Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9654
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Nowa droga i wóz strażacki

Sobota, 19 czerwca 2010, 9:53
Aktualizacja: 10:00
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Nowa droga i wóz strażacki
Fot. Karolina
W Szklarskiej Porębie świętowano przekazanie nowego wozu strażackiego oraz otwarcie wyremontowanej ul. 11 Listopada. Wielka feta odbyła się przy Szkole Podstawowej nr 5. Przy tej okazji w mieście zapoczątkowano mistrzostwa w biegach ulicznych, które być może w przyszłości staną się lokalną tradycją i kolejną atrakcją turystyczną.

W uroczystościach, które odbyły się 17 czerwca, wzięli udział, posłanka Elżbieta Zakrzewska, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Jerzy Sładczyk, zastępca komendanta Radosław Fijołek oraz dowódca Jednostki Ratownictwa Gaśniczego PSP, Maciej Górzycki. Ze strony czeskiej pojawili się przedstawiciele Korzenova oraz Harrachova, a także koordynatorka „strażackiego projektu”, pani Dorota Turska. Spotkaniu przewodniczył burmistrz Szklarskiej Poręby, Arkadiusz Wichniak. Nie zabrakło również przedstawicieli rady powiatu i miejscowych samorządowców oraz całego zastępu strażackiego z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowy, lśniący samochód, który przekazano strażakom jest specjalistycznym pojazdem ratowniczo-gaśniczym z funkcją ratownictwa ekologicznego. Zakup tak nowoczesnego wozu strażackiego był możliwy unijnemu projektowi pn. „Tworzenie zintegrowanych polsko-czeskich struktur współpracy w zakresie zapobiegania i usuwania skutków klęsk żywiołowych w karkonosko-izerskim pasie transgranicznym”. W projekcie tym wzięła udział m.in. Szklarska Poręba i Stara Kamienica oraz Korzenov i Harrachov. Burmistrz Wichniak podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do pozyskania środków na zakup tego samochodu. Przedstawiciele PSP w Jeleniej Górze pomogli miejscowym urzędnikom przygotować odpowiednią dokumentację.

Tutejsza jednostka należy także do jednej z sześciu, które na terenie powiatu jeleniogórskiego działają w programie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zanim doszło do oddania kluczyków, burmistrz odczytał akt przekazania pojazdu. Wszyscy przemawiający goście życzyli druhom, aby ich nowy nabytek jak najrzadziej uczestniczył w bojowych akcjach. – Ta straż dobrze działa, która mało jeździ – przytoczył stare porzekadło komendant Sładczyk. Następnie ojciec Marek z miejscowej parafii poświęcił pojazd, powierzając jego pasażerów św. Krzysztofowi. Strażakom wręczono także dyplomy na dowód uznania osobistego zaangażowania w ochronę przeciwpożarową oraz odznaczono ich za staż pracy. – Jesteście jednostką, na którą zawsze można liczyć – usłyszeli strażacy od pani poseł.

Nowy pojazd oznacza również zwiększenie bezpieczeństwa dla mieszkańców Szklarskiej Poręby. Okazuje się, że ponad 70% niebezpiecznych materiałów wjeżdża na teren Dolnego Śląska właśnie od strony dawnego przejścia granicznego w Jakuszycach. Wóz będzie też pomocny podczas akcji w sąsiednich miejscowościach. Strażacy z OSP podziękowali za przekazany samochód i przy okazji poprosili o zakup pojazdu terenowego, który umożliwiłby im poruszanie się po typowo górskim terenie. Następnym punktem uroczystości było oficjalne otwarcie wyremontowanej ul. 11 Listopada. Wstęgę przecięli wspólnymi siłami, posłanka Elżbieta Zakrzewska, burmistrz Arkadiusz Wichniak oraz przedstawiciel Związku Gmin Karkonoskich, Mirosław Kupis.

Do niedawna wspomniana droga skutecznie utrudniała życie mieszkańcom i turystom, a dzisiaj jest jedną z ładniejszych ulic w mieście. Na 1846 metrach postawiono 82 lampy, po szerokich chodnikach spacerują ludzie, a kierowcy w końcu przestali jeździć zyg-zakiem. – Życzę państwu, żeby asfalt się trzymał i nigdy się nie zwijał – zażartowała posłanka Zakrzewska. W ramach otwarcia drogi odbyły się pierwsze mistrzostwa w biegach ulicznych. W tym roku wystartowały przedszkolaki i uczniowie, ale pomysłodawcy mają nadzieję, że następnym razem uczestników będzie o wiele więcej, a bieg stanie się tutejszą tradycją. Dodatkowymi atrakcjami tego dnia był pokaz sprzętu MZGL oraz kiermasze książek i odzieży sportowej. Kto chciał, mógł sobie zrobić zdjęcie przy nowym, lśniącym, czerwonym wozie strażackim. Najbardziej zainteresowani byli ojcowie wraz z synami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1179
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group