Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7129
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe dowody osobiste bez meldunku kłopotem?

Czwartek, 26 lutego 2015, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 27 lutego 2015, 7:50
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nowe dowody osobiste bez meldunku kłopotem?
Fot. Archiwum
Od 1 marca br. wydawane będą nowe dowody osobiste – bez adresu zameldowania, wzrostu, koloru oczu czy podpisu właściciela. Inne też będzie zdjęcie, analogiczne do tych, które teraz obowiązuje w przypadku paszportów. Co te zmiany oznaczają dla mieszkańców? Dodatkowe koszty. Jakie?

Takie pytania zadają nasi Czytelnicy. Pan Bolesław pyta, czy w związku z nowym wzorem dowodu musi on wymieniać obecny dokument, który jest ważny do 2016 roku i ile będzie go to kosztowało. - Nie ma potrzeby, by ktokolwiek mający ważny dowód osobisty musiał go wymieniać przed upływem terminu ważności – odpowiada Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. - Wnioski o wydanie nowego dowodu powinny składać (do Urzędu Miejskiego, do Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Ptasiej w Jeleniej Górze) te osoby, którym kończy się ważność posiadanego przez nich dokumentu, biorąc pod uwagę, że na nowy trzeba będzie czekać do 30 dni. Wymiana dowodu osobistego, który traci ważność na nowy nie wymaga wnoszenia żadnej opłaty – dodaje C. Wiklik.

Pani Magdalena natomiast pyta, jak posiadacze nowych dowodów osobistych mają udokumentować swoje miejsce zameldowania wymagane m.in. przez banki, gdzie otrzyma stosowne zaświadczenie i czy będzie ono płatne?

- Sprawę wydawania zaświadczenia o miejscu zameldowania regulują inne przepisy. Urząd Miejski będzie oczywiście wydawał takie zaświadczenie, m.in. dla potrzeb banków i innych instytucji, ale jest zobligowany do pobierania za to opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, która w całości przekazywana będzie Urzędowi Skarbowemu – odpowiada C. Wiklik.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych natomiast na swojej stronie internetowej zapewnia, że dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza wystarczy nasze oświadczenie potwierdzone własnoręcznym podpisem.

- Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich – zapewnia MSW. - Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem.

Dotychczas banki informacje o adresie zamieszkania czy adresie korespondencyjnym również czerpały z oświadczeń. Poza tym, wiele formalności w banku wciąż możemy załatwić na podstawie paszportu. To także dokument tożsamości, który nie zawiera informacji o adresie zameldowania” – czytamy.

Podobnie ma być u notariusza. – A jak bez adresu zameldowania odbierzemy przesyłkę na poczcie? –pyta Alicja Kunicka z Jeleniej Góry.

- Zgodnie z przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbieramy pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny z adresem naszego zameldowania. Jeśli listonosz zostawi nam awizo, przesyłkę odbierzemy we wskazanej placówce pocztowej. Tam potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu. Dodajmy, że aktualnie wiele osób bez problemu odbiera przesyłki pod adresem innym, niż ten, który znajduje się w dowodzie osobistym – wyjaśnia MSW.

Nowością będzie również to, że wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w dowolnej gminie, a nie tylko w tej, w której jesteśmy zameldowani.

Przypominamy, że nowe dowody osobiste miały wejść w życie już w styczniu, ale w grudniu 2014 roku termin został przesunięty o dwa miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group