego Noblisty”, dziś Muzeum Miejskiego Domu Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie. Był też wykład o Jeleniej Górze, który poprowadzili Marcin Zawiła, prezydent Jelenie Góry oraz Eugeniusz Gronostaj.

Gabriela Zawiła odpowiadała natomiast na pytanie „Po co komu muzeum”, a Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze poprowadził żywą dyskusję na temat misji stabilizacyjnych Wojska Polskiego w Iranie i Afganistanie.

Ciekawym przełożeniem naukowych medycznych informacji i pojęć na język zrozumiały dla wszystkich był wykład prof. dr hab. Egberta Piaseckiego, wirusologa, który opowiadał o wirusach grypy 2011, i podpowiedział jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz dlaczego warto się szczepić.

– Festiwal nauki jest świetną formą uzupełnienia wiedzy przekazywanej w szkołach. Naukowe pojęcia i wiadomości przekazane są w tak prosty sposób, że są zrozumiałe dla wszystkich. Moim zdaniem wykłady mogłyby być wzbogacone jeszcze ćwiczeniami – zauważyła Maria Więckowska, uczennica ZSO nr 1 – Naukowe pojęcia niestety sprawiają, że nie zawsze rozumiemy cały sens tych informacji. Taki festiwal wyjaśnia nam wiele rzeczy – uzupełnił Paweł Zatoński, licealista z placówki.

Anna Poprawska, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze podkreślała, że takie wykłady są jednocześnie motywacją dla uczniów do dalszej nauki oraz pierwszym „powiewem” kolejnego etapu edukacji, jakim są studia. – Wykład o grypie prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie, ale informacje przekazywane są w dostępny sposób. Jest tu wiele treści akademickich dla osób z klas profilowanych, ale wykładowca jest tak komunikatywny, że informacje docierają również dla gimnazjalistów – zaznacza Anna Poprawska.

Eulalia Kłodawska-Szwajcer, dyrektor ZSO nr 1 zapewniała, że kolejne edycje festiwalu nauki również będą odbywały się w tej szkole, bo cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Wykłady prowadzą też nauczyciele ZSO nr 1, w tym siostra Krystyna Bogdan, która przedstawi dzisiaj wykład „Celem pracy jest sam człowiek. Jana Pawła II Ewangelia pracy w dobie bezrobocia i wyzysku”.

Tegoroczny festiwal nauki na terenie Jeleniej Góry odbywa się też w Cieplicach na Politechnice Wrocławskiej oraz w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego. Dolnośląski Festiwal Nauki został zorganizowany na terenie całego województwa już po raz XIV. Liczne wykłady i prelekcje odbywały się m.in. we Wrocławiu, Legnicy, Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Dzierżoniowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
292
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group