Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6177
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niepełnosprawni pomogą niepełnosprawnym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 stycznia 2010, 8:46
Aktualizacja: 8:47
Autor: TEJO
Fot. Angela
W minionym tygodniu do sądu w celu rejestracji wpłynął status nowej Jeleniogórskiej Spółdzielni Socjalnej „Jesteśmy” założonej przez osoby niepełnosprawne i wykluczone. Będzie świadczyć usługi rehabilitacyjne w domu chorego, w przyszłości ma zamiar rozszerzyć działalność.

Jeleniogórska Spółdzielnia Socjalna „Jesteśmy” zacznie realnie funkcjonować w ciągu najbliższych 30 dni czyli po zarejestrowaniu jej w sądzie w KRS – ie. Swoją siedzibę ma w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Jej prezesem został Mirosław Osowski, rehabilitant, terapeuta zajęciowy ze specjalnością psychoterapia.

– Swoją działalność rozpoczniemy tuż po rejestracji, jednak wcześniej będziemy organizować ludzi do pracy – mówi Mirosław Osowski. – Początkowo planujemy zatrudnić na umowy o pracę ośmiu fizjoterapeutów, którzy będą świadczyć usługi w domu pacjenta. Jest to novum na rynku jeleniogórskim. Docierają do nas sygnały, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Z naszego wstępnego rozeznania wynika, że około tysiąca osób jest w domu, nie ma znikąd pomocy, ponieważ nikt takich usług nie świadczy. Z tego około 300 osób będzie stać na zapłacenia nam za początkowo odpłatne usługi. W późniejszym terminie, jeśli NFZ podpisze z nami umowy, te usługi będą refundowane.

W przyszłości spółdzielnia planuje rozszerzyć działalność o inne usługi. M.in. planuje świadczyć opiekę nad ludźmi starszymi czym zająć miałyby się wykwalifikowane osoby niepełnosprawne. Spółdzielnia uruchomi też małą poligrafię, będzie przygotowywać dla dzieci w szkołach zdrowe pożywienie, poprowadzi szwalnię czy będzie też organizować turnusy rehabilitacyjne również zagraniczne oraz stacjonarny punkt rehabilitacyjny.

Kapitałem początkowym spółdzielni będzie kwota około 100 tys. zł pozyskana w formie dotacji przez każdego z założycieli z urzędu pracy plus wkład własny. Do tego składki dojdą składki członkowskie. Za te pieniądze spółdzielnia zakupi sprzęt do rehabilitacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~niepełnosprawny 26-01-2010 10:56
Jeszcze jakby ktoś pomyślał o rehabilitacji niepełnosprawnych pracujących w normalnych zakładach, którzy poprzez pracę mają bardzo utrudniony dostęp do rehabilitacji. Nie moga stać w kolejkach po numerki ze względu na pracę. Jednak bez rehabilitacji przestaną pracować i pójdą na państwowy garnuszek.
~... 26-01-2010 12:50
A czy usługami opiekuńczymi na terenie Jeleniej Góry nie zajmuje się już Polski Komitet Pomocy Społecznej?? Kolejna firma na tak małym rynku pracy jak Jelenia zajmująca sie tym samym?!
~lo 26-01-2010 14:44
tu czuje jakis przeciag w portfelu biednego rehabilitowanego
dolnoślązak 26-01-2010 18:31
DOLNOŚLAZAK. Pachnie komercją. Tam gdzie "półwidomy" pan Staszek tam pieniądzorki pozyskane - ale nie zawsze rozsądnie wydane. Zatem żeluzje w górę. Kamieniczka ożyje. Wydział tzw. Inicjatyw Gospodarczych odnotuje kolejną inicjatywę, a PUP wykaże sie operatywnościa w wydatkowaniu środków na zbożny cel. Nie ukrywam, że chętnie bym się przyłączył, gdyż czuję dobrą kasę. Problem w tym, że nikt nie chce mnie uznać nawet za ćwierć kalekę. I nie wiem czy z tego powodu mam się martwić czy cieszyć.
~uwazny czytelnik 26-01-2010 21:33
przeciez napisali w tekscie,ze na poczatku nie bedzie kontraktu z kasa chorych, pomysl doskonaly,sam pokryje koszty rehabilitacji mojej 75letniej mamy ,ktora nie wychodzi z domu.A ty dolnoslazak jestes poprostu chory z zazdrosci ,ze jedynym Twoim pomyslem jest krytykanctwo i obrzydzanie swiata.Zasililes partie 'ludzi negatywnie nakreconych'. '
~ 27-01-2010 7:45
A ja myślę że w Jeleniej jest już kilka takich organizacji które miały by wspierać osoby niepełnosprawne (KSON TWzK ) i te organizacje widać ale na imprezach organizowanych przez miasto a zwłaszcza prezesów tych organizacji więc poco następna oni powinni docierać do ludzi niepełnosprawnych potrzebujących pomocy do tego są powołane te organizacje a tak liczy się tylko na tych którzy dotrą sami do tych organizacji i to jest TO
~do~uważny czytelnik 27-01-2010 14:49
Chorym i potrzebującym szczególnej opieki nie zadroszczę ich kondycji zdrowotnej. Wskazałem jedynie, że powstała kolejna organizacja, ktora żerując na ludzkim nieszczęściu, zamierza zarabiać pieniądzory. Co wydaje mi się trochę nieetyczne. Pozdrawiam. DOLNOŚLAZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group