Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4249
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O ciekawostkach i atrakcjach Borowego Jaru

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 19 listopada 2016, 8:31
Aktualizacja: Niedziela, 20 listopada 2016, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej odbyła się wczoraj (18.11) konferencja poświęcona wyjątkowemu miejscu w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Była mowa o jego powstaniu, a także o atrakcjach turystycznych na szlaku – zarówno tych historycznych, przyrodniczych, jak i geologicznych.

- To bardzo cenne miejsce na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru – pod względem przyrodniczym, historycznym, kulturowym i krajobrazowym - powiedziała Agnieszka Łętkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddział Jelenia Góra.

Konferencja w KPSW była podsumowaniem działań na przestrzeni ostatnich trzech lat na tym terenie, przy współpracy z samorządem lokalnym.

Eugeniusz Gronostaj opowiadał o ,,Bogactwie historycznym Borowego Jaru dla rozwoju jeleniogórskiej turystyki”. Następnie o tym ,,Jak powstał Borowy Jar i dlaczego warto go odwiedzić” mówił Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego, a cenne wartości przyrodnicze, historyczno-kulturowe i krajobrazowe Parku Krajobrazowego Doliny Bobru przybliżył Wiktor Kuśmider z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddziału w Jeleniej Górze.

Jeszcze przed przerwą swoje wystąpienia mieli: Andrzej Mateusiak z PTTK, który przedstawił możliwości komunikacyjne dla osób chcących odwiedzić Borowy Jar, a Ryszard Turek z Tauronu Ekoenergia opowiedział o potencjale energetycznym rzeki Bóbr na obszarze Borowego Jaru. Po przerwie przyszedł czas na Wieżę Książęcą w Siedlęcinie – mówili o niej Radomir Komsta i Przemysła Nocuńa, a następnie ,,Możliwości wykorzystania naturalnych walorów przyrodniczych w zapobieganiu niesprawności osób starszych na przykładzie Borowego Jaru” omówił Dariusz Milko. Był też referat pt. ,,Aktywność ruchowa z wykorzystaniem Borowego Jaru” - Małgorzaty Nyc, a także ,,Wspinaczka w Borowym Jarze” - Michała Kajcy z Polskiego Związku Alpinizmu. Na koniec spotkania w KPSW przyszedł czas na podsumowanie konferencji i dyskusję, a zainteresowani udali się też na wyprawę po Borowym Jarze.

W ostatnich latach wiele zrobiono w Dolinie Bobru. M.in. przy współpracy z Miastem Jelenia Góra oraz Stowarzyszeniem Goduszyn przywrócono dawne szlaki (np. ścieżkę poetów), wyznaczono ścieżkę dydaktyczną „Jak kropla skałę drążyła”.

Jakie są dalsze plany na tym terenie? - Turystycznie zagospodarowana jest lewa strona rzeki Bóbr pomiędzy Jelenią Górą a Siedlęcinem. W ostatnim czasie udostępniliśmy również prawą stronę rzeki Bóbr ze wzniesieniem Gapy, powstała duża sieć alternatywnych przejść między jedną a drugą stroną i w planach mamy oczywiście utrzymanie tego, co zostało stworzone, jak i również - sukcesywnie, małymi krokami – dalsze uatrakcyjnienie tego terenu pod względem turystycznym – dodała Agnieszka Łętkowska z DZPK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 19-11-2016 14:38
Największą ciekawostką Borowego Jaru jest odnowienie "Ścieżki Poetów" a następnie po kilku miesiącach wpuszczenie na nią ciężkiego sprzętu do wycinki lasu które zdemolowały szlak. Brawo!
~Boss 19-11-2016 15:06
Generalnie to jet tak 1 procent mieszkańców miasta i okolic rusza w teren i korzysta z uroków przyrody więc można ludziom opowiadać brednei,kłamstwa i bajeczki jaką to się cudowną robi robotę prawda jest inna wręcz tragiczna Ci ludzie dewastują otoczenie jak nikt inny do tej pory 60 procent szlaków,tras rowerowych nie nadaje się do użytku wszystko rozjeżdżone przez sprzęt do wycinki mało tego ci bandyci kładą asfalt w lesie żeby szybciej pozyskiwać drewno proszę wejść kiedyś do lasu obojętnie którego w okolicy nawet Borowego Jaru czy od strony Siedlęcina czy Rybnicy to jest katastrofa ekologiczna to co oni wyprawiają nie ma miejsca w Rudawach górach Kaczawskich gdzie nie prowadzi się wycinki za 5 lat w takim tempie tu będzie pustynia
~ 21-11-2016 12:22
Pani z Parku Krajobrazowego niekompetentna. Nie umie odpowiadac wprost na zadane pytania. Wciąż powtarza to samo bo to już kolejny raz mialem okazje jej słuchać. Cała sprawa nadmuchana, dla czynnej ochrony przyrody parki nic nie robią. A ich wydawnictwa porażka. ..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group