Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 10672
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: O turystyce kulturowej w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Czwartek, 17 października 2013, 7:46
Aktualizacja: 7:48
Autor: Org
Region: O turystyce kulturowej w Dolinie Pałaców i Ogrodów
Fot. Organizator
Każdy zainteresowany wszelkimi odmianami turystyki połączonej z poznawaniem dziedzictwa kulturowego powinien w dniach 18–19 października zawitać do Wojanowa, gdzie przez dwa dni odbywać się będzie Kongres turystyki kulturowej. Udział jest bezpłatny.

Hasłem przewodnim spotkania jest „Dziedzictwo kulturowe motorem rozwoju regionu”. W programie znalazło się ponad 20 referatów, które wygłoszą osoby od lat związane z kulturą i turystyką Dolnego Śląska, i nie tylko.

Podstawowym celem tego interdyscyplinarnego spotkania jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe walory kulturowe Kotliny Jeleniogórskiej, która do tej pory kojarzona była przede wszystkim z wyprawami w Karkonosze i Góry Izerskie. Od niedawna dostrzega się także wyjątkowe dziedzictwo kulturowe regionu, nazywanego Doliną Pałaców i Ogrodów. Potrzeba jednak wzmożonych działań promocyjnych, które uwzględnią wszystkie walory tego niezwykle atrakcyjnego turystycznie rejonu.

- Nie ma w Polsce regionu o tak ogromnym nasyceniu zabytkami, obiektami o wybitnych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe bogactwo kulturowe wpisane jest we wspaniały krajobraz górski. Regiony o takim potencjale kulturowym, wzbogaconym o walory krajobrazowe są w Europie postrzegane jako „turystyczne raje” – podkreśla Piotra Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.
Ideą kongresu jest pokazanie, że w Kotlinie Jeleniogórskiej można jednocześnie zwiedzać wspaniałe zabytki, uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych, cieszyć się pięknem regionalnego rzemiosła i aktywnie wypoczywać w górach.

W zabytkowych wnętrzach Pałacu Wojanów, Łomnicy i zabytkowej Stodole w Bukowcu poruszone zostaną zagadnienia rewitalizacji zabytkowych zespołów i przystosowania ich do obsługi ruchu turystycznego, a także roli dziedzictwa kulturowego w rozwoju turystyki oraz w promocji regionu. Zaprezentowane zostaną wybrane przykłady wykorzystania potencjału obiektów zabytkowych.

Zasadnicza część programu zaplanowana została we wnętrzach pałacu w Wojanowie, stanowiącego doskonały przykład wykorzystania potencjału turystycznego zabytkowej rezydencji. Kongres zagości także w założeniach pałacowo – parkowych w Łomnicy i Bukowcu.

Organizatorem kongresu jest Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Prezydent Miasta Jelenia Góra. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec.

Szczegółowy program kongresu dostępny jest na stronie:www.dolinapalacow.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
792
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group