Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 4988
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: (Nie)zbędne fotoradary

Wtorek, 23 września 2008, 7:43
Aktualizacja: Środa, 24 września 2008, 8:10
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: (Nie)zbędne fotoradary
Fot. TEJO
Mieszkańcy Zabobrza chcą przestawienia radaru sprzed salonu samochodowego Renault w okolice Kauflandu nieopodal stacji „Jet”. Zdaniem pieszych kierowcy jeżdżą tu jak szaleńcy, a koło Dzięciołowskiego urządzenie w ogóle nie jest potrzebne, bo nie ma tam zagrożenia.

Na okrytym ponurą sławą przejściu dla pieszych koło salonu samochodowego Renault Dzięciołowski życie straciło kilka osób. Zebrę zlikwidowano. Aby utemperować ułańską fantazję kierujących, postawiono „puszkę”, we której w każdej chwili może się znaleźć fotoradar.

Ale mieszkańcy twierdzą, że urządzenie w tym miejscu nie przyda się. - Nie ma już możliwości przejścia przez ruchliwą obwodnicę. A zaraz za wiaduktem są światła aktywne przez całą dobę, które wyhamowują kierowców – mówi pani Ewa z ulicy Sygietyńskiego.

Zdaniem mieszkańców Zabobrza radar o wiele bardziej przydatny byłby w okolicach Kauflandu. - Przejście przez pasy przy stacji „Jet” to prawdziwa loteria - mówią. - A tu przecież przechodzą codziennie matki z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Mam 4letniego syna i boję się myśleć, co może się zdarzyć, kiedy będzie on musiał przejść po tych pasach do szkoły – dodaje pan Dariusz z Zabobrza.

Policja tłumaczy jednak, że przestawienie radaru nie jest prostą sprawą. Co więcej, zdaniem jeleniogórskiej drogówki, jego ustawienie koło „Dzięciołowskiego” jest wbrew pozorom uzasadnione.
Przestawienie radaru stałego wiąże się nie tylko z nakładem finansowym na postawienie nowego słupka betonowego i doprowadzeniem prądu, ale także z przygotowaniem całej dokumentacji od nowa – mówi asp. szt. Krzysztof Brodowski, zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Policja nie może ustawiać radarów tam, gdzie chce. Jest to bowiem ustalane odgórnie. Co więcej jest to radar obrotowy, który będzie mierzył prędkość pojazdów jadących nie tylko w stronę Tesco, ale również samochodów kierujących się w stronę Wrocławia. Biorąc pod uwagę fakt, że w okolicy jest przystanek autobusowy i szkoła, jego ustawienie jest jak najbardziej uzasadnione.

Co do problemów mieszkańców z przejściem przez pasy koło Kauflandu zastępca naczelnika obiecuję natomiast nieco inne rozwiązania.
- Jesteśmy otwarci na wszelkie opinie i sugestie mieszkańców i tam gdzie jest to konieczne, między innymi koło stacji „Jet” na Zabobrzu, będziemy ustawiać fotoradar na statywie, który z pewnością poskromi kierowców – mówi. Ponadto planowane jest ustawienie płotków odgradzających od ulicy Różyckiego w stronę Carrefoura.

Kiedy płotki zagrodzą przejście przez jezdnie w miejscach niedozwolonych? Jak na razie nie wiadomo. Jest to bowiem uzasadnione z finansowymi możliwościami miasta. Policja ma jednak nadzieję, że uda się to zrealizować w przyszłym roku.

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group