• Wtorek, 23 kwietnia 2019
  • Godz. 12:37
  • Imieniny: Jerzego, Wojciecha
  • Czytających: 6448
  • Zalogowanych: 23
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Niemieccy pedagodzy odwiedzili DPS w Szklarskiej Porębie

Wiadomości: Powiat
Czwartek, 19 września 2013, 10:12
Aktualizacja: 15:08
Autor: Mea
Fot. Mea
Przedstawiciele jeleniogórskiego starostwa gościli wczoraj (18.09.) delegację pedagogów szkół specjalnych z Niemiec w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Szklarskiej Porębie. Dziś odwiedzą Zespół Szkół Specjalnych w Domu Pomocy Społecznej „Junior” w Miłkowie.

Spotkania zorganizowane są w ramach międzynarodowego projektu „GreKo - przygotowanie samorządów przygranicznych do Europy 2020 w dziedzinie oświaty i marketingu regionalnego”. W projekcie uczestniczą samorządy i regiony partnerskie z: Niemiec – Region Miast Aachen (Lider Projektu) i Powiat Bamberg, Czech – Miasto Vrchlabi, Belgii – DG Belgiens, Holandii – Parkstad Limburg, Francji – Eurodistrict SaarMoselle. Projekt realizowany jest w latach 2013-2014 przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Europa dla Obywatelek i Obywateli Unii Europejskiej”, Działanie 1 – Aktywni obywatele dla Europy, Poddziałanie 1.2. – sieci miast partnerskich.

- Gościmy sześciu nauczycieli z niemieckiego szkolnictwa specjalnego z Regionu Miast Aachen i Powiatu Bamberg. Niestety przedstawiciele z innych państw biorących udział w projekcie nie mogli przyjechać. Po oficjalnym spotkaniu nasi goście zwiedzili DPS w Szklarskiej Porębie, zobaczyli sale lekcyjne, uczestniczyli w pokazie zajęć dzieci głęboko upośledzonych oraz dogoterapii. Po dyskusji na temat prezentowanych technik nauczania i terapii, pedagodzy zwiedzili Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Szklarskiej Porębie – powiedziała Lidia Zaborska, dyrektorka Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Spotkania zorganizowane zostały pod hasłem „Delegacja fachowców/pedagogów szkół specjalnych”. Przedstawiciele Regionów Partnerskich zaproszeni przez starostę Jacka Włodygę uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-terapeutycznych z dziećmi upośledzonymi umysłowo, w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Realizacja tego zadania umożliwia wymianę doświadczeń i dyskusję między partnerami projektu na temat narzędzi pracy nauczycieli szkół specjalnych oraz metod pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Jest również cenną formą doskonalenia zawodowego – mówiła dyrektorka.
Część z uczestników, którzy byli w Domu Pomocy Społecznej w Szklarskiej Porębie, przyjechała tu już po raz drugi.

– Największą różnicą jest to, że w ośrodku w Szklarskiej Porębie dzieci mieszkają na stałe, a u nas są dowożone na zajęcia przez opiekunów. Nawet uczniowie z głębokim stopniem niepełnosprawności umysłowej przyjeżdżają na lekcje specjalnymi karetkami. Dzięki projektowi „GreKo” możemy poznać różne techniki pracy i podejścia do ucznia. Dowiedziałam się, że w polskich szkołach dla dzieci upośledzonych używane są te same piktogramy niezbędne do komunikacji z uczniami, natomiast u nas były zróżnicowane i dopiero teraz są ujednolicane – powiedziała Andrea Pfeiffer, zastępczyni dyrektora „Roda-Schule” Herzogenrath w Regionie Miast Aachen.

- Brałem udział w podobnych wymianach z Estonią czy Rosją i już po raz drugi jestem w powiecie jeleniogórskim. Pedagogów szkół specjalnych widzę, jako „prawników” ludzi niepełnosprawnych, którzy podobnie myślą niezależnie od miejsca zamieszkania. Niestety przez wiele lat w różnych krajach takie dzieci wyłączone były z obowiązku szkolnego, a przecież są zdolne do nauki i wszyscy walczymy o to, by mogły pogłębiać swoją edukację - powiedział Thomas Kürten, dyrektor „Roda-Schule” Herzogenrath.

Z wizyty cieszyli się opiekunowie z DPS-u. - W naszym domu mieszka 61 podopiecznych, mamy trzy oddziały szkolne dla dzieci znacznie upośledzonych i otwieramy właśnie czwarty dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie. Wcześniej współpracowaliśmy również z ośrodkami czeskimi.

Dzięki wymianom doświadczeń międzynarodowych możemy poznawać nowe sposoby pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo – podkreślała siostra Beata Kubik, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Szklarskiej Porębie.

Na spotkaniu w mieście pod Szrenicą była również dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Miłkowie. – W Szklarskiej Porębie mamy oddziały naszego zespołu szkół. Dzieci są dla nas najważniejsze i staramy się dopasować przepisy oraz zajęcia do ich potrzeb - podkreślała Maria Bednarek-Giersz, dyrektor ZSS w Miłkowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
485
Tak
67%
Nie
31%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group