Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 9416
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Niemieccy pedagodzy odwiedzili DPS w Szklarskiej Porębie

Czwartek, 19 września 2013, 10:12
Aktualizacja: 15:08
Autor: Mea
Powiat: Niemieccy pedagodzy odwiedzili DPS w Szklarskiej Porębie
Fot. Mea
Przedstawiciele jeleniogórskiego starostwa gościli wczoraj (18.09.) delegację pedagogów szkół specjalnych z Niemiec w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Szklarskiej Porębie. Dziś odwiedzą Zespół Szkół Specjalnych w Domu Pomocy Społecznej „Junior” w Miłkowie.

Spotkania zorganizowane są w ramach międzynarodowego projektu „GreKo - przygotowanie samorządów przygranicznych do Europy 2020 w dziedzinie oświaty i marketingu regionalnego”. W projekcie uczestniczą samorządy i regiony partnerskie z: Niemiec – Region Miast Aachen (Lider Projektu) i Powiat Bamberg, Czech – Miasto Vrchlabi, Belgii – DG Belgiens, Holandii – Parkstad Limburg, Francji – Eurodistrict SaarMoselle. Projekt realizowany jest w latach 2013-2014 przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Europa dla Obywatelek i Obywateli Unii Europejskiej”, Działanie 1 – Aktywni obywatele dla Europy, Poddziałanie 1.2. – sieci miast partnerskich.

- Gościmy sześciu nauczycieli z niemieckiego szkolnictwa specjalnego z Regionu Miast Aachen i Powiatu Bamberg. Niestety przedstawiciele z innych państw biorących udział w projekcie nie mogli przyjechać. Po oficjalnym spotkaniu nasi goście zwiedzili DPS w Szklarskiej Porębie, zobaczyli sale lekcyjne, uczestniczyli w pokazie zajęć dzieci głęboko upośledzonych oraz dogoterapii. Po dyskusji na temat prezentowanych technik nauczania i terapii, pedagodzy zwiedzili Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Szklarskiej Porębie – powiedziała Lidia Zaborska, dyrektorka Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Spotkania zorganizowane zostały pod hasłem „Delegacja fachowców/pedagogów szkół specjalnych”. Przedstawiciele Regionów Partnerskich zaproszeni przez starostę Jacka Włodygę uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-terapeutycznych z dziećmi upośledzonymi umysłowo, w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Realizacja tego zadania umożliwia wymianę doświadczeń i dyskusję między partnerami projektu na temat narzędzi pracy nauczycieli szkół specjalnych oraz metod pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Jest również cenną formą doskonalenia zawodowego – mówiła dyrektorka.
Część z uczestników, którzy byli w Domu Pomocy Społecznej w Szklarskiej Porębie, przyjechała tu już po raz drugi.

– Największą różnicą jest to, że w ośrodku w Szklarskiej Porębie dzieci mieszkają na stałe, a u nas są dowożone na zajęcia przez opiekunów. Nawet uczniowie z głębokim stopniem niepełnosprawności umysłowej przyjeżdżają na lekcje specjalnymi karetkami. Dzięki projektowi „GreKo” możemy poznać różne techniki pracy i podejścia do ucznia. Dowiedziałam się, że w polskich szkołach dla dzieci upośledzonych używane są te same piktogramy niezbędne do komunikacji z uczniami, natomiast u nas były zróżnicowane i dopiero teraz są ujednolicane – powiedziała Andrea Pfeiffer, zastępczyni dyrektora „Roda-Schule” Herzogenrath w Regionie Miast Aachen.

- Brałem udział w podobnych wymianach z Estonią czy Rosją i już po raz drugi jestem w powiecie jeleniogórskim. Pedagogów szkół specjalnych widzę, jako „prawników” ludzi niepełnosprawnych, którzy podobnie myślą niezależnie od miejsca zamieszkania. Niestety przez wiele lat w różnych krajach takie dzieci wyłączone były z obowiązku szkolnego, a przecież są zdolne do nauki i wszyscy walczymy o to, by mogły pogłębiać swoją edukację - powiedział Thomas Kürten, dyrektor „Roda-Schule” Herzogenrath.

Z wizyty cieszyli się opiekunowie z DPS-u. - W naszym domu mieszka 61 podopiecznych, mamy trzy oddziały szkolne dla dzieci znacznie upośledzonych i otwieramy właśnie czwarty dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie. Wcześniej współpracowaliśmy również z ośrodkami czeskimi.

Dzięki wymianom doświadczeń międzynarodowych możemy poznawać nowe sposoby pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo – podkreślała siostra Beata Kubik, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Szklarskiej Porębie.

Na spotkaniu w mieście pod Szrenicą była również dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Miłkowie. – W Szklarskiej Porębie mamy oddziały naszego zespołu szkół. Dzieci są dla nas najważniejsze i staramy się dopasować przepisy oraz zajęcia do ich potrzeb - podkreślała Maria Bednarek-Giersz, dyrektor ZSS w Miłkowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
562
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group