Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 7164
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Nowoczesny sprzęt testowany w Janowicach Wielkich

Wtorek, 24 marca 2015, 8:37
Aktualizacja: Środa, 25 marca 2015, 9:28
Autor: Angela
Janowice Wielkie: Nowoczesny sprzęt testowany w Janowicach Wielkich
Fot. Archiwum Szpitala
Zespół Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich testował egzoszkielet EKSO GT amerykańskiej firmy EKSO BIONICS. Czy jest szansa, by takie urządzenie pomagające w poruszaniu się schorowanym pacjentom oraz ułatwiające pracę terapeutom zostało przez szpital kupione?

Testowany w janowickiej placówce egzemplarz to przenośny bioniczny szkielet przeznaczony do użytku w celach rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych. Pozwala on na wykonywanie ruchów wstawania i siadania na krześle oraz na chodzenie z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Urządzenie jest zasilane bateria, ruchy są wykonywane za pomocą silników, co wspomaga utracone funkcje nerwowo-mięśniowe.

- Taki egzoszkielet rehabilitacyjny pozwalana reedukację chodu ludziom z różnymi schorzeniami neurologicznymi, jak stwardnienie rozsiane, niecałkowite oraz całkowite uszkodzenie rdzenia czy po udarach. Potrafi działać w kilku programowalnych trybach. Urządzenie uczy więc niejako chodzić. Dzięki zastosowaniu tej technologii można osiągnąć postępy kilkukrotnie szybsze, niż w przypadku tradycyjnych metod. Taki sprzęt bardzo ułatwia też pracę terapeucie. Aby wykonać bez urządzenia tę samą pracę, potrzebna jest pomoc kilku osób – wyjaśnia Hubert Papaj, dyrektor ZPiR w Janowicach Wielkich.

Na pytanie, czy jest szansa, by taki sprzęt został kupiony przez szpital, dyrektor odpowiada: Taki sprzęt kosztuje setki tysięcy złotych, więc kupują go raczej duże firmy ubezpieczeniowe. Może z czasem będzie możliwość kupienia takiego urządzenia z dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
695
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group