Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 7906
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: (Nie)zwykła Andrzejewska w Muflonie

Środa, 15 października 2008, 8:41
Aktualizacja: 15:14
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: (Nie)zwykła Andrzejewska w Muflonie
Fot. Archiwum Autorki
Miłośnicy subtelnej, czarno–białej fotografii nie mogą zapomnieć o dzisiejszej wystawie prac Ewy Andrzejewskiej. Obecność w Miejskim Domu Kultury Muflon – obowiązkowa!

Fotografia jest jednoczesnym rozpoznaniem w ułamku sekundy zdarzenia oraz organizacji form, które temu zdarzeniu nadają właściwy wyraz – pisał Henri Cartier Bresson. Fotografia Ewy Andrzejewskiej to nieco więcej niż można się spodziewać po tej zwięzłej definicji klasyka.

Zdjęcia subtelne, jakby wyjęte ze starego albumu, niewielkie, a jednocześnie mocne w wyrazie. Wykonywane techniką coraz bardziej popadającą w zapomnienie. Środowa wystawa będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy po 20 latach Ewa Andrzejewska pokaże cykl portretów. – Portretów ludzi, spotykanych przez lata. Po raz pierwszy publicznie. Tak, jak zostały zrobione. Bez ponownego, ujednolicającego siłą rzeczy, kopiowania. Fotografie ze swego czasu – podkreśla Jacek Jaśko, fotografik.

Zdjęcia wykonane perfekcyjnie pod względem kompozycyjnym, a największym ich walorem jest światło – wspomina z kolei Marek Grygiel w zapowiedzi wystawy. Zdecydowanie to coś więcej niż tylko zapisanie chwili na światłoczułym nośniku. Dziś już nieosiągalnym: błonie negatywowej ORWO, która przeszła do historii wraz ze zmianą układów politycznych, a także – technologicznych – wypierana przez wszechwładną „cyfrę”.

Portrety to także początek artystycznej i fotograficznej drogi Ewy Andrzejewskiej. – Jeszcze w szkole, gdzie portretowała koleżanki i kolegów. Na pamiątkę. Do dziś Ewa powtarza, że zajmuje się fotografią pamiątkową. A najbardziej chciałaby być fotografem ulicznym, a najlepiej mieć zakład portretowy w mieście, w którym mieszka. Z wyboru – podkreśla Jacek Jaśko.

Otwarcie wystawy Ewy Andrzejewskiej „Zwykłe portrety niezwykłych ludzi” o godz. 18 w MDK „Muflon” w Jeleniej Górze Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group