Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 9991
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O życiu codziennym. Naukowo, ale przystępnie dla wszystkich

Piątek, 7 października 2011, 10:30
Aktualizacja: 10:37
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: O życiu codziennym. Naukowo, ale przystępnie dla wszystkich
Fot. Angela
Trwa jeleniogórska odsłona XIV Dolnośląskiego Festiwal Nauki. Uczniowie i studenci wysłuchają aż 34 wykładów w najróżniejszych tematach.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 wczoraj uczniowie wysłuchali wykładu Julity Zapruckiej o Willi „Łąkowy Kamień”, dawnej rezydencji śląskiego Noblisty”, dziś Muzeum Miejskiego Domu Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie. Był też wykład o Jeleniej Górze, który poprowadzili Marcin Zawiła, prezydent Jelenie Góry oraz Eugeniusz Gronostaj.

Gabriela Zawiła odpowiadała natomiast na pytanie „Po co komu muzeum”, a Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze poprowadził żywą dyskusję na temat misji stabilizacyjnych Wojska Polskiego w Iranie i Afganistanie.

Ciekawym przełożeniem naukowych medycznych informacji i pojęć na język zrozumiały dla wszystkich był wykład prof. dr hab. Egberta Piaseckiego, wirusologa, który opowiadał o wirusach grypy 2011, i podpowiedział jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz dlaczego warto się szczepić.

– Festiwal nauki jest świetną formą uzupełnienia wiedzy przekazywanej w szkołach. Naukowe pojęcia i wiadomości przekazane są w tak prosty sposób, że są zrozumiałe dla wszystkich. Moim zdaniem wykłady mogłyby być wzbogacone jeszcze ćwiczeniami – zauważyła Maria Więckowska, uczennica ZSO nr 1 – Naukowe pojęcia niestety sprawiają, że nie zawsze rozumiemy cały sens tych informacji. Taki festiwal wyjaśnia nam wiele rzeczy – uzupełnił Paweł Zatoński, licealista z placówki.

Anna Poprawska, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze podkreślała, że takie wykłady są jednocześnie motywacją dla uczniów do dalszej nauki oraz pierwszym „powiewem” kolejnego etapu edukacji, jakim są studia. – Wykład o grypie prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie, ale informacje przekazywane są w dostępny sposób. Jest tu wiele treści akademickich dla osób z klas profilowanych, ale wykładowca jest tak komunikatywny, że informacje docierają również dla gimnazjalistów – zaznacza Anna Poprawska.

Eulalia Kłodawska-Szwajcer, dyrektor ZSO nr 1 zapewniała, że kolejne edycje festiwalu nauki również będą odbywały się w tej szkole, bo cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Wykłady prowadzą też nauczyciele ZSO nr 1, w tym siostra Krystyna Bogdan, która przedstawi dzisiaj wykład „Celem pracy jest sam człowiek. Jana Pawła II Ewangelia pracy w dobie bezrobocia i wyzysku”.

Tegoroczny festiwal nauki na terenie Jeleniej Góry odbywa się też w Cieplicach na Politechnice Wrocławskiej oraz w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego. Dolnośląski Festiwal Nauki został zorganizowany na terenie całego województwa już po raz XIV. Liczne wykłady i prelekcje odbywały się m.in. we Wrocławiu, Legnicy, Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Dzierżoniowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
596
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group