Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 5425
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Nowe oblicze byłego dworca w Kowarach

Czwartek, 29 września 2011, 8:41
Aktualizacja: 8:55
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Nowe oblicze byłego dworca w Kowarach
Fot. Archiwum
Informacja turystyczna i galeria sztuki, a możliwe, że powstanie tam również restauracja, a po fragmencie nieczynnej linii w ponadkilometrowym tunelu będą kursowały drezyny. To wszystko ma powstać na nieczynnej od lat stacji kolejowej w Kowarach. Samorząd chce przywrócić funkcjonalność temu miejscu.

W ostatni weekend września przy rytmach muzyki teren społecznie wysprzątano. Na miejsce zbiórki przyszło ponad 60 kowarzan, którzy wycinali trawy oraz krzaki porastające dawne perony. Uprzątnięto kilkadziesiąt kilogramów śmieci: opon, desek, puszek, tworzyw sztucznych oraz butelek. W porządkowaniu pomógł również Tadeusz Szulc, dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

– Teren starego dworca głównego PKP w Kowarach wraz z przyległym terenem przy ul. Dworcowej, ruiny dworca „Kowary Średnie” oraz droga dojazdowa zostały przejęte przez gminę za długi. Po podpisaniu aktu notarialnego, które ma nastąpić w ciągu najbliższego miesiąca, długi te zostaną umorzone. Chcielibyśmy, aby powstała tu w przyszłości informacja turystyczna, galeria sztuki, a nawet restauracja, ale muszą najpierw powstać konkretne plany zagospodarowania. Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc posłanki Elżbiety Zakrzewskiej – powiedział Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Możliwe, że między byłym dworcem głównym, a Przełęczą Kowarską, gdzie znajduje się jeden z najdłuższych tuneli w Polsce, który ma 1024 m, zaczną jeździć drezyny, co będzie stanowić ciekawą atrakcję turystyczną. Na koniec w ramach podziękowania zorganizowany został, dla wszystkich uczestników akcji, mały poczęstunek przy wspólnym ognisku.

Stacje w Kowarach leżą na nieczynnej od połowy lat 80. XX wieku linii z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry, będącej jednym z najbardziej malowniczych lokalnych traktów kolejowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
202
Jest nowy
8%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
44%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group