Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7057
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe inwestycje w Jeleniej Górze?

Poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 7:25
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Nowe inwestycje w Jeleniej Górze?
Fot. Archiwum
Kamiennogórska specjalna strefa ekonomiczna rozszerzy swój zasięg.

Jej granice już wkrótce zostaną rozszerzone o blisko 150 ha. Część działek już ma swoje przeznaczenie. Lada moment Rada Ministrów zmieni obowiązujące rozporządzenie.

Zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości złożył wniosek o zmianę granic w listopadzie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich miesięcy był on kilkakrotnie modyfikowany.

– Po zmianie obszar kamiennogórskiej strefy wyniesie ponad 386 ha. Teraz tereny inwestycyjne zajmują około 240 ha – mówi jej prezes Szymon Madera.

Zwiększy się dotychczasowy obszar strefy w gminie Nowogrodziec (miejscowość Wykroty), a także w Jaworze. Zostanie rozszerzona zarówno o nowe tereny na Dolnym Śląsku (w Jeleniej Górze, mieście i gminie Prusice, Żmigrodzie), jak i w Wielkopolsce (w gminie Odolanów- miejscowości Raczyce, Garki, Gliśnica) oraz w Ostrowie Wielkopolskim.

– Zaproponowane do włączenia grunty mają korzystną lokalizację, dostęp do mediów i szlaków komunikacyjnych. Gwarantują realizację nowych inwestycji – zapewnia Szymon Madera.

Jakich? Ministerstwo Gospodarki już w projekcie rozporządzenia przedstawia projekty konkretnych inwestycji, między innymi: Fabryka Mebli „Gawin”, Global Pollena, Stone Tech GmbH. W sumie jest ich 15. Deklarowane nakłady inwestycyjne to 495,70 mln zł. Zakłada się utworzenie 1855 miejsc pracy.

Która z tych firm (a może jakaś inna) trafi do Jeleniej Góry? Jeszcze nie wiadomo. Z zapowiedzi programowych prezydenta Marka Obrębalskiego wynikało, że postara się, aby strefa przyjazna dla małej przedsiębiorczości pojawiła się w stolicy Karkonoszy.

Obecnie na terenie kamiennogórskiej strefy działalność gospodarczą prowadzi bądź jest w trakcie inwestycji ponad 40 firm. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 1 mld 155 mln zł. Zatrudnionych jest 4 tys. osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1161
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group