Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 5799
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe przystanki kolejowe

Sobota, 23 listopada 2019, 7:47
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2019, 6:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowe przystanki kolejowe
Fot. Przemek Kaczałko
Wraz z nowym rozkładem jazdy – od 15 grudnia 2019 r. przewoźnicy, a co za tym idzie pasażerowie – będą mogli korzystać z dwóch nowych przystanków kolejowych: Jelenia Góra Zabobrze oraz Jelenia Góra Przemysłowa.

W ramach projektu wykonano wcześniej remont przystanku "Jelenia Góra Sobieszów" i przebudowę "Jelenia Góra Cieplice".

Jak informują przedstawiciele PKP PLK, od 15 grudnia 2019 r. na nowych przystankach zatrzymają się pociągi Kolei Dolnośląskich i PolRegio. Liczba pociągów w ciągu doby: Jelenia Góra Zabobrze 33 (weekendy 36), z tego 19 (22) do Szklarskiej Poręby, 14 do Lubania Śląskiego, a na przystanku Jelenia Góra Przemysłowa 12 (w weekendy 11).

Co istotne, po wielu latach będzie można w końcu legalnie przekraczać tory pod wiaduktem, bowiem projekt związany z przystankiem Jelenia Góra Zabobrze również to uwzględniał. Przejście będzie sterowane z Jeleniej Góry i na czas przejazdu pociągu rogatki będą opuszczane. Ponadto zostanie zamontowane ogrodzenie pod wiaduktem, aby piesi przechodzili wyłącznie w wyznaczonym do tego miejscu.

Nowy przystanek Jelenia Góra Zabobrze będzie posiadał dwa perony jednokrawędziowe. Na Jeleniej Górze Przemysłowej dostęp do pociągu będzie z jednego peronu jednokrawędziowego. Platformy mają długość 150 m. Ich wysokość (76 cm) ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przygotowano ławki i wiaty oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach zamontowano ekonomiczne, energooszczędne oświetlenie ledowe, którego natężenie jest automatycznie regulowane w zależności od światła dziennego.

Dojścia do pociągów są przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Między peronami przejdziemy w poziomie torów lecz dla bezpieczeństwa podróżnych są urządzenia rogatkowe i monitoring.

Zadanie pn. „Budowa przystanków kolejowych w ciągu linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra nr 274 i 311 / Kolei Aglomeracyjnej” realizowane jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego województwa dolnośląskiego 2014 – 2020.

Całkowita wartość projektu wynosi 22,87 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej to 15,77 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

97
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
6
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group