Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 10725
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O życiu codziennym. Naukowo, ale przystępnie dla wszystkich

Piątek, 7 października 2011, 10:30
Aktualizacja: 10:37
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: O życiu codziennym. Naukowo, ale przystępnie dla wszystkich
Fot. Angela
Trwa jeleniogórska odsłona XIV Dolnośląskiego Festiwal Nauki. Uczniowie i studenci wysłuchają aż 34 wykładów w najróżniejszych tematach.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 wczoraj uczniowie wysłuchali wykładu Julity Zapruckiej o Willi „Łąkowy Kamień”, dawnej rezydencji śląskiego Noblisty”, dziś Muzeum Miejskiego Domu Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie. Był też wykład o Jeleniej Górze, który poprowadzili Marcin Zawiła, prezydent Jelenie Góry oraz Eugeniusz Gronostaj.

Gabriela Zawiła odpowiadała natomiast na pytanie „Po co komu muzeum”, a Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze poprowadził żywą dyskusję na temat misji stabilizacyjnych Wojska Polskiego w Iranie i Afganistanie.

Ciekawym przełożeniem naukowych medycznych informacji i pojęć na język zrozumiały dla wszystkich był wykład prof. dr hab. Egberta Piaseckiego, wirusologa, który opowiadał o wirusach grypy 2011, i podpowiedział jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz dlaczego warto się szczepić.

– Festiwal nauki jest świetną formą uzupełnienia wiedzy przekazywanej w szkołach. Naukowe pojęcia i wiadomości przekazane są w tak prosty sposób, że są zrozumiałe dla wszystkich. Moim zdaniem wykłady mogłyby być wzbogacone jeszcze ćwiczeniami – zauważyła Maria Więckowska, uczennica ZSO nr 1 – Naukowe pojęcia niestety sprawiają, że nie zawsze rozumiemy cały sens tych informacji. Taki festiwal wyjaśnia nam wiele rzeczy – uzupełnił Paweł Zatoński, licealista z placówki.

Anna Poprawska, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze podkreślała, że takie wykłady są jednocześnie motywacją dla uczniów do dalszej nauki oraz pierwszym „powiewem” kolejnego etapu edukacji, jakim są studia. – Wykład o grypie prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie, ale informacje przekazywane są w dostępny sposób. Jest tu wiele treści akademickich dla osób z klas profilowanych, ale wykładowca jest tak komunikatywny, że informacje docierają również dla gimnazjalistów – zaznacza Anna Poprawska.

Eulalia Kłodawska-Szwajcer, dyrektor ZSO nr 1 zapewniała, że kolejne edycje festiwalu nauki również będą odbywały się w tej szkole, bo cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Wykłady prowadzą też nauczyciele ZSO nr 1, w tym siostra Krystyna Bogdan, która przedstawi dzisiaj wykład „Celem pracy jest sam człowiek. Jana Pawła II Ewangelia pracy w dobie bezrobocia i wyzysku”.

Tegoroczny festiwal nauki na terenie Jeleniej Góry odbywa się też w Cieplicach na Politechnice Wrocławskiej oraz w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego. Dolnośląski Festiwal Nauki został zorganizowany na terenie całego województwa już po raz XIV. Liczne wykłady i prelekcje odbywały się m.in. we Wrocławiu, Legnicy, Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Dzierżoniowie.

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
450
Mam psa
40%
Mam kota
25%
Mam 2 psy
6%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Natrafiono na ślad świadomości w mózgu?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Aż 7 złotych medali dla Jeleniej Góry!
 
Turystyka
Dolny Śląsk po królewsku nagrodzony!
 
Inne wydarzenia
116 osób walczyło o tytuł mistrza Jeleniej Góry
 
Aktualności
Podpisanie umowy w jeleniogórskim szpitalu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group