• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 7:58
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 3209
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O górach w Przystani Twórczej

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 marca 2019, 10:08
Aktualizacja: Niedziela, 24 marca 2019, 6:53
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
W cieplickiej Przystani Twórczej odbyło się nietypowe spotkanie. W ramach działalności Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy powołanej na mocy porozumienia pomiędzy PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze a Związkiem Gmin Karkonoskich w Bukowcu, piszący te słowa wygłosił wykład, w którym opowiedział o ukrytych „skarbach” w Karkonoszach, ale także przybliżył zasady, jakich powinno się przestrzegać podczas górskich wędrówek.
Jeśli chodzi o pierwszą część prelekcji, to pokazałem ciekawe miejsca o których mało kto wie. Przypomniałem historię ich powstania i zasady obowiązujące w dotarciu do nich. Nie do wszystkich bowiem miejsc można dotrzeć nie posiadając specjalnego zezwolenia zarządcy tych terenów, czyli Karkonoskiego Parku Narodowego. Co zaś do obecnych na spotkaniu, dowiedzieli się oni o tych miejscach wystarczająco dużo i jeśli zechcą kiedyś zobaczyć je na własne oczy wiedzą do kogo mają się zwrócić o stosowne zezwolenie – mówi Krzysztof Tęcza..

Najważniejsze, ze względu na porę roku, było omówienie zasad wychodzenia w góry. Wiadomo, że dzisiaj ruch turystyczny zwiększył się wielokrotnie. I często uczestnicy wyjść w góry nie do końca wiedzą, z czym przyjdzie im się tam zmierzyć. Chodzi tu głównie o ludzi, którzy przyjeżdżając do nas na urlopy, myślą, że Karkonoski Park Narodowy, zgodnie z nazwą, jest kolejnym parkiem na terenie Jeleniej Góry. Dlatego też wychodząc w góry nie przejmują się specjalnie pogodą, tym jak powinni się ubrać, co zabrać z sobą. Wszak w Karkonoszach działa Grupa Karkonoska GOPR i w razie czego uważają, że mogą zadzwonić do nich, a ci powinni bez szemrania zwieść ich na dół.

Takie zachowanie nie powinno mieć miejsca ale niestety bardzo często jest stosowane. A wystarczy wiedzieć, że góry (zwłaszcza Karkonosze) to miejsce, w którym pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilku minut. Dlatego zanim ruszy się w nie powinno się sprawdzić prognozę pogody. Może to uchronić nas przed przykrymi skutkami np. nagłych opadów śniegu. Warto zabrać ze sobą plecak – nie reklamówkę czy damską torebkę. Raz, że plecak jest tak skonstruowany, że noszony na ramionach minimalizuje niedogodności związane z jego ciężarem. Dwa, że możemy do niego zmieścić naprawdę dużo potrzebnego ekwipunku. A warto, mimo iż w górach znajdują się schroniska, zabrać z sobą termos z ciepłym napojem, jakieś kanapki, no i oczywiście ubrania na zmianę. Bo generalna zasada w górach to ubieranie się na tzw. cebulkę. Umożliwia to możliwość zdjęcia czegoś lub założenia w zależności od potrzeby.

Należy pamiętać, że gdy poczujemy, że któraś część odzienia jest mokra, nie warto iści w niej dalej, lepiej jest przystanąć i założyć coś suchego. Wtedy nie dopuścimy do przeziębienia wywołanego przewianiem mokrych partii ciała. Warto zabrać z sobą kijki ułatwiające utrzymanie równowagi. Oczywiście w sezonie zimowym bezwzględnie powinniśmy mieć na wyposażeniu raki albo raczki. Najlepiej jednak gdy zobaczymy, że góra jest bardzo oblodzona, zawrócić i nie iść się dalej.

Musimy także przed wyjściem chociaż w przybliżeniu zaplanować czas naszej wędrówki. Będziemy wtedy wiedzieli czy możemy iść dalej czy jednak już zawrócić. Mało ludzi zwraca uwagę na obuwie w jakim wyrusza w góry. Zawsze powinniśmy ubierać buty usztywniające kostkę. Pozwoli to na unikniecie skręcenia nogi co często wyklucza dalszą wędrówkę. Trzeba też wiedzieć jak stawiać nogi na zboczu. Bo czasami, zwłaszcza schodząc z góry, warto stopy stawiać bokiem. Pozwala to na lepsze, a zarazem pewniejsze, utrzymanie równowagi, ale także eliminuje możliwość ześlizgnięcia się np. po mokrym śniegu.

Mam nadzieję, że uczestnicy spotkania zapamiętają chociaż kilka z tych zasad i gdy zdecydują się wyruszyć w góry będą wiedzieli jak się do tego przygotować i będą wiedzieli, że idąc szukać pokazanych „skarbów” bezpiecznie wrócą do domu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 23-03-2019 11:28
Dzisiejsi turyści to by chcieli podjechać samochodem pod same drzwi hotelu a bogaci helikopterem a paniusi w adidasach albo w szpilkach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
789
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group