Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10363
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowoczesny sprzęt dla jeleniogórskiego szpitala. Przełom w leczeniu

Wtorek, 20 września 2011, 7:39
Aktualizacja: Środa, 21 września 2011, 7:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nowoczesny sprzęt dla jeleniogórskiego szpitala. Przełom w leczeniu
Fot. Angela
Ogromne możliwości daje nowo zakupiony zespół urządzeń do szpitala w Jeleniej Górze. Wczoraj z udziałem VIP–ów odbyło się ich uroczyste oddanie do użytku. Niestety, aby skorzystać z zakupów, pacjenci muszą poczekać do nowego roku. Do grudnia nie ma już miejsc.

W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej (dawny Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze) odbyła się uroczysta konferencja dotycząca nowego sprzętu zakupionego za około 11 mln zł.

– Nasz szpital został doposażony w kilka urządzeń, które stanowią cały zestaw do diagnostyki obrazowej: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i rentgen cyfrowy. Urządzenia dają niesamowite pole rozwoju i możliwości diagnostycznych w wielu bardzo specjalistycznych dziedzinach, jak kardiologia, onkologia, różnego rodzaju specjalności zabiegowe. To daje możliwość znacznie dokładniejszej diagnostyki, jak i lepszego zaprogramowania leczenia pacjentów. Koszt tych urządzeń razem z posadowieniem ich to około 11 mln zł – powiedział Stanisław Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Beata Łomikowska-Mazurek, specjalista radiodiagnostyki i kierownik oddziału diagnostyki obrazowej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, podkreślała, że zakupiony sprzęt jest przełomem w leczeniu jeleniogórskiego szpitala.
– Wyposażony jest w bardzo różne urządzenia, które ułatwiają nam badanie i umożliwiają prawidłowe przeprowadzenie tego badania. Mamy komplet strzykawek automatycznych zarówno do tomografu komputerowego, jak i rezonansu magnetycznego oraz bardzo wysokiej jakości cewki do badania sutków, naczyń krwionośnych w kończynach dolnych, czy do badania serca.

– Możemy więc wykonywać szerszy zakres badań naczyniowych. Tomograf komputerowy jest bardzo szybki, dzięki czemu badanie głowy trwa kilka sekund. Wcześniej mieliśmy aparat zdecydowanie wolniejszy i nie dostosowany do naszych potrzeb. Kiedy się rozbudowaliśmy i zaczęto od nas oczekiwać innego profilu badań, powstały nowe oddziały i aparat był przeciążony, bardzo często ulegał awariom.

– Zaczęliśmy też robić badania serca, a dotychczas najbliższymi placówkami, które wykonywały takie badania, były szpitale we Wrocławiu. Nowy sprzęt umożliwia też podawanie pacjentowi jak najmniejszej dawki promieniowania podczas badania, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Mamy już podpisany kontrakt z NFZ na te urządzenia, nie jest on wysoki, ale wykorzystujemy go maksymalnie. Do końca roku wszystkie miejsca są już niestety zajęte – ubolewa Beata Łomikowska-Mazurek.

W uroczystości otwarcia pracowni nowego rezonansu magnetycznego udział wzięli m.in. marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna, posłanka Elżbieta Zakrzewska, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Pokój, członek zarządu województwa Jerzy Łużniak, poseł do Parlamentu Europejskiego Piotr Borys, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła i jego zastępczyni Zofia Czernow, kandydat do Senatu Józef Pinior, kierownik jeleniogórskiego oddziału NFZ Dorota Gniewosz, prezes KSON Stanisław Schubert i wielu innych.

Kilka godzin wcześniej Marszałek Grzegorz Schetyna uczestniczył też w uroczystym otwarciu lądowiska dla helikopterów przy Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy. – To jest symboliczny czas, że w dwóch tak ważnych miastach dla regionu kończą się inwestycje i do użytku oddawane są rzeczy ważne i dla pacjentów i dla całego systemu zdrowia w regionie, dlatego uważam, że trzeba być w takim miejscu i pokazać, że jeżeli jest dobra współpraca na poziomie samorządów i władz szpitala, to wszystko jest możliwe – zauważył Grzegorz Schetyna.

Pieniądze na rezonans magnetyczny pochodziły z Ministerstwa Zdrowia (3 mln 400 tys. zł ) oraz Samorządu Województwa (1 mln 100 tys. zł). Samorząd Województwa Dolnośląskiego będzie też spłacał kredyt kupiecki, za który zakupiono tomograf komputerowy i rentgen cyfrowy ( około 7 mln zł).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak oceniasz pracę szpitala po przekształceniach?

Oddanych
głosów
315
Bardzo dobrze
8%
W normie
30%
Fatalnie
63%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group