Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 7608
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Nowy rok z nową nazwą?

Piątek, 24 lipca 2020, 7:03
Aktualizacja: Niedziela, 26 lipca 2020, 10:31
Autor: WAC
Powiat: Nowy rok z nową nazwą?
Fot. Starostwo Powiatowe
Wiele wskazuje, że 1 stycznia 2021 roku z mapy Polski zniknie powiat jeleniogórski. W jego miejsce pojawi się natomiast powiat karkonoski. Tak stanowi projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt rozporządzenia został przekazany do zaopiniowania przez Główny Urząd Statystyczny, Państwową Komisję Wyborczą oraz Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

O zmianę nazwy powiatu od dłuższego czasu zabiegają jego władze ze starostą Krzysztofem Wiśniewskim na czele. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęła też Rada Powiatu. Oficjalny wniosek o zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski został złożony w lutym 2020 r.

Dodajmy, że w przeprowadzonych na ten temat konsultacjach społecznych ponad 72 proc. uczestniczących w nich mieszkańców powiatu poparło pomysł zmiany jego nazwy. Pozytywną opinię wyraził Wojewoda Dolnośląski i cztery z sześciu rad, jakie zajęły w tej sprawie stanowisko (przeciw były rady gmin Mysłakowice i Stara Kamienica, a radni Karpacza, Kowar i Jeżowa nie zabrali głosu).

Zmiana nazwy przyniesie lepszą rozpoznawalność naszego powiatu i będzie też korzystna promocyjnie – mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski. - Również mieszkańcy i organizacje pozarządowe chcą się identyfikować z Karkonoszami, umieszczając je w nazwach swoich instytucji. Znamy też liczne produkty regionalne: m.im karkonoskie sery, miody karkonoskie, likiery karkonoskie. Więc to właściwie ludzie zdecydowali, że tą marką, z którą chcą się identyfikować są Karkonosze.

Twoja reakcja na artykuł?

17
31%
Cieszy
4
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
3
5%
Smuci
25
45%
Złości
5
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
913
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group