Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7516
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe centrum handlowe w Jeleniej Górze – już nie wirtualne

Czwartek, 20 września 2012, 16:34
Aktualizacja: Sobota, 22 września 2012, 8:19
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nowe centrum handlowe w Jeleniej Górze – już nie wirtualne
Fot. Inwestor
W I połowie 2013 roku ma się rozpocząć budowa kolejnej galerii w Jeleniej Górze – tym razem będzie to centrum handlowe „Nowy Rynek”, które stanie na 3– hektarowym terenie obecnego Dworca PKS pomiędzy al. Jana Pawła II i ul. Podwale oraz Obrońców Pokoju. Budowa ma trwać 20 miesięcy. Pracę w nowej galerii znajdzie 1200 – 1400 osób. Koszt tej inwestycji to około 200 mln zł.

Nowy obiekt ma mieć 56 tysięcy metrów kwadratowych i powierzchnię najmu 24 tys. metrów. Będzie miał dwie kondygnacje handlowe (0 i +1) oraz parking na 800 miejsce (poziom -1 i +2). Zlokalizowane będzie tu 115 lokali handlowo – usługowych, w których mają się pojawić artykuły światowych marek.

- W lipcu br. firma TK Development podpisała porozumienie z funduszem inwestycyjnym Heitman na finansowanie inwestycji. TK Development pełni natomiast rolę dewelopera, odpowiedzialnego za budowę obiektu, komercjalizację powierzchni handlowych oraz działania marketingowe. Heitman ma 70 procent udziałów tej inwestycji, a TK Development – 30% - mówił Jarosław Lipiński, dyrektor TK Development. - Obecnie po targach nieruchomości, w których uczestniczyliśmy, mamy około 40 procent wynajętej powierzchni handlowej. Przy biznesie zawsze jest jakieś ryzyko, ale jest to jedna z najlepiej przemyślanych i przeanalizowanych inwestycji w całym kraju. Z naszych informacji wynika, że rocznie z jeleniogórskiego dworca korzysta trzy miliony pasażerów. Poza tym Jelenia Góra jest stolicą regionu i liczymy nie tylko na mieszkańców jej i okolic, ale również turystów przyjeżdżających w góry do Karkonoskiego Parku Narodowego, Karpacza, Szklarskiej Poręby – dodał Jarosław Lipiński.

Obecnie firma TK Development zakupiła grunt od firmy PKP Tour, market Komfort (który zostanie rozebrany) i czeka na pozwolenie na budowę. „Nowy Rynek” będzie zarówno galerią handlową, jak i centralnym punktem komunikacji dla mieszkańców i turystów, a integralną częścią projektu jest nowy dworzec PKS wpisany w centrum handlowe.

- Powstanie galerii oznacza nową jakość dworca PKS – zapewniał Jerzy Wróbel, prezes PKS Tour Jelenia Góra. - Warunki i komfort podróżowania ulegną poprawie, a pasażerowie wsiadający i wysiadający z autobusów zyskają bezpośredni dostęp do obiektu handlowego. Obecnie dworzec nie jest zbyt pozytywnie kojarzony, po zakończeniu tej inwestycji z pewnością zmieni swój wizerunek – dodał.

Czy w trakcie budowy centrum handlowego pojawią się utrudnienia dla pasażerów?

- Tak, ale tylko w czasie budowy, przy czym prace nie utrudnią pasażerowi dostania się do autobusu i wyjścia z dworca. Na czas realizacji tej inwestycji będzie zorganizowany dworzec zastępczy – zapewnia Jerzy Wróbel z PKS Tour Jelenia Góra. - Poczekalnia przez cały czas będzie funkcjonowała normalnie. W międzyczasie natomiast planujemy wybudować nowe zaplecze przy ul. Sobieskiego z parkingiem na 100 autobusów, z małym hotelem na 30 osób, gdzie będą przyjeżdżały autobusy i będą spali kierowcy, którzy dowożą do naszego miasta ludzi z całego kraju i zagranicy. Na ul. Sobieskiego przeniesiemy całe swoje zaplecze z ul. Wolności – powstaną tam nowe warsztaty naprawcze, lakiernia, stacja paliw, myjnia, stacja okręgowa kontroli pojazdów itp. Będzie to organizacja na wzór europejski – dodaje Jerzy Wróbel. (więcej na temat budowy przy ul. Sobieskiego przeczytacie Państwo niebawem w kolejnym artykule).

Zdaniem Marcina Zawiły, prezydenta Jeleniej Góry, budowa nowego centrum handlowego to dla miasta same korzyści.

- Jest to prywatny inwestor, który chce zainwestować grube pieniądze w Jeleniej Górze. W przyszłości będzie płacił podatki, stworzy ponad tysiąc miejsc pracy. Jest oczywiście lęk o małych przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą własne biznesy, ale to centrum handlowe jest również pewną szansą, że klienci przyciągnięci do galerii wyjdą na zewnątrz i zaczną robić zakupy w centrum miasta dzięki czemu Jelenia Góra się ożywi – mówił prezydent Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (166)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
41
Coraz lepiej
20%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
34%
Nie najlepiej
24%
Wciąż fatalnie
22%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group