Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7105
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe dowody osobiste bez meldunku kłopotem?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 lutego 2015, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 27 lutego 2015, 7:50
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Od 1 marca br. wydawane będą nowe dowody osobiste – bez adresu zameldowania, wzrostu, koloru oczu czy podpisu właściciela. Inne też będzie zdjęcie, analogiczne do tych, które teraz obowiązuje w przypadku paszportów. Co te zmiany oznaczają dla mieszkańców? Dodatkowe koszty. Jakie?

Takie pytania zadają nasi Czytelnicy. Pan Bolesław pyta, czy w związku z nowym wzorem dowodu musi on wymieniać obecny dokument, który jest ważny do 2016 roku i ile będzie go to kosztowało. - Nie ma potrzeby, by ktokolwiek mający ważny dowód osobisty musiał go wymieniać przed upływem terminu ważności – odpowiada Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. - Wnioski o wydanie nowego dowodu powinny składać (do Urzędu Miejskiego, do Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Ptasiej w Jeleniej Górze) te osoby, którym kończy się ważność posiadanego przez nich dokumentu, biorąc pod uwagę, że na nowy trzeba będzie czekać do 30 dni. Wymiana dowodu osobistego, który traci ważność na nowy nie wymaga wnoszenia żadnej opłaty – dodaje C. Wiklik.

Pani Magdalena natomiast pyta, jak posiadacze nowych dowodów osobistych mają udokumentować swoje miejsce zameldowania wymagane m.in. przez banki, gdzie otrzyma stosowne zaświadczenie i czy będzie ono płatne?

- Sprawę wydawania zaświadczenia o miejscu zameldowania regulują inne przepisy. Urząd Miejski będzie oczywiście wydawał takie zaświadczenie, m.in. dla potrzeb banków i innych instytucji, ale jest zobligowany do pobierania za to opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, która w całości przekazywana będzie Urzędowi Skarbowemu – odpowiada C. Wiklik.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych natomiast na swojej stronie internetowej zapewnia, że dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza wystarczy nasze oświadczenie potwierdzone własnoręcznym podpisem.

- Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich – zapewnia MSW. - Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem.

Dotychczas banki informacje o adresie zamieszkania czy adresie korespondencyjnym również czerpały z oświadczeń. Poza tym, wiele formalności w banku wciąż możemy załatwić na podstawie paszportu. To także dokument tożsamości, który nie zawiera informacji o adresie zameldowania” – czytamy.

Podobnie ma być u notariusza. – A jak bez adresu zameldowania odbierzemy przesyłkę na poczcie? –pyta Alicja Kunicka z Jeleniej Góry.

- Zgodnie z przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbieramy pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny z adresem naszego zameldowania. Jeśli listonosz zostawi nam awizo, przesyłkę odbierzemy we wskazanej placówce pocztowej. Tam potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu. Dodajmy, że aktualnie wiele osób bez problemu odbiera przesyłki pod adresem innym, niż ten, który znajduje się w dowodzie osobistym – wyjaśnia MSW.

Nowością będzie również to, że wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w dowolnej gminie, a nie tylko w tej, w której jesteśmy zameldowani.

Przypominamy, że nowe dowody osobiste miały wejść w życie już w styczniu, ale w grudniu 2014 roku termin został przesunięty o dwa miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~faefsaf 26-02-2015 8:45
Jan Kowalski będzie mieć problem. Co najmniej kilkanaście tysięcy osób może odebrać jego przesyłkę :)
~Żółw 26-02-2015 9:58
HA ha a co z wyjazdem za granice haha brak meldunku ciekawe jak w Uni bedą traktować POlaczków. KAsa pójdzie na nowe paszpotry;-))) Meldunek musi być, bedz niego problemów w .....
~kloszard 26-02-2015 10:14
No i wreszci ci co mieszkają pod mostem będą mieli kłopot z głowy. Już zaden policmajster nie przyczepi się.
~18sqandal 26-02-2015 11:21
''' dupne będą te dowody , to jest tak z tym meldunkiem ze zaś urzędy będą nas kasować za papierki o zameldowaniu. Ależ myślą te nasze ustawodawcy jak ogolić nas z pieniędzy , BRAVO !
~dziura jelenia 26-02-2015 11:24
Po co w ogóle miał być meldunek?? Człowiek podpisując umowę zobowiązuje się, że pod danym adresem będzie odbierał pocztę. Jak zmieni adres to informuje drugą stronę, jak nie informuje to znaczy, że krętacz. I nic nikogo nie obchodzi co on ma w dowodzie.
~michałł 26-02-2015 14:56
znależli sposub na wyciąganie kasy od Polaków bo rzadzącym cwaniakom za malo -golić goja
~mam 26-02-2015 15:05
a ja mam dowód osobisty ważny do 2113 roku. Muszę go wymienić mimo że wydany został w 2013 roku przez prezydenta Jeleniej Góry???
~ 26-02-2015 15:14
Tak było z książeczkami zdrowia ludzie stare powyrzucali a nowymi można se du.ę podetrzeć ,czy w UN też tak gnębią ludzi
~ 26-02-2015 15:55
Przy wyjazdach za granicę meldunek nie jest brany pod uwagę, ważne, że jesteś w stanie udowodnić obywatelstwo. Ludzie niezameldowanie też mogą opus...ć kraj wszędzie gdzie można pojechać "na dowód" W bankach niestety niezameldowani nadal będą mieli kłopoty, pomimo zniesionego przed kilkoma laty obowiązku meldunkowego, tak samo zagłosować nie można ot tak jak każdy uprawniony obywatel. Jak zwykle, coś zmieniają, ale nie do końca wiedzą jakie będą tego konsekwencje, i jak się do tego zabrać.
~pronto 26-02-2015 16:20
Głosowanie najmniej mnie obchodzi bo od pewnego czasu mam w d... ten zaszczytny obowiązek obywatelski ,niech się sami wybierają. Uważam ,ze ten nowy dowód to bubel ,znowu będą problemy i dodatkowe zaświadczenia , tak jakby to komuś przeszkadzała dotychczasowa forma dowodu , po co komuś była ta wymiana .Można sobie wyobrazić różne formy kombinacji związane z ta nową okolicznością .
~Kowalski 26-02-2015 18:09
Ja się nazywam Kowalski,mieszkam na Wolności 12X i do banku przyjdzie inny Kowalski i złoży oświadczenie,że mieszka na Wolności 12X.A wtedy zepsują się komputery w BZWBK.
~Kowalski 26-02-2015 18:25
A największe używanie będą mieli po wprowadzeniu nowych dowodów ------- KOMORNICY !!!
~ 26-02-2015 19:35
Tkwi w was wilu jeszcze głębsza komuna niż ta co była. Proszę się rozejrzec jak jest w krajach o cywilizowanych. Ludzie obudzcie się to już 21 wiek. To Państwo ciągle uważa nas za głupoli i steruje nami jak w Rosji pijanym narodem.
~jezuita 26-02-2015 20:54
Fajne są nowe dowody osobiste. Proste. Jak należy. Jest tam PESEL!!!-tego się nie da oszukać.
~Pi 26-02-2015 21:07
Ludzie bez "meldunku" życia nie widzą. Ciekawe w jaki sposób istnieje jeszcze np. Wielka Brytania gdzie meldunku nie ma. Meldunek to urzędnicza bzdura - już od lat wielu ludzi ma inne miejsce zamieszkania i inny meldunek. Albo nie mogą się zameldować (brak zgody właściciela) albo im się nie chce.
~ 26-02-2015 21:57
Nie mam domu. Nie jestem zameldowany. Co mam zrobić ?
~oko 27-02-2015 7:41
Jak Cię wystawią za próg i zatrzasną drzwi - zrozumiesz.
~ 27-02-2015 9:46
Cwaniaki będa doić po 17 złoty zaświadczenie będzie potrzebne każdemu więc jak można sie domyślać wymyślono to w celu wydarcia z kieszeni kolejnych 17 zł
~ 27-02-2015 19:38
ciekawe jak przy wypadkach, pobiciach itp będą szybko odnajdywać rodzinę aby powiadomić a kasa za zaswiadczenia to juz bez komentarza
~kis 27-02-2015 23:17
"aktualnie wiele osób bez problemu odbiera przesyłki pod adresem innym, niż ten, który znajduje się w dowodzie osobistym" Pierdoły piszecie, wiele osób nie znaczy wszystkie. często się zdarza, ze nie chcą wydac przesyłki
~KOWALSKA 1-03-2015 23:05
Po raz kolejny w Polsce zostało stworzone przez idiotę coś co zaraz będzie zmieniane , tylko w jakim celu ? komu ułatwia a komu utrudnia życie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group