Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3458
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Nie żyje twórca malowideł w cerkwi jeleniogórskiej

Wtorek, 22 lutego 2011, 8:01
Aktualizacja: 8:02
Autor: Accipiter
REGION KRAJ: Nie żyje twórca malowideł w cerkwi jeleniogórskiej
Fot. Archiwum
Wczoraj w Krakowie w wieku 88 lat zmarł wybitny malarz Jerzy Nowosielski. Ten jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych znany był także jako autor prac religijnych w cerkwi w Jeleniej Górze.

Urodzony 7 stycznia 1923 r. w Krakowie, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1976-92), doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i laureat Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (1993), jest autorem kilku tysięcy rysunków. Był asystentem Tadeusza Kantora. Zasłynął m.in. z malowideł ściennych w kościołach i obrazów kultowych. Stworzone przez niego ikonostasy, drogi krzyżowe, wizerunki Chrystusa i Bogurodzicy należą do najwybitniejszych osiągnięć współczesnej sztuki sakralnej.

Jedną ze słynnych realizacji w bogatym dorobku artystycznym Nowosielskiego jest malowidło stworzone w 1953 roku na ścianach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze przy ul. 1 Maja 40 (wcześniej kościół św. Marii). Dzieło nawiązuje do stylu bizantyjskiego. Ma jednak oryginalny charakter. Centralne postacie polichromii to Chrystus Pantokrator i czterech ewangelistów po jego lewej i prawej stronie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group