Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7474
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: O przemyśle kosmicznym w… Kowarach

Wtorek, 4 kwietnia 2017, 16:30
Aktualizacja: 16:36
Autor: Zbigniew Piepiora
Kowary: O przemyśle kosmicznym w… Kowarach
Fot. Użyczone/Z. Piepiora
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej realizują największy program kosmiczny na świecie, włączając w to wiele organizacji. Najważniejszą z nich jest Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W XX wieku NASA brała udział w wyścigu kosmicznym, wysyłając pierwszego człowieka na Księżyc i sprowadzając go bezpiecznie na Ziemię. Czy do 2030 roku uda się jej wysłać pierwszego człowieka na Marsa i bezpiecznie sprowadzić go na naszą planetę?

- Aby odpowiedzieć na to pytanie, odwiedziłem Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Jest to jeden z wielu ośrodków badawczo-rozwojowych NASA – opowiada Zbigniew Piepiora. - Efekty swojej pracy zaprezentowałem na wystawie fotografii pt. „Przemysł kosmiczny na przykładzie NASA”. Otworzyłem ją 3 kwietnia w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach - dodaje.

- Prezentowane zdjęcia wykonałem przy okazji ostatniego pobytu w USA w marcu br. (tym razem na Uniwersytecie Keisera). Można na nich zobaczyć, jak wygląda ośrodek badawczy NASA. Widać na nich ważący 2721 ton gąsienicowy transporter statków kosmicznych i stanowisko startowe, z którego ma wystartować na Marsa w 2030 roku załogowy statek kosmiczny. Można także zobaczyć, jak przebiegał kosmiczny wyścig między ZSRR i USA. Na fotografiach widać rakietowy ogród, teleskop Hubble’a, rakietę Saturn V, wahadłowiec Atlantis, Międzynarodową Stację Kosmiczną, skałę magmową z Księżyca liczącą 3,7 miliarda lat czy kapsułę Apollo 14, którą zbudowało 14 tys. osób i 8 tys. firm - opowiada Zbigniew Piepiora.

Wystawę „Przemysł kosmiczny na przykładzie NASA” można oglądać za darmo w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach. Jest czynna codziennie w godzinach od 12.00 do 18.00 do 24 maja.

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group