Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4244
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nocne zaciemnienie – nie świecą latarnie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 listopada 2007, 6:56
Aktualizacja: 13:20
Autor: ROB
Fot. Agnieszka Gierus
– Przez plac Ratuszowy strach przejść po zmroku – mówią mieszkańcy. Na ciemności narzekają też pracownicy sklepów i restauracji pod arkadami. – Naprawimy lampy, ale nie wszystkie – zapowiada Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry

– Wracałam w niedzielę z kościoła, kiedy omal nie napadła mnie grupa pijanych wyrostków – mówi Bożena Pawłowska, emerytka z Jeleniej Góry. – Coś krzyczeli, nawet nie wiem, czy to do mnie, bo trochę się bałam i nie patrzyłam w ich stronę. Chciałam jak najszybciej przejść. Było już ciemno.

Narzekają także właściciele sklepów. – Ciemność tylko przyciąga wandali – mówi jeden z nich. – Powoduje, że czują się bezkarni. Po każdym weekendzie liczymy straty: powybijane szyby, w najlepszym wypadku, pomazane sprayem. Nie wspominając już o tym, że ludzie po prostu boją się chodzić po zmroku, przez co ratusz – zamiast tętnić życiem, sieje postrach.

Jak twierdzi, gdyby lampy się świeciły, wandali na pewno byłoby o wiele mniej.
Mieszkańcy opowiadają, jak kilka miesięcy temu jedną z latarni strąciła karetka pogotowia. – kierowca jej po prostu nie zauważył, bo było tak ciemno – mówi Andrzej Kamiński. – Lampa padła jak ścięta, a samochód zaklinował się na wystającym kikucie.

– Po co w ogóle są te lampy, skoro nie świecą? – pytał podczas sesji radny Cezary Wiklik. – Czy służą tylko do ozdoby za dnia? Jeśli tak, to można wyłączyć te pozostałe.

Radny policzył wszystkie punkty świetlne i w nocy sprawdził, ile z nich nie działa. Wnioski są alarmujące: na pierzei północnej z 14 lamp na elewacjach kamienic, nie świeci żadna, na południowej działa tylko jedna z 13. Braki są też w samym oświetleniu ratusza. Nie działają latarenki, zawieszone nad wejściami do przybudówki ratusza, wyłączone są też niektóre halogeny, które powinny oświetlać elewację budynku głównego i wieży. Nie wspominając już o punktach świetlnych pod arkadami. Ogółem – jak wyliczył Cezary Wiklik – na placu Ratuszowym nie świeci ponad 50 lamp.

– Rzeczywiście, są pewne braki – przyznał zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. – Ale za oświetlenie odpowiada Energia Pro, która na nasz wniosek je naprawia. Latem nie było większego problemu, ale teraz szybko zapada zmrok i rzeczywiście jest ciemno. Trochę tego nie dopilnowaliśmy, ale już poleciliśmy naprawę uszkodzonych latarni.

W piątek pracownicy sprawdzali bezpieczniki, wymieniali też żarówki. Niestety, nie wszystkie lampy będą włączone. – Te na elewacjach kamienic są atrapą – mówi Jerzy Łużniak. – One tylko wiszą, nie są podłączone do instalacji. Taka sytuacja trwa już od 10 lat. Poprzednie władze mogły o tym pomyśleć.
Co z nimi dalej będzie? – Chcemy pozyskać pieniądze unijne na remont deptaku i ratusza. Przy tej okazji, można załatwić sprawę lamp – mówi.
To jednak daleka i niezbyt pewna droga.

Z kolei punkty świetlne pod arkadami należą do wspólnot mieszkaniowych i miasto teoretycznie nie ma na nie żadnego wpływu. – Poprosiliśmy właścicieli wspólnot o remont nie świecących lamp – mówi Jerzy Łużniak. Z jakim skutkiem? – Czekamy na odpowiedź – mówi Jerzy Łużniak.

Ponad połowa ulicznych lamp w mieście jest uszkodzona lub zardzewiała – tak wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej na początku roku przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Z prawie 6,5 tysiąca latarni, blisko 3,5 tysiąca nadaje się do remontu. Z tego prawie 1400 nie świeci w ogóle.
Na całkowitą naprawę lamp miasto potrzebuje ponad 200 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~glosujcie na komuchow 16-11-2007 12:59
jak za komuchów,szaro i ciemno. JG cofa się juz całkowicie. Pogratulować czerwonej Kotlinie, SLD, Szmajdzińskiemu i głupim wyborcom, którzy jeszcze oddają na nich głosy.
~qba 16-11-2007 13:54
atrapy... nie mam pytań:/
~Jerry 16-11-2007 14:06
Czy w tym mieście nie można naprawić jezdni latarni itp czego jęczycie ale będzie zrobione niedługo. Jak się cos robi to się zrobi. Jak się nic nie robi to się nie zrobi. PROSTE ??? Apeluję przestańcie jęczeć
~zed 16-11-2007 14:36
nie lubię wrocka, ale to miasto jest wzorem, jak powinno sie oświetlać ulice, iluminować budynki zabytkowe i inne tego godne miejsca; a w Jeleniej, no cóż: "ciemność widzę, ciemność"; tłumaczenie Łużniaka, że poprzednia ekipca nic nie zrobiła - żenujące, po to Was wybraliśmy, żebyście to zmienili... Mam propozycję. 200 tys. to nie jest dużo dla takiego miasta jak Jelenia (podobno turystycznego w dodatku). Proponuję wymienić dotychczas wymienione energooszczędne oprawy i żarówki na znacznie mocniejsze (szczególnie na głównych drogach), a tymi "z odzysku" zastąpić stare nie wymienione dotychczas. Poza tym oświetlenie Ratusza czy Kościołów jest żenująco słabe, a do tego jeszcze nie wszystkie punkty się świecą. Panie Łużniak - po naukę do wrocka.
~JeleniogórzaninT 16-11-2007 15:18
Do: zed- Propozycja co do przeinstalowania energooszczędnych opraw jest już dawno realizowana- np w okolicach "małej poczty" czy choćby uliczek w JG-Cieplicach.Poza tym warto aby poza wymianą opraw i żarówek w niektórych miejscach, przycinano drzewa i czyszczono klosze, jako ze często lampy jeśli już świecą, to ich strumień świetlny jest bardzo ograniczony.No i słupy-albo skorodowane, albo betonowe w rozsypce z zardzewiałymi wysięgnikami...Póki co najlepiej oświetlona jest:aleja JP II, ul.Wrocławska,inne arterie tylko fragmentami do przyjęcia...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group