Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 3737
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niezdrowe powietrze w uzdrowisku

Środa, 1 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:33
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Niezdrowe powietrze w uzdrowisku
Fot. rylit
Przejście przez plac Piastowski w Cieplicach jest mało przyjemne nie tylko z powodu oblodzenia i wybojów spowodowanych przerwanym na czas chłodnej pory roku remontem. Zimą w uzdrowiskowej dzielnicy miasta stężenie toksycznych gazów jest dziesięciokrotnie wyższe niż latem.

Z badań jeleniogórskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że od grudnia do marca ciepliczanie i kuracjusze oddychają powietrzem zatrutym dwutlenkiem siarki.

Dla tych, którzy cierpią na przykład na astmę, a zimą przyjeżdżają na kurację do zdroju z powodu innych chorób, mogą czekać poważne powikłania układu oddechowego.

– Ten smog denerwuje głównie Niemców, choć i Polacy, którzy do Cieplic przyjeżdżają, też się skarżą – mówi Małgorzata Turowska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia „Miłośnicy Cieplic”.

Powód: większość gospodarstw domowych nie ma centralnego ogrzewania. Ciepliczanie palą w piecach węglem i koksem. A że ostatnio jest bardzo zimno, palą częściej i w powietrzu osadziło się więcej trujących substancji.

Nie pomaga też aura: utrzymująca się pogoda nie sprzyja wentylacji Kotliny Jeleniogórskiej. Dlatego dymy są szczególnie uciążliwe.

Roman Jałako, prezes cieplickiego zdroju, zna problem. – Uzdrowiskowe obiekty ogrzewane są w sposób nieszkodliwy dla środowiska, ale okoliczne dymy są uciążliwe – mówi.

Zdrój mógłby żądać odszkodowań, gdyby trucicielem był jakiś zakład przemysłowy. Jednak takiego w pobliżu nie ma.

Nie ma też możliwości dochodzenia roszczeń od ciepliczan, którzy w tradycyjny sposób ogrzewają swoje mieszkania.

Teoretycznie do tego celu można by przeznaczyć wody termalne, ale naukowe ekspertyzy dowiodły, że zasoby gorących źródeł nie są wystarczające, aby ogrzewać całe Cieplice.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1191
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group