Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7674
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela w muzeum

Poniedziałek, 3 czerwca 2019, 6:04
Aktualizacja: Wtorek, 4 czerwca 2019, 12:41
Autor: WAC
Jelenia Góra: Niedziela w muzeum
Fot. WAC
Oprowadzanie kuratorskie po kończącej się wystawie malarstwa Gertrud Staats wypełniło ostatnie przed wakacjami spotkanie ze sztuką z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się wczoraj (2.06) w Muzeum Karkonoskim.

Kończąca się wystawa stanowi przekrój twórczości wybitnej śląskiej pejzażystki, gdyż prezentuje prace z różnych okresów jej twórczości. Wśród obrazów jest osiem dzieł, które znajdują się z zbiorach Muzeum Karkonoskiego. Pozostałe są własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz ze zbiorów prywatnych.

Gertrud Staats była postacią wyjątkową, bo uprawianie przez kobietę wolnego zawodu, czyli malarstwa w okresie gdy żyła wiązało się ze sporą odwagą – mówi kuratorka wystawy Anna Szczodrak. - Dla realizacji swojej pasji potrafiła zrezygnować z małżeństwa. Na szczęście miała wsparcie swojej rodziny, a zwłaszcza ojca.

G. Staats urodziła się we Wrocławiu w 1859 roku w zamożnej rodzinie kupieckiej. W domu wybudowanym przez ojca na południowych przedmieściach Wrocławia mieszkała przez całe życie. Rysunku uczyła się u Hermanna Bayera i u malarki Fahlbusch. W 1878 roku rozpoczęła naukę u swojego mistrza Adolfa Dresslera. Wraz z nim w późniejszych latach przyjeżdżała na studia plenerowe w Karkonosze, gdzie zatrzymywali się w Przesiece. Po śmierci Dresslera wyjechała do Berlina, by kontynuować studia w Królewskiej Akademii Sztuki. Do 1913 roku wiele podróżowała malując krajobrazy Niemiec i Austrii. Po I wojnie światowej mniej wyjeżdżała poza Wrocław z powodu trudnej sytuacji materialnej. W tym okresie malowała głównie martwe natury i kwiaty. Zmarła 21 czerwca 1938 roku we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group