• Czwartek, 23 stycznia 2020
  • Godz. 15:47
  • Imieniny: Ildefonsa, Marii, Rajmunda
  • Czytających: 6857
  • Zalogowanych: 19
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Niezdrowe powietrze w uzdrowisku

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 1 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:33
Autor: TEJO
Fot. rylit
Przejście przez plac Piastowski w Cieplicach jest mało przyjemne nie tylko z powodu oblodzenia i wybojów spowodowanych przerwanym na czas chłodnej pory roku remontem. Zimą w uzdrowiskowej dzielnicy miasta stężenie toksycznych gazów jest dziesięciokrotnie wyższe niż latem.

Z badań jeleniogórskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że od grudnia do marca ciepliczanie i kuracjusze oddychają powietrzem zatrutym dwutlenkiem siarki.

Dla tych, którzy cierpią na przykład na astmę, a zimą przyjeżdżają na kurację do zdroju z powodu innych chorób, mogą czekać poważne powikłania układu oddechowego.

– Ten smog denerwuje głównie Niemców, choć i Polacy, którzy do Cieplic przyjeżdżają, też się skarżą – mówi Małgorzata Turowska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia „Miłośnicy Cieplic”.

Powód: większość gospodarstw domowych nie ma centralnego ogrzewania. Ciepliczanie palą w piecach węglem i koksem. A że ostatnio jest bardzo zimno, palą częściej i w powietrzu osadziło się więcej trujących substancji.

Nie pomaga też aura: utrzymująca się pogoda nie sprzyja wentylacji Kotliny Jeleniogórskiej. Dlatego dymy są szczególnie uciążliwe.

Roman Jałako, prezes cieplickiego zdroju, zna problem. – Uzdrowiskowe obiekty ogrzewane są w sposób nieszkodliwy dla środowiska, ale okoliczne dymy są uciążliwe – mówi.

Zdrój mógłby żądać odszkodowań, gdyby trucicielem był jakiś zakład przemysłowy. Jednak takiego w pobliżu nie ma.

Nie ma też możliwości dochodzenia roszczeń od ciepliczan, którzy w tradycyjny sposób ogrzewają swoje mieszkania.

Teoretycznie do tego celu można by przeznaczyć wody termalne, ale naukowe ekspertyzy dowiodły, że zasoby gorących źródeł nie są wystarczające, aby ogrzewać całe Cieplice.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanka 1-02-2006 14:58
Wystarczy wykorzystac wody termalne do ogrzewania Placu Piastowskiego skoro nie można tymi wodami ogrzewac calych Cieplic. To jednak nie jest pomysł dla naszych władz. Musieliby nadwyrężyc swoje umysły.
~Alina Andrzejewska 1-02-2006 15:03
W wielu miejscach gdzie sa cieple zrodla uzywa sie ich do ogrzewania w Polsce to chyba zakopane. Nie wierze, ze w cieplicach jest za malo pokladow takiej wody tylko trzeba pomyslec o budowie odpowiedniej sieci cieplowniczej. Teraz to juz za pozno na to bo plac piastowski jest juz remontowany
~morele_baks 1-02-2006 15:48
Według mnie sytyację napewno polepszy kolejna podwyżka gazu i akcyzy na olej opałowy.
~Miłośniczka 1-02-2006 16:04
Wcześniej niezdrowe powietrze bo"Celwiskoza",która była zmorą dla regionu.A teraz co tak zanieczyszcza to powietrze??A gdzie są władze??Wiadomo... A nasz region jest taki piękny i niepowtarzalny.
~ciekawski 4-02-2006 11:37
Hmm... Ciekawe na jakiej podstawie powstał ten artykuł. Z danych pomiarowych wynika co innego. Z aktualną sytuacją można się zapoznać na stronie: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/ Jak widać stężenia dwutlenku siarki są niskie, problemem za to jest zapylenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group