Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 9063
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O ciekawostkach i atrakcjach Borowego Jaru

Sobota, 19 listopada 2016, 8:31
Aktualizacja: Niedziela, 20 listopada 2016, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O ciekawostkach i atrakcjach Borowego Jaru
Fot. Przemek Kaczałko
W auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej odbyła się wczoraj (18.11) konferencja poświęcona wyjątkowemu miejscu w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Była mowa o jego powstaniu, a także o atrakcjach turystycznych na szlaku – zarówno tych historycznych, przyrodniczych, jak i geologicznych.

- To bardzo cenne miejsce na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru – pod względem przyrodniczym, historycznym, kulturowym i krajobrazowym - powiedziała Agnieszka Łętkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddział Jelenia Góra.

Konferencja w KPSW była podsumowaniem działań na przestrzeni ostatnich trzech lat na tym terenie, przy współpracy z samorządem lokalnym.

Eugeniusz Gronostaj opowiadał o ,,Bogactwie historycznym Borowego Jaru dla rozwoju jeleniogórskiej turystyki”. Następnie o tym ,,Jak powstał Borowy Jar i dlaczego warto go odwiedzić” mówił Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego, a cenne wartości przyrodnicze, historyczno-kulturowe i krajobrazowe Parku Krajobrazowego Doliny Bobru przybliżył Wiktor Kuśmider z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddziału w Jeleniej Górze.

Jeszcze przed przerwą swoje wystąpienia mieli: Andrzej Mateusiak z PTTK, który przedstawił możliwości komunikacyjne dla osób chcących odwiedzić Borowy Jar, a Ryszard Turek z Tauronu Ekoenergia opowiedział o potencjale energetycznym rzeki Bóbr na obszarze Borowego Jaru. Po przerwie przyszedł czas na Wieżę Książęcą w Siedlęcinie – mówili o niej Radomir Komsta i Przemysła Nocuńa, a następnie ,,Możliwości wykorzystania naturalnych walorów przyrodniczych w zapobieganiu niesprawności osób starszych na przykładzie Borowego Jaru” omówił Dariusz Milko. Był też referat pt. ,,Aktywność ruchowa z wykorzystaniem Borowego Jaru” - Małgorzaty Nyc, a także ,,Wspinaczka w Borowym Jarze” - Michała Kajcy z Polskiego Związku Alpinizmu. Na koniec spotkania w KPSW przyszedł czas na podsumowanie konferencji i dyskusję, a zainteresowani udali się też na wyprawę po Borowym Jarze.

W ostatnich latach wiele zrobiono w Dolinie Bobru. M.in. przy współpracy z Miastem Jelenia Góra oraz Stowarzyszeniem Goduszyn przywrócono dawne szlaki (np. ścieżkę poetów), wyznaczono ścieżkę dydaktyczną „Jak kropla skałę drążyła”.

Jakie są dalsze plany na tym terenie? - Turystycznie zagospodarowana jest lewa strona rzeki Bóbr pomiędzy Jelenią Górą a Siedlęcinem. W ostatnim czasie udostępniliśmy również prawą stronę rzeki Bóbr ze wzniesieniem Gapy, powstała duża sieć alternatywnych przejść między jedną a drugą stroną i w planach mamy oczywiście utrzymanie tego, co zostało stworzone, jak i również - sukcesywnie, małymi krokami – dalsze uatrakcyjnienie tego terenu pod względem turystycznym – dodała Agnieszka Łętkowska z DZPK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group