• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 16:27
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 8398
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nowoczesny hotel uzdrowiskowy w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 4 stycznia 2014, 7:39
Aktualizacja: Niedziela, 5 stycznia 2014, 7:54
Autor: Mea
Fot. Mea
Uzdrowisko rozpoczęło prace modernizacyjne „Długiego Domu”, jednego z najstarszych ośrodków kuracyjnych cieplickiego zdroju. – Powstanie tu nowoczesny hotel zdrojowy o wysokim standardzie. Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na 2015 rok – mówił Robert Moskwa, dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu Uzdrowiska Cieplice.

- Obecnie w „Długim Domu” skuwane są tynki i wyburzane ściany. W efekcie powstanie nowoczesny hotel zdrojowy o standardzie trzygwiazdkowego hotelu z ponad 90. miejscami noclegowymi w ok. 45 pokojach jedno- i dwuosobowych. Na parterze będzie restauracja z salą konferencyjną oraz baza zabiegowa z wykorzystaniem wody termalnej. Odnowiona zostanie również zabytkowa elewacja budynku i wyeksponowane łuki w jego wnętrzu – powiedział Robert Moskwa.

Możliwe, że pod tynkami znajdują się freski, podobne do tych odkrytych w zespole pocysterskim, choć „Długi Dom” był często remontowany i nie wiadomo, czy coś się zachowało. W części od strony wieży wejściowej na teren kościoła mogą znajdować się kamienne mury po starej budowli, którą niegdyś wznieśli tu mnisi. – Prace objęte są nadzorem archeologa i konserwatora zabytków. Jak na razie został odnaleziony jedynie piec przy kominie, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy – stwierdził Robert Moskwa.

Dzięki inwestycji Uzdrowisko Cieplice, będące częścią Polskiej Grupy Uzdrowisk, w znaczący sposób zwiększy potencjał bazy hotelowej i zabiegowej, a co za tym idzie podwyższy standard świadczonych usług. - W mojej ocenie, nowoczesny hotel zdrojowy pozwoli nam skuteczniej konkurować szczególnie na rynku usług uzdrowiskowych – podkreślał Maciej Markowski, prezes Zarządu Uzdrowiska Cieplice – Grupa PGU.

Uzdrowisko Cieplice realizuje modernizację „Długiego Domu” dzięki pozyskaniu środków finansowych z Unii Europejskiej w wysokości 40 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013. Są to środki z projektu „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych”. W efekcie baza noclegowa w Cieplicach zostanie powiększona o 23 proc., co da około 550 miejsc noclegowych oferowanych kuracjuszom i gościom komercyjnym.

Biura Uzdrowiska Cieplice z „Długiego Domu” zostały przeniesione do odnowionego budynku, niegdyś gospodarczego, który znajduje się przy byłej rozlewni wody mineralnej Marysieńka. Pod koniec grudnia budynek z 19. pomieszczeniami biurowymi został oddany do użytku. Obecnie trwa tu jeszcze montaż mebli. Wartość prac adaptacyjnych wraz z wyposażeniem wyniosła ok. 500 tys. zł.

Plac między „Długim Domem” a budynkiem biurowym i kościołem Św. Jana Chrzciciela będzie zagospodarowany na cele rekreacyjne. Na środku powstanie fontanna, wokół będą ławeczki, rabatki oraz dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

To nie koniec inwestycji planowanych w tym miejscu. – Budynek po rozlewni wody Marysieńka chcielibyśmy w przyszłości udostępnić dla zwiedzających i utworzyć tu muzeum historycznego źródła Marysieńka z możliwością skosztowania uzdrowiskowej wody. Po drugiej stronie budynku ma powstać bowiem bulwar spacerowy przy rzece, prowadzący do zespołu poklasztornego. Promenadę ma wybudować Urząd Miasta w Jeleniej Górze – dodał Robert Moskwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ 4-01-2014 9:51
a co się dzieje z fontanną " Marysieńka" z Parku Zdrojowego ?
~s. 4-01-2014 10:07
Nr rejestru zabytków 1137. Mam nadzieję, że przy okazji remontu obiekt nie zostanie zniszczony.
~Tuiteraz 4-01-2014 10:07
Najlepsze jest to,że ten kto ma kasę nie musi się martwić,że zmienia praktycznie całe zabytkowe wnętrze.Spróbujcie zmienić coś prywatnie w waszych zabytkowych budynkach w których mieszkacie.teraz liczy si ten co ma pieniądze.
~vg 4-01-2014 10:21
Może zacznie istnieć tam życie w tych Cieplicach bo do tej pory nic się nie działo ,żeby nie Kuracjusze nie widać było by Ludzi na ulicach .
~ 4-01-2014 12:53
Odbywałem praktykę na przeciwko tego budynku i cieszę się dziś patrząc jak będzie zmieniany bo mamy Piękne Miasteczko a to miejsce jest szczególne ! Szkoda że Jakiś Niedorozwój pozbawił NAS CIEPLICZAN tej pięknej FONTANNY ! ! ! ! Była ciepła Woda ! Nic Was nie kosztowała bo z gór była ! !
kazimierzp 4-01-2014 12:57
@Tuiteraz! Wnętrza Długiego Domu po wojnie w czasie użytkowania przez P.P.Uzdrowisko (przedsiębiorstwo państwowe uzdrowisko) zostały bardzo mocno zdewastowane poprzez "przystosowanie" do celów biurowych. Za "czasów komuny" konserwatorzy zabytków - jako instytucje, mieli bardzo mało do powiedzenia w budynkach użytkowanych przez firmy państwowe, partie polityczne itp. Ba! nie wpisywano do rejestru zabytków ewidentnych wartościowych obiektów aby można było z nimi robić co tylko partyjnym decydentom przyszło do głowy. Wiele obiektów "dzięki temu" znikło bo nic je nie chroniło. Mam nadzieję, że wnętrza dawnego klasztoru nabiorą po remoncie blasku.
~s. 4-01-2014 16:48
Ten obiekt jest akurat w rejestrze zabytków od ponad 50 lat. Było co prawda kilka remontów, które zdewastowały zabytek, ale sporo jeszcze zostało. Były i są zalecenia konserwatora odnośnie np. pokryć dachowych i innych detali. Jakoś regipsy do mnie nie przemawiają. Dziedziniec i piwnice to odrębna sprawa. Wątpię by wpuszczono tam historyków a kopania byłoby pod dostatkiem. Może wreszcie by odpowiedziano na pytania o zabudowę średniowieczną tego terenu. W XIII wieku istniała tu już zabudowa o charakterze obronnym.
~jelgor 4-01-2014 16:59
Gdzie zostanie przeniesiona Przychodnia Chirurgiczna?
~xxx 4-01-2014 17:16
http://osiedlefampa.jimdo.com/
~ 4-01-2014 18:08
Park bez Nagiej Panny jest pusty ..... |Ktoś ją sobie za..... do ogródka.
~Gość 4-01-2014 18:49
wszystko pieknie i ladnie ,tylko ja pytam skad sie wezma ci kuracjusze i niby z jakie powietrza maja kozystac jak dzis szedlem przez park to czulem swad palonego plastyku ,czy to juz naturalny zapach cieplic jest ,i gdzie jest marysienka.
~cieplic123 4-01-2014 19:23
fanie L)))))))))
~dość 4-01-2014 19:42
Dwa pytania: 1.Czy to ten sam Pan Moskwa z Zarządu Dróg i Mostów z ul.Ptasiej ? Jeśli tak, gratuluję. 2. Dlaczego pijemy wodę sprzedawaną pod marką Wojcieszowianka,piwo z browaru w Wojcieszowie, skoro ani źródła,ani browaru tam nie ma? A źródło Marysieńki istnieje,rozlewnię można reaktywować... Ale to w Polsce normalne, roz....bać to,co można. Szkoda słów.
~wyborca1 4-01-2014 22:35
Co to za uzdrowisko ? bez wody mineralnej ( Marysieńkę piliśmy w głębokiej komunie...) . Teraz są większe możliwości finansowe np. projekty unijne itp, lecz zamiast rozlewni buduje się hotel . Mówi się o zwiększeniu miejsc - po co sprzedawano budynki zdrojowe osobom prywatnym. Brak PIJALNI WÓD MINERALNYCH ( tą archaiczną zbudowali Niemcy przed wojną). Zamiast tego będziemy mieli MUZEUM WODY MARYSIEŃKA!!!! REWELACJA !
~bc 4-01-2014 22:54
biura ladnie się prezentują, ale aż 19 pomieszczen, to ile ludzi tam pracuje? chyba ze chcą polaczyc cieplice ze swieradowem, w końcu ten sam wlasciciel; a co się dzieje z Malgosią, miał być dom dla seniorów?
~,, 4-01-2014 23:34
Małgosia powoli niszczeje - rezydują tam dwa psy i ochrona.
~agata 5-01-2014 18:57
na to to pieniądze są, ale żeby tak zatrudnić kilka osób do pracy w Zdroju, to już oszczędności, wstyd , że w takim obozie muszą ludzie pracować, i nie mogą zjeść kromki chleba:((((
~MARYSIEŃKA 5-01-2014 19:15
Gdzie jest MARYSIEŃKA z parku zdrojowego i kiedy wróci na swoje miejsce?
~hexe 5-01-2014 19:58
do MARYSIENKI rzeźba zwana Marysienką nie jest zabytkiem. Wywalili ją bo ponoć jest nic nie warta , a pani architekt nie uwzględniła jej w swoim projekcie. Nikogo nie obchodzi, że mieszkańcy chcieliby aby ta fontanna pozostała na swoim miejscu. Była znakiem rozpoznawczym naszego parku. Była na większości pocztówek. ale kogo to obchodzi. Teraz z Długiego Domu zrobią nowoczesny hotel - SUPER!! taka inwestycja jest potrzebna ale czy uchroni się zabytkowe elementy obiektu?? Nasz konserwator zabytków potrafi być upierdliwy przy małych inwestycjach prywatnych właścicieli - zobaczymy czy będzie czuwał i w Długim Domu.
~... 5-01-2014 21:24
O jakim uzdrowisku mowa, jeśli norma skażenia powietrza w Cieplicach jest o 300% przekroczona? Może lepiej te pieniądze przeznaczyć na oddział onkologii....
diablica 6-01-2014 16:22
nowe miejsca pracy - miło!
~do 21:24 6-01-2014 20:44
W uzdrowisku leczy się ciepłymi źródłami, a nie powietrzem, ciołku.
~K. 7-01-2014 1:27
Życzę ci żeby ciepłe źródła pomogły jeśli przypadkiem zachorujesz na raka od tego cudnego powietrza ciołku. A może hajdamako.
~ych 11-01-2014 17:19
Żal patrzec co piszecie co niektorzy za glupoty czyzby jakas zazdrosc czy co ? a co do gdybyś dobrze czytał czytala wiadomo by bylo o co chodzi :) apropo fontanny mysle ze to zalezy od urzedu miasta ;) skoro sprytazowali wykupil to ktos to co ty chcesz .... mi owszem powinni zostawic ta fontanne ale zrobili zmiany i jest ladnie
~kuracjusz 17-01-2014 20:34
Zamiast budować to by docenili pracowników ktorzy tyraja od rana do nocy za najniższą krajową. Jeszcze ten kierownik gastronomi buc i gbur .Swoich kuracjuszy traktuje jak powietrze wchodzac na sale w czasie posiłków .!!! Powinni się za niego wziąść bo dobrej opini uzdrowiskowi nie wyrabia taką postawą!
~kuracjusz 17-01-2014 20:39
Zamiast budować to by docenili pracowników ktorzy tyraja od rana do nocy za najniższą krajową. Jeszcze ten kierownik gastronomi buc i gbur .Swoich kuracjuszy traktuje jak powietrze wchodzac na sale w czasie posiłków .!!! Powinni się za niego wziąść bo dobrej opini uzdrowiskowi nie wyrabia taką postawą!
~kita79 15-10-2014 20:43
Hmmm,prosze Panstwa. Kierownik gastronomii to gosc z ktorym wszystko mozna zalatwic(mialam przyjemnosc go poznac). Zastanawia mnie natomiast fakt kogo Pan kierownik zatrudnia...w czerwcu bylam gosciem hotelowym i obslugiwala mnie pani K.(mocno opalona),podejrzewam,ze Pani pracuje tam za kare,to nie do przyjecia!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group