Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 7782
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O Maxie Pinkusie u Gerharta Hauptmanna

Wtorek, 17 listopada 2009, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: O Maxie Pinkusie u Gerharta Hauptmanna
Fot. rylit
Wczorajsza sto czterdziesta siódma rocznica urodzin noblisty Gerharta Hauptmanna stała się okazją do prezentacji książki Arkadiusza Barona „Max Pinkus 1857–1934 śląski przemysłowiec i mecenas kultury”. Książki o przyjacielu Hauptmanna i wyjątkowym popularyzatorze twórczości twórcy „Czarnej maski”.

Prezentacja książki odbyła się wczoraj w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie. Oprócz autora prezentowanej książki muzeum gościło Jona Roya Petersa wnuka Maxa Pinkusa.
Arkadiusz Baron w wyczerpujący sposób przedstawił historię powstawania publikacji, zbierania materiałów oraz tematykę książki, przybliżając zgromadzonym na spotkaniu licznemu gronu słuchaczy postać bohatera książki.

Max Pinkus to śląski przemysłowiec pochodzenia żydowskiego wywodzący się z Prudnika. Ten oddany przyjaciel Gerharta Hauptmanna zasłynął jako filantrop angażujący się w wiele przedsięwzięć na rzecz pracowników swoich fabryk i mieszkańców Prudnika. Najcenniejszą jego działalnością dla kultury było uporządkowanie i sklasyfikowanie wszystkich dzieł pisarza na Śląsku. Wszystko w ramach prac nad Biblioteką Śląską, w której zaszeregował wszystkie ówczesne silesiana.

Te poczynania bibliofilskie przyczyniły się do rozpropagowania twórczości Hauptmanna i zacieśniły przyjaźni. Panowie spotykali się często odwiedzając siebie nawzajem. Przyjaźni tej nie zerwały nawet działania antysemickie stosowane przez nazistów w ówczesnych Niemczech. Gerhart Hauptmann z żoną byli jedynymi aryjczykami obecnymi na pogrzebie przyjaciela, który zmarł na zawał w 1934 roku. Pisarz wygłosił tam mowę pożegnalną.

O dalszych losach prudnickiej rodziny przemysłowców, którzy czuli się zawsze Niemcami, opowiadał wnuk Maxa Pinkusa J. M. Peters, który przybył na zaproszenie muzeum ze Szwajcarii. Po wypowiedziach gości ludzie zgromadzeni na prezentacji mogli zadawać pytania oraz zakupić promowaną książkę po niższych cenach, uzyskując autografy bohaterów poniedziałkowego spotkania.

Dużą grupę wśród publiczności stanowili studenci Wydziału Germanistyki Kolegium Karkonoskiego, którym przedstawiony materiał wzbogacił wiedzę o kulturze dawnego Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group