• Środa, 26 września 2018
  • Godz. 10:19
  • Imieniny: Delfiny, Łucji, Justyny, Cypriana
  • Czytających: 3902
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Niepodległa pisana wierszem

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 10 września 2018, 13:26
Aktualizacja: 13:45
Autor: Jarosław Czarnoleski
Fot. Jarosław Czarnoleski
Z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 7–8 września odbyło się w lubańskim Motelu Łużyckim seminarium literackie po hasłem „Niepodległa na dotknięcie słowa”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej i Dolnośląską Grupę Literacką „Nurt”.

W sali kominkowej obie panie prezes Danuta Mysłek i Krystyna Sławińska przywitały uroczyście przybyłych gości: burmistrza Miasta Lubania - Arkadiusza Słowińskiego, dyrektora Miejskiego Domu Kultury - Bartosza Kuświka, dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej - Ewę Żbikowską, radnego miasta Lubania - Mateusza Zeidela oraz przewodniczącą Komisji Oświaty i Wychowania z Jeleniej Góry - Annę Ragiel, jak również liczne grono artystów z Bogatyni, Żagania, Głogowa, Wrocławia, Legnicy, Gryfowa Śląskiego, Zawidowa, Jeleniej Góry i Lubania.

Z wykładem inauguracyjnym „Literatura w służbie narodu” wystąpiła Maria Suchecka. Na przykładzie swojej wielopokoleniowej rodziny opisała jej dramatyczne losy. Polityka, religia i historia splątały życiorysy; Wawrzyńca - żołnierza poległego pod Lenino, Henryka - żołnierza Armii Krajowej i Wacława - żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, których prochy teraz spoczywają w Starej Kamienicy.

- I kiedy moje wnuki przystają przy tablicy nagrobnej i pytają: babciu, kim oni są dla nas? Kto to był Wacław? Kto to był Henryk? Kto to był Wawrzyniec? Tłumaczę im, że to byli wujowie niezłomni. A dlaczego niezłomni? ponieważ uformowała ich polska kultura i polska literatura- zakończyła wykład prelegentka.

Muzyczną oprawę zapewnił karkonoski zespół folklorystyczny „Szyszak”. W koncercie „W rytmie muzyki po Karkonoszach” zaprezentowali m.in. piosenki z pierwszej swojej płyty „Nasze Karkonosze” oraz w tłumaczeniu Przemysława Wiatera goście wysłuchali utworu „Uchwycona chwila” do wiersza Carla Hauptmanna.

Następnym punktem programu było rozstrzygniecie ogłoszonego wcześniej konkursu jednego wiersza pod hasłem „Niepodległa na dotknięcie słowa”. Teksy w kopertach opatrzonych godłem zebrał Hubert Horbowski, który przekazał je jury w składzie: Marta Kaba, Bartosz Kuświk i Ewa Żbikowska.

Komisja przyznała wyróżnienia: I miejsce Annie Nawrockiej, II Katarzynie Swędrowskiej, III ex aequo Kazimierzowi Kiljanowi i Izabeli Gil. Wszyscy autorzy zgłoszonych wierszy mieli okazję zaprezentować swoje utwory, po czym organizatorzy seminarium zaprosili gości na biesiadę literacką.

W drugim dniu uczestnicy seminarium literackiego zebrani pod Motelem Łużyckim wyruszyli śladami historii: zapalili świeczki na grobie Henryka Gila - członka Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt”, przy Skwerze Niepodległości wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, potem zwiedzili m.in. Muzeum Regionalne, Dom Solny, wzniesiony w XVI w. z inicjatywy Rady Miasta oraz mury średniowieczne.

Impreza została sfinansowana przez Urząd Miasta Lubania

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
20%
Nudzi
1
20%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~szyszak 11-09-2018 7:19
Do autora. Istnieje zasadnicza różnica między folklorem a folkiem - zachęcam zgłębić ten temat, zwłaszcza gdy się redaguje artykuły. W każdym razie muzyczną oprawę zapewnił Karkonoski Zespół FOLKOWY "Szyszak".
~Anna Klimowicz 14-09-2018 8:42
Izabela Bil a nie Gil i zajęła III miejsce

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Palacze na celowniku  39
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 25.09.2018 r.  
Miej świadomość
Dlaczego Polska? Jelenia Góra  3
Dialogi Jelonki
Podsumowanie mijającej kadencji 12
Aktualności
Jak było na ostatniej Paradzie Rowerów  
Aktualności
Legnickie biuro podróży ogłosiło upadłość  3
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group