Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10360
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nominowali strażaków

Czwartek, 1 kwietnia 2021, 8:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nominowali strażaków
Fot. Pogotowie Ratunkowe
Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze zainicjowało zbiórkę osocza i krwi w ramach BezKresni Challenge. Znamy już kolejnych nominowanych do udziału w szczytnej akcji.

Celem akcji jest organizacja kursów specjalnie przygotowanego busa do RCKiK w Wałbrzychu z osobami, reprezentującymi dany podmiot i podejmującymi tym samym wyzwanie, polegające na oddaniu osocza lub krwi pełnej. Pierwszy kurs odbył się we wtorek (30.03), a busa wypełnili pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

RCKiK jest bardzo wdzięczne każdej osobie, która oddaje krew, ale też bardzo osobom, które to promują. Jesteśmy wdzięczni inicjatorom challenge'u - mówiła podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję - Natalia Kozdrowiecka z RCKiK. - W czasie pandemii osocze jest bardzo potrzebne. Może je oddać osoba pełnoletnia, do 60. roku życia, a za zgodą lekarza do 65. roku życia, która waży więcej niż 50 kg. W przypadku ozdrowieńców musi minąć 14 dni od końca izolacji oraz pozytywny test lub wynik na przeciwciała - dodała N. Kozdrowiecka przypominając, że każda osoba (również indywidualnie) może się ponadto zgłosić do Wałbrzycha lub jeleniogórskiego szpitala, aby oddać osocze.

Aby akcja mogła być realizowana, organizacje połączyły siły i liczą na pozytywny odzew wielu instytucji. Caritas użyczył busa, RCKiK pokrywa koszty transportu, a Pogotowie koordynuje akcję i zapewnia kierowcę, który co tydzień będzie jeździć do Wałbrzycha z 6 ochotnikami, reprezentującymi dane organizacje.

Sprawa zachorowań na covid-19 jest nam bardzo dobrze znana, bo nasi podopieczni tę chorobę przechodzili. Dołączenie się poprzez busa jest dla nas bardzo ważne i cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć - wyznał ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej.

Akcja „BezKresni” zainicjowało w 2018 r. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Inicjatywa ta inspirowana jest wieloma społecznymi zrywami serc Polaków, niosącymi ze sobą piękne idee, a przy tym bierze sobie za cel kultywowanie pamięci o wielowiekowej tradycji Kresów dawnej Rzeczpospolitej oraz rekordową zbiórkę osocza i krwi, tak potrzebnych każdego dnia, a szczególnie w okresie wakacji oraz trwającego stanu epidemii - podkreśla M. Gierus, inicjator BezKresnych.

Pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze po wykonaniu zadania nominowali Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Działania mają być prowadzone do 11 lipca 2021 r., kiedy to obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
965
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group