Środa, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5160
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O historii Jeleniej Góry, czyli niedziela w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 lutego 2013, 8:46
Aktualizacja: 8:48
Autor: Org
Dzisiaj (1 lutego) o godz. 18.00 w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim otwarcie bardzo ciekawej wystawy historycznej o Jeleniej Górze i regionie. W związku z tym placówka zaprasza na nawiązujące do tej ekspozycji spotkanie z cyklu "Niedziela w Muzeum". Odbędzie się ono 3 lutego o godz. 11.00. Wstęp jest bezpłatny.
Spotkanie poprowadzą kuratorzy. Będzie ono połączone z oprowadzaniem po nowej ekspozycji historycznej. Można więc poszerzyć swoją wiedzę o dziejach miasta i regionu.

Przypominamy: Wystawa stała „Z historii Jeleniej Góry i regionu” poświęcona jest historii, kulturze oraz sztuce miasta Jeleniej Góry i regionu. W części archeologicznej prezentuje, zarówno zabytki z najodleglejszych czasów, jak epokę kamienia czy epokę brązu oraz odtwarza życie miasta w czasie jego powstania i rozwoju w średniowieczu. W tym dziale istotnym eksponatem jest średniowieczny miecz, który według legendy miał należeć do księcia o i mieniu Bolko, który przekazał go władzom miejskim Jeleniej Góry.

Do II wojny światowej był prezentowany w Ratuszu jeleniogórskim jako rodzaj miejskiego insygnium. W dalszej części wystawa wkracza w czasy nowożytne, kiedy to Jelenia Góra w roku 1630 otrzymała ważny przywilej handlu woalami lnianymi, który doprowadził miasto do rozkwitu. Na wystawie prezentujemy unikatowy drewniany model kościoła Łaski wg. projektu Martina Frantza, który powstał w latach 1709-1718 jak również aranżację wyobrażającą wystrój salonu mieszczańskiego w 1 poł. XIX w. oraz grafiki z przedstawieniami wedut miast, uzdrowisk i panoram Karkonoszy. Dalsza część ekspozycji ukazuje najważniejsze problemy związane z dziejami miasta od połowy XIX w. do 1945 roku. Są to: rozwój przestrzenny miasta, komunikacja miejska i kolejowa, turystyka, usługi, stowarzyszenia, sport i kultura. W kolejnej części wystawy zatytułowanej „Ojczyzna stracona, ojczyzna odnaleziona” prześledzić można wielką zmianę kulturową, która nastąpiła na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

Uzupełnieniem wystawy są liczne elementy multimedialne tj. interaktywna mapa Jeleniej Góry czy pokazy archiwalnych zdjęć i grafik. Na wystawie można obejrzeć również filmy przedstawiające historię transportu w Jeleniej Górze, miasto po 1945 roku, etapy obróbki lnu, wybudowanej przy muzeum w 1914r. miniatury kamienicy z rynku jeleniogórskiego i okresie rozkwitu. Są również stanowiska gdzie można wysłuchać informacji o Chałupie Karkonoskiej oraz fragmentu kroniki Jeleniej Góry mówiącej o otwarciu nowego ratusza i średniowiecznym mieczu księcia Bolka.

Dla najmłodszych zwiedzających zostało zaprojektowane specjalne miejsce – kącik dziecięcy, gdzie będzie można poznać historię Jeleniej Góry w formie filmu, zrealizowanego na podstawie komiksu wydanego z okazji 900 lecie Jeleniej Góry. Będą również organizowane mini zawody w układaniu puzzli i „Muzealna zgaduj-zgadula” oraz różne zabawy edukacyjne w których zwycięzcy otrzymają nagrody.
W przyszłym roku Muzeum Karkonoskie będzie obchodziło 100 letni jubileusz, z tej okazji na podstawie stałej wystawy historycznej zostanie ogłoszony konkurs w którym nagrodę ufunduje Prezydent Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~urszula 1-02-2013 9:39
super inicjatywa, to wspaniałe Miasto o ciekawej historii, BRAWO
~low 1-02-2013 10:30
Możecie wsadzić sobie w buty to muzeum razem z obsługą. My mamy większe problemy żeby zarobić na życie a nie oglądać eksponaciki i jeszcze wam nabijać kasę
~` 1-02-2013 15:25
Trzeba było się urodzić w odpowiedniej rodzinie a nie teraz narzekać.
~ 1-02-2013 19:55
DOLNOŚLĄZAK. Luty to miesiąc szczególny dla historycznego jeleniogórskiego muzeum. Przed wojną muzeum nosiło nazwę Sudetenmuseum RGV /Riesengebirgsverein/ 18 lutego 1940 r. w Sudetenmuseum RGV otwarto wystawę sztuki Dolnego Śląska. Natomiast w lutym 1941 roku otwarto szczególną wystawę na której prezentowano dzieła twórców regionu Karkonoszy.
~mietek S. 1-02-2013 21:38
Hej Dolnoślązak! A skąd masz takie interesujące wiadomości?
~... 2-02-2013 0:11
Bo jest zapewne urzędasem i ...., więc szerzy wieści o ciepłej posadce pani prezydentowej w muzeum.
~ 2-02-2013 12:37
W okresie wczesnego Gierka pewien p...l/?/, "komunistyczny" agent, przewodnik sudecki prowadził wyprawy turystyczne. Wraz ze ś.p. L.Krzeptowskim / rodowitym podhalaninem/ oraz Mariolką M. /pilotką wycieczek, autorką publikacji w j.niemieckim/ uczestniczyłem w tych eskapadach. Ten przewodnik miał przeogromną wiedzę. Był pierwszym organizatorem PTTK oraz pasjonatem i propagatorem turystyki w powojennej Kotlinie Jeleniogórskiej. Z jego udziałem odbywały się liczne prelekcje. Z tych prelekcji oraz wypraw turystycznych porobiłem notatki. Warto odwiedzić Muzeum, pooglądać eksponaty i umiejscowić je w terenie. Dyrektorce Muzeum podziękowania za upowszechnianie dzieła, które - w jakimś stopniu - rozpropagował ongiś p...l/?/ "komunistyczny" agent. DOLNOŚLĄZAK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group