Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8939
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe zasady najmu użytkowych lokali gospodarczych

Piątek, 25 stycznia 2013, 10:13
Aktualizacja: Sobota, 26 stycznia 2013, 9:09
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nowe zasady najmu użytkowych lokali gospodarczych
Fot. Angela
Nowe zasady najmu miejskich lokali użytkowych oraz ulgi m.in. dla osób bezrobotnych otwierających działalność gospodarczą – takie zmiany przegłosowali wczoraj (24.01) jeleniogórscy radni. W minionym roku na około 600 lokali użytkowych z zasobów komunalnych Jeleniej Góry, dziesięć procent na stałe nie mogło znaleźć najemcy, a większość lokali w centrum miasta zajmowały placówki bankowe. Nowe przepisy mają tę sytuację zmienić.

- Ta uchwała to wprowadzenie czytelnych reguł dzierżawy i najmu lokali komunalnych – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Wprowadziliśmy m.in. zapisy o preferencyjnych cenach dzierżawy dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych, które będą chciały złożyć działalność gospodarczą. Po drugim nieskutecznym przetargu decyzję o wydzierżawieniu podejmie prezydent po konsultacji z komisją rozwoju. Projekt tej uchwały był konsultowany z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców. Mam nadzieję, że pomysł okaże się trafny i życie gospodarcze w mieście znacząco się poprawi. Na kolejnych sesjach będziemy też dyskutować o podziale tych lokali na strefy oraz stworzymy listę lokali w centrum miasta, które powinny zostać w naszych rękach. Chcemy przy kolejnych przetargach wpisywać też funkcję użytkową dla danych lokali, by w centrum nie były tylko same banki – dodaje wiceszef miasta.

Zgodnie z nową uchwałą, osoby bezrobotne mogą liczyć na 80 % ulgi ustalonej stawki w pierwszym roku obowiązywania najmu, 50% w drugim roku oraz 20% w trzecim roku. Dla lokalu dostosowanego przez dzierżawcę do potrzeb osób niepełnosprawnych najemca może liczyć na 20% zniżkę. Przewidziano też 60% ulgi za piwnice nie wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej oraz za pomieszczenia kotłowni, wykorzystywane na magazyny opału.

Zdaniem Rafała Szymańskiego, radnego PiS, same ulgi dla osób bezrobotnych nie wpłyną na zmniejszenie bezrobocia i ożywienie miasta. - Do tego potrzebne są również inne działania wspierające osoby bezrobotne, a nie tylko same ulgi na dzierżawę lokali komunalnych – mówił na sesji Rafał Szymański.

Nowa uchwała wprowadza również zmianę granic stref – m.in. zlikwidowana została strefa IA (ul. Pionierów Jeleniej Góry, Mroczna, Plac Piastowski). Obecnie są cztery strefy opłat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
416
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group