Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2631
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Norwidowisko czyli wielkie imieniny Teatru im. Norwida

Czwartek, 24 kwietnia 2014, 10:01
Aktualizacja: Piątek, 25 kwietnia 2014, 8:40
Autor: Katarzyna Zielińska
Jelenia Góra: Norwidowisko czyli wielkie imieniny Teatru im. Norwida
Fot. Katarzyna Zielińska
Jest rok 1974. 23 kwietnia to dzień, w którym Teatr Dolnośląski przy ul. Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze obchodzi wielką uroczystość nadania imienia Cypriana Kamila Norwida. Wczoraj, 40 lat później, z tej okazji przygotowano „Norwidowisko”, czyli huczne obchody okrągłej rocznicy nadania imienia, na której pojawił się sam Cyprian Kamil Norwid.

Uroczystość rozpoczęła się happeningiem czyli „ulicznymi działaniami performatywnymi”. O godzinie 18.00 pod teatr podjechał polskim fiatem 125p "Cyprian Kamil Norwid". Został przywitany chlebem i solą przez jeleniogórską młodzież. Po przemówieniu poety nastąpiło uroczyste odsłonięcie popiersia Cypriana Kamila Norwida przez byłą dyrektor teatru Alinę Obidniak. Podczas obchodów zaprezentowano kroniki filmowe, gdzie można było zapoznać się z treścią sztuki „Aktor” oraz odkryć na nowo tekst Norwida, który przeczytali aktorzy. W tym dniu otwarto również wystawę pt. „Rok 1974”.

- 40 lat nadania imienia Cypriana Kamila Norwida to bardzo ważne wydarzenie. Trzeba to przypomnieć, świętując tę datę. Pamiętanie o ważnych ludziach, poetach, o tych którzy przyczynili się do tego, że jesteśmy dziś tym, kim jesteśmy, jest bardzo ważne. To jest jedyny teatr w Polsce, który ma takiego patrona – mówił dyrektor Teatru Norwida w Jeleniej Górze Piotr Jędrzejas i dodał: obchody będziemy świętować do końca roku, a dokładnie do 29. listopada. Czeka nas również kolejne ważne wydarzenie. 24. września, czyli w 192 rocznicę urodzin wieszcza, spotkamy się w BWA w Jeleniej Górze na wernisażu obrazów inspirowanych twórczością poety.

Również na wernisażu zostaną ogłoszone wyniki konkursów na logo teatru oraz fotograficznego pod nazwą „Norwidowiskowe inspiracje”.

Cyprian Kamil Norwid uznawany jest za jednego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Prozaik, dramatopisarz, filozof, malarz. Postać wybitna. To właśnie jego imieniem nazwano jeleniogórski teatr. A wszystko to za sprawą Aliny Obidniak, wieloletniej dyrektor naszego teatru, która wybrała na patrona właśnie Cypriana Kamila Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group