Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 3042
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe laboratorium w Bolesławcu

Wiadomości: Bolesławiec
Czwartek, 14 maja 2020, 6:39
Aktualizacja: Piątek, 15 maja 2020, 14:03
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. UMWD
W szpitalu powiatowym w Bolesławcu otwarto nowe laboratorium. Dzięki niemu nawet 400 próbek dziennie będzie badane na obecność koronawirusa. Inwestycja warta 1,4 miliona złotych była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu Dla Ochrony Zdrowia.

Sytuacja epidemiczna w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż niezwykle ważne jest wykonywanie dużej ilości testów identyfikujących osoby zakażone koronawirusem. Od dziś zadanie takie będzie spełniać szpital w Bolesławcu, gdzie otwarto właśnie nowe laboratorium.

Ilość przeprowadzanych testów jest kluczowa w walce z koronawirusem. Systematycznie powiększamy liczbę laboratoriów wykonujących takie badania na Dolnym Ślasku. W sumie mamy już 8 takich laboratoriów w regionie i planujemy otwierać kolejne – wyjaśnił marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Aby nowe laboratorium mogło przeprowadzać specjalistyczne badania w kierunku koronawirusa metodą PCR konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu. Laboratorium diagnostyki molekularnej składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy, który jest przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa. Dziennie może tu być wykonywanych nawet 400 badań, a obecne zapotrzebowanie szpitala sięga 200. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliona złotych i był dofinansowany z funduszy europejskich. W sumie, w ramach finansowanego przy wsparciu środków unijnych Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia, szpital powiatowy w Bolesławcu otrzymał pomoc wysokości 5,5 miliona złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo również testy immunologiczne. Laboratorium ma możliwość identyfikowania również innych wirusów.

Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na rządową listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Dodatkowo z badań będzie można korzystać w systemie DRIVE THRU - próbka badania pobierana będzie od osób przebywających w samochodzie.

Wkrótce podobne laboratorium ma powstać przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, co oficjalnie potwierdzają władze województwa.

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
1
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 14-05-2020 8:01
I komu to potrzebne???Kościołowi by dali lepiej bo taca pusta a życie w luksusie kosztuje....
~sztuka dla sztuki....... 14-05-2020 9:48
Inwestycja która wkrótce nic nie będzie przydatna . Badania tego typu maja sens jeśli są ogniska choroby natomiast obecnie będzie to szukanie igły w stogu siana z ogromnymi kosztami . Lepiej wykonywać badania immunologiczne czy miało się kontakt w przeszłości z zakażonym. Pan Dyrektor tym samym wpędził szpital w koszty na lata nie rozumiejąc zasad zwalczania chorób zakaźnych i podstaw epidemiologii.
~Zyga 14-05-2020 12:14
sztuka dla sztuki....no tak, ty za to wszystko rozumiesz. Wspaniały jesteś i pewnie zakochany sam w sobie.
~Czytelnik_7 14-05-2020 13:12
do admina, proszę poprawić literówkę w tytule...
~Lusiawj58 14-05-2020 16:44
No chyba nie myślicie że na koronie wirusie się skończy,teraz co rusz jakie nowe świństwo się pojawi, poza tym może zaczną porządnie inne choroby diagnozować bo mają czym a na chybił trafił szprycować chemią
~jkl 14-05-2020 18:15
hehehe Bolełsawcu! Tacy dziennikarze tam pracuję że szkoda gadać ! Wstyd !
~pff 14-05-2020 20:44
No fjanie, że w Bolełsawcu bdzie nwoe larobatoirum! Spuer

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group