Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 7203
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KRAJ: Nie żyje odtwórca roli Hauptmanna

Poniedziałek, 27 lipca 2009, 21:14
Aktualizacja: 21:14
Autor: TEJO
KRAJ: Nie żyje odtwórca roli Hauptmanna
Fot. wikipedia
Dziś zmarł w Skolimowie legendarny aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog i dyrektor teatru – Igor Przegrodzki.

Miał 83 lata. Choć związany głównie z wrocławskim Teatrem Polskim (od 1949), osiem lat temu ten najwybitniejszy aktor w historii dolnośląskich scen zagrał również gościnnie w sztuce jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida.

Wśród wielu znakomitych i niepowtarzalnych ról w spektaklach, przedstawieniach Teatru TV, filmach kinowych i telewizyjnych, serialach czy Polskim Radiu, Igor Przegrodzki zagrał jedną ze swoich kreacji w Jeleniej Górze, a właściwie w Jagniątkowie.

Dokładnie w 62. rocznicę wybuchu II wojny światowej, czyli 1 września 2001 roku, podczas uroczystości otwarcia domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, w sali kominkowej została pokazana jedna scena premierowej sztuki Jerzego Łukosza „Hauptmann” w reżyserii Waldemara Krzystka (rok temu świecił triumfy jego film „Mała Moskwa”). W scenie rozegranej w domu w Jagniątkowie w autentyczną postać niemieckiego dramaturga, powieściopisarza i noblisty Gerharta Hauptmanna wcielił się wówczas Igor Przegrodzki. Na uroczystą premierę przyjechali wtedy premier Polski Jerzy Buzek i premier Saksonii Kurt Biedenkopf.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
849
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group