Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9609
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O historii Jeleniej Góry, czyli niedziela w Muzeum Karkonoskim

Piątek, 1 lutego 2013, 8:46
Aktualizacja: 8:48
Autor: Org
Dzisiaj (1 lutego) o godz. 18.00 w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim otwarcie bardzo ciekawej wystawy historycznej o Jeleniej Górze i regionie. W związku z tym placówka zaprasza na nawiązujące do tej ekspozycji spotkanie z cyklu "Niedziela w Muzeum". Odbędzie się ono 3 lutego o godz. 11.00. Wstęp jest bezpłatny.
Spotkanie poprowadzą kuratorzy. Będzie ono połączone z oprowadzaniem po nowej ekspozycji historycznej. Można więc poszerzyć swoją wiedzę o dziejach miasta i regionu.

Przypominamy: Wystawa stała „Z historii Jeleniej Góry i regionu” poświęcona jest historii, kulturze oraz sztuce miasta Jeleniej Góry i regionu. W części archeologicznej prezentuje, zarówno zabytki z najodleglejszych czasów, jak epokę kamienia czy epokę brązu oraz odtwarza życie miasta w czasie jego powstania i rozwoju w średniowieczu. W tym dziale istotnym eksponatem jest średniowieczny miecz, który według legendy miał należeć do księcia o i mieniu Bolko, który przekazał go władzom miejskim Jeleniej Góry.

Do II wojny światowej był prezentowany w Ratuszu jeleniogórskim jako rodzaj miejskiego insygnium. W dalszej części wystawa wkracza w czasy nowożytne, kiedy to Jelenia Góra w roku 1630 otrzymała ważny przywilej handlu woalami lnianymi, który doprowadził miasto do rozkwitu. Na wystawie prezentujemy unikatowy drewniany model kościoła Łaski wg. projektu Martina Frantza, który powstał w latach 1709-1718 jak również aranżację wyobrażającą wystrój salonu mieszczańskiego w 1 poł. XIX w. oraz grafiki z przedstawieniami wedut miast, uzdrowisk i panoram Karkonoszy. Dalsza część ekspozycji ukazuje najważniejsze problemy związane z dziejami miasta od połowy XIX w. do 1945 roku. Są to: rozwój przestrzenny miasta, komunikacja miejska i kolejowa, turystyka, usługi, stowarzyszenia, sport i kultura. W kolejnej części wystawy zatytułowanej „Ojczyzna stracona, ojczyzna odnaleziona” prześledzić można wielką zmianę kulturową, która nastąpiła na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

Uzupełnieniem wystawy są liczne elementy multimedialne tj. interaktywna mapa Jeleniej Góry czy pokazy archiwalnych zdjęć i grafik. Na wystawie można obejrzeć również filmy przedstawiające historię transportu w Jeleniej Górze, miasto po 1945 roku, etapy obróbki lnu, wybudowanej przy muzeum w 1914r. miniatury kamienicy z rynku jeleniogórskiego i okresie rozkwitu. Są również stanowiska gdzie można wysłuchać informacji o Chałupie Karkonoskiej oraz fragmentu kroniki Jeleniej Góry mówiącej o otwarciu nowego ratusza i średniowiecznym mieczu księcia Bolka.

Dla najmłodszych zwiedzających zostało zaprojektowane specjalne miejsce – kącik dziecięcy, gdzie będzie można poznać historię Jeleniej Góry w formie filmu, zrealizowanego na podstawie komiksu wydanego z okazji 900 lecie Jeleniej Góry. Będą również organizowane mini zawody w układaniu puzzli i „Muzealna zgaduj-zgadula” oraz różne zabawy edukacyjne w których zwycięzcy otrzymają nagrody.
W przyszłym roku Muzeum Karkonoskie będzie obchodziło 100 letni jubileusz, z tej okazji na podstawie stałej wystawy historycznej zostanie ogłoszony konkurs w którym nagrodę ufunduje Prezydent Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1037
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Baletniczki w Zameczku
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group