Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6426
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

(Nie)zbędne fotoradary

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 września 2008, 7:43
Aktualizacja: Środa, 24 września 2008, 8:10
Autor: Angela
Fot. TEJO
Mieszkańcy Zabobrza chcą przestawienia radaru sprzed salonu samochodowego Renault w okolice Kauflandu nieopodal stacji „Jet”. Zdaniem pieszych kierowcy jeżdżą tu jak szaleńcy, a koło Dzięciołowskiego urządzenie w ogóle nie jest potrzebne, bo nie ma tam zagrożenia.

Na okrytym ponurą sławą przejściu dla pieszych koło salonu samochodowego Renault Dzięciołowski życie straciło kilka osób. Zebrę zlikwidowano. Aby utemperować ułańską fantazję kierujących, postawiono „puszkę”, we której w każdej chwili może się znaleźć fotoradar.

Ale mieszkańcy twierdzą, że urządzenie w tym miejscu nie przyda się. - Nie ma już możliwości przejścia przez ruchliwą obwodnicę. A zaraz za wiaduktem są światła aktywne przez całą dobę, które wyhamowują kierowców – mówi pani Ewa z ulicy Sygietyńskiego.

Zdaniem mieszkańców Zabobrza radar o wiele bardziej przydatny byłby w okolicach Kauflandu. - Przejście przez pasy przy stacji „Jet” to prawdziwa loteria - mówią. - A tu przecież przechodzą codziennie matki z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Mam 4letniego syna i boję się myśleć, co może się zdarzyć, kiedy będzie on musiał przejść po tych pasach do szkoły – dodaje pan Dariusz z Zabobrza.

Policja tłumaczy jednak, że przestawienie radaru nie jest prostą sprawą. Co więcej, zdaniem jeleniogórskiej drogówki, jego ustawienie koło „Dzięciołowskiego” jest wbrew pozorom uzasadnione.
Przestawienie radaru stałego wiąże się nie tylko z nakładem finansowym na postawienie nowego słupka betonowego i doprowadzeniem prądu, ale także z przygotowaniem całej dokumentacji od nowa – mówi asp. szt. Krzysztof Brodowski, zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Policja nie może ustawiać radarów tam, gdzie chce. Jest to bowiem ustalane odgórnie. Co więcej jest to radar obrotowy, który będzie mierzył prędkość pojazdów jadących nie tylko w stronę Tesco, ale również samochodów kierujących się w stronę Wrocławia. Biorąc pod uwagę fakt, że w okolicy jest przystanek autobusowy i szkoła, jego ustawienie jest jak najbardziej uzasadnione.

Co do problemów mieszkańców z przejściem przez pasy koło Kauflandu zastępca naczelnika obiecuję natomiast nieco inne rozwiązania.
- Jesteśmy otwarci na wszelkie opinie i sugestie mieszkańców i tam gdzie jest to konieczne, między innymi koło stacji „Jet” na Zabobrzu, będziemy ustawiać fotoradar na statywie, który z pewnością poskromi kierowców – mówi. Ponadto planowane jest ustawienie płotków odgradzających od ulicy Różyckiego w stronę Carrefoura.

Kiedy płotki zagrodzą przejście przez jezdnie w miejscach niedozwolonych? Jak na razie nie wiadomo. Jest to bowiem uzasadnione z finansowymi możliwościami miasta. Policja ma jednak nadzieję, że uda się to zrealizować w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 23-09-2008 7:54
"jest to radar obrotowy, który będzie mierzył prędkość pojazdów" - będzie? To jeszcze nie mierzy? Racja, zapomniałem, że jest tylko jeden sprawny "wkład" do fotoradaru i jest on przekładany raz w miesiącu do innego urządzenia... W tym miesiącu pilnuje ulicy Wolności...:)))
~obywatel 23-09-2008 8:26
Panie Brodowski niech pan nie ściemnia, ma kobieta 100% racji, radar przestawić i to b. szybko.
~sainz 23-09-2008 9:10
Dobrze stoi co wy chcecie jakby ich nie było w cale to by nie chcieli przenosic bo nie byłoby czego :) są swiatła i na tyle powinny wystarczyć
~ja 23-09-2008 9:25
W niemal każdym normalnym mieście na obwodnicy jest wyższa prędkość maksymalna...no ale zaczynam się przyzwyczajać do tego, że jelenia nie jest do końca normalna...a przynajmniej władza, która "dumnie" zasiada w ratuszu... Najlepiej to postawić radar na każdym rogu, do tego policjanta za każdym drzewem...a piesi dalej będą chodzić jak święte krowy...tak jak wczoraj kolo sklepu Rossman...włącza się zielone dla samochodów...ruszam a tu wyskakuje baran na przejście (a było czerwone dla pieszych)...a jego kolega się cieszy w najlepsze...ale tak to jest - głupka zabijesz a za człowieka odpowiesz... Jak tak stawiacie pięknie fotoradary to może nauczycie się robić normalne drogi? W końcu trochę kasy na te drogi idzie...ale po co...lepiej wprowadzać gestapowskie metody...
~Zając 23-09-2008 9:29
Fotoradary do zamalowania ! Nigdzie nie są potrzebne ! Dam chętnemu 1000 zł za farbę. Fotoradar to jak zaczajony w krzakach policjant; a to jest zabronione ! Tak naprawdę wcale "wypadkowość" nie wzrosła. Wzrosła tylko ilość sprowadzonych samochodów, a tym samym zwięszyła się ilość wypadków i zdarzeń drogowych. Poza tym, lepiej uczyć niż karać. W Kanadzie są trzy stopnie zdawania na prawo jazdy. U nas każdy, nawet upośledzony umysłowo może je zrobić.
~ a taki pomysł 23-09-2008 9:44
Proponuję puszki na radar wyposażyć w okienka z przodu i z tyłu będzie możliwość ustawiania urządzenia na dwie strony. teraz wszyscy przed radarem jadą przepisowo a za radarem dają gazu, a tak to nigdy nie wiadomo w którą stronę jest ustawiony i trzeba będzie większy odcinek drogi jechać przepisowo.
~ 23-09-2008 9:45
trzeba byc ostatnim k...nem zeby ustawic ten radar kolo salonu reno!!!!!!!!!!! szkola nie jest wymowka na przystanek i tak trzeba chodzic pod wiaduktem wiec w czym problem a kto jest idiotom to bedzie przeskakiwal przez ogrodzenie ale too na wlasna odpowiedzilanosc!!!!!!!
piipi 23-09-2008 10:04
..~Zabobrzanie,..wybudujcie w czynie spolecznym slupek betonowy,a bedziecie radar ogladali ...>odwrotnie: radar bedzie waszym samochodom sie przygladal.~POMOZCIE Policji,bo ONI maja problem ...slupek betonowy postawic.
~mieszkaniec przy estakadzie 23-09-2008 10:17
Zlikwidować przejście koło kauflandu! a potem postawić tam puszkę!
~tryk 23-09-2008 10:45
ktoś tu o czymś zapomniał wystarczy zwrócić uwagę na ustawienie masztów na JP ustawiony jest na pas zieleni na Wolności ustawiony jest troszkę zbyt poziomo jak i te na Wincentego i Wrocławskiej z takich ustawień fotek nie będzie jeżeli ktoś widział czynny maszt to się orientuje jakie powinny mieć ustawienie i jeżeli ktoś jeździ często po Jeleniej i patrzy w te puszki to na pewno zwrócił uwagę na srebrną listwę w środku a nie obiektyw fotoradaru i skoro maszty są obrotowe to co miała oznaczać niedawna akcja na wiadukcie z przenośnym fotoradarem czyżby fotoradar w masztach to mit dla postrachu kierowców
~nakatomii 23-09-2008 11:35
ostatnio radarek"uśmiechał"sie kolo RENAULT więc napewno jest przestawiany częsciej niż raz w miesiącu,druga sprawa to przecież prąd można pobrać choćby z latarni lub sygnalizacji świetlnej,a co do kosztów to postawienie murka(wkopanie)niewymaga chyba dotacji unijnych..
ebee 23-09-2008 13:48
Postulat mieszkańców jest jak najbardziej uzasadniony. Bo fotoradar ma czuwać nad bezpieczeństwem , a tym czasem jest maszynką do robienia pieniędzy. ! Ale to normalka w Jeleniej Górze, bowiem żaden !!!!! z fotoradarów nie został ustawiony tam , gdzie dochodzi do wypadków. Wszystkie stoją tam , gdzie największa szansa jest na złapanie jelenia ! Przykładem dobitnym jest "puszka" koło młyna na ul. Wolności ,gdzie nigdy kolizji nie było. Ale przy dawnej Kaliszanće i przy dawnym VW Grabowskim, gdzie niejedna była ofiara śmiertelna, nikt radaru nie zamontował. Tak czy inaczej stosowne nagrody za zasługi władza przyjmie. A, że nic z tego dla mieszkańca.............. To niestety normalka w......... Jeleniej !
~_ojdiridirachciach___ 23-09-2008 14:00
Jeżeli przyjrzeć się obwodnicy przez Zabobrze, to nie trudno zauważyć, że puszkę postawiono w najlepszym miejscu. To najbardzoej bezpieczny odcinek i tylko tam można liczyc na szybkie żniwo ;) Tylko idiota da sobie wmówić, że chodzi tutaj o prewencję. PS: A ja mam wykrywacz radarów i zawsze wiem w której puszce jest maszynka do zarabiania ;)))
~_ojdiridirachciach___ 23-09-2008 14:04
Zapomnialem pochwalić fotki. Strasznie fajnie wychodzą takie drogowe zdjęcia długą rurą ;)
~ 23-09-2008 14:16
nie mówię żeby szaleć na drogach ale ludzie my zamiast dróg mamy same fotoradary i najlepiej ustawmy je wszedzie gdzie sie da i zacznijmy jeździć rowerami przynajmniej nie przekroczymy predkości (tylko górskimi bo tylko te wytrzymaja nasze nawierzchnie)
~observator 23-09-2008 15:27
Jak się ostatnio patrzy na to, że policję można spotkać wszędzie, a nie widać jej tam, gdzie być powinna, to można się zastanowić, kto tu ma ułańską fantazję ? Co do bezpieczeństwa: skoro policji zapewne się nie chce patrolować ulicy Sobieskiego na odcinku od wiaduktu kolejowego do budynku "Aniluxu", to może chociaż zasugerowałaby albo radar, albo dodatkową sygnalizację świetlną na skrzyżowania Sobieskiego i Karola Miarki. Aż strach patrzeć, jak dziecko stoi na pasach i kombinuje jak przejść, a jeden czy drugi idiota pędzi samochodem i nawet na chwilę w jego głowie nie przeleci myśl, że może mógłby się zatrzymać i dać dziecku przejść. Skoro nie ma rozumku w głowach kierowców, to może przyda się inwencja twórcza policji ?
~:@ 23-09-2008 15:35
nie było był problem , teraz jest i znowu jest roblem LUDZIE
~Łukalo 23-09-2008 17:59
A moim zdaniem na niebezpieczensto ze strony pieszych narzekaja tylko ci piesi, ktorzy przebiegaja na czerwonym swietle po pasach,albo jeszcze lepiej przed pasami ,a nie po nich. Jezeli beda przechodzic normalnie jak (prawie) kazdy pieszy to i pedzace (łamiace przepisy) pojazdy nie beda im przeszkadzac ...PS KIEROWCY ZWOLNIJCIE TEMPO.
~ciasto 23-09-2008 18:13
wypowiedz policji jes niedorzeczna, odbierałem na komendzie koło Paulinium mandat zrobiony owym cudownym urządzeniem. Przyjął mnie miły "milicjant" od razu nawiązała sie konwersacja jaki to on nie fajny i to co robi jakie to nie fajne. Opowiedział mi to jak to on był odpowiedzialny za przeprowadzenie testów i wyznaczeniu miejsc gdzie te fotoradary maja być. To tak ap ropo odgórnych rozkazów.
~wiem co mówię! 23-09-2008 18:44
Słuchajcie, po co ta awantura na forum? Jak chcą to niech przestawiają, one i tak nie działają. Nudziło mi się ostatnio, więc polatałem sobie po Jeleniej, objechałem wszystkie fotoradary mijając je ponad 80 km/h i powiem tyle, że żaden mi foty nie zrobił. Dostałem na ten cel kasę za ewentualny mandat ale na razie minęły ponad 2 tygodnie i żadna fotka do mnie nie przylazła. Latam sobie więc normalnie jakby ich nie było, zresztą nie tylko ja. Pozdrowienia dla cwaniaków co je ustawili.
~fotka 23-09-2008 19:17
W tej puszce byl kiedykolwiek radar?? codziennie jezdze i napewno nie 50 bo nikt tam tak niejezdzi chyba ze pan Obrembalski he he
~szyderca 23-09-2008 19:23
"koło stacji „Jet” na Zabobrzu, będziemy ustawiać fotoradar na statywie, który z pewnością poskromi kierowców" - Poskromi z pewnością. Nikt nie będzie wiedział, że stoi tam radar i każdy będzie jechał tak jak miał jechać, więc mówienie o poprawie bezpieczeństwa po postawieniu przenośnego radaru to już parodia. No ale dysk twardy urządzenia będzie się zapełniał, a co za tym idzie kasa... Policja tylko mówi o poprawie bezpieczeństwa a zwróćcie uwagę, że W JG ŻADEN RADAR NIE STOI W BEZPOŚREDNIEJ BLISKOŚCI PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH. A już ten przy salonie Renault, gdzie przez ulicę z uwagi na płot oddzielający pasy jezdni przechodzą co najwyżej miejscowe psy i koty to szczyt głupoty i paranoi. Konkluzja jest taka, że nawet dobry pomysł można uwalić jeśli jest się idotą...
~ 23-09-2008 20:31
cb radio prawde ci powie
~do observatora 23-09-2008 20:31
Najgłupszy pomysł jaki widziałem. Patrol na Sobieskiego?Po co? Tam żywej duszy nie ma. Patrol potrzebny w centrum na 1 - go Maja, gdzie ludzi jest w brud, a nie na zadupiu.
~Locke 23-09-2008 20:37
Miasto kołków. Łamią przepisy, zabijają się nawzajem, rżną cwaniaków i się tym chwalą. Jeden głupszy od drugiego. Chyba przez nadmiar parauczelni jeleniogórskich. Obijają ryja sobie pod knajpami, potem skarżą się na ochroniarzy. M A S A K R A.
~_ojdiridirachciach___ 23-09-2008 21:19
Gdy pojawił się pierwszy artykuł po ustawieniu skrzynek większość komentujących chwaliła pomysł. Teraz mam wrażenie, że jest coraz więcej przeciwników. I nic w tym dziwnego. Dopóki policja będzie z suszarkami siedzieć w krzakach, dopóki wideorejestrator będzie ustawiany na długich prostych z ograniczeniem - pułapką, a fotoradary w najbezpieczniejszych miejscach w mieście, dopóty my będziemy kupować antyradary i instalować CB, a policja będzie naszym "wrogiem" przed którym musimy się wzajemnie ostrzegać. Policyjna czapa decydująca o lokalizacji skrzynek i akceptująca metody "polowań" na kierowców wyrządza po prostu krzywdę policji. Tego jednak nikt im nie jest w stanie wytłumaczyć ...daleka droga ;)
piipi 23-09-2008 21:24
...moze *Piipi jeszcze slowko ..doda.~Moze ten slupek...przesuniemy !!. ~Mozna ?.
~M. 23-09-2008 21:27
A wystarczyłoby żeby miasto kupiło fotoradar i pogoniło SM do jego obsługi, w ciągu 2 miesięcy zarobiłby na siebie i potem na następne, w ciągu roku kupiliby z 5 fotoradarów i wtedy kierowcy w jelonce zaczęliby jeździć normalnie zgodnie z przepisami!!!!!!!!!!
~~Emeryt 23-09-2008 21:55
Dziwne, że nikt jeszcze go nie uciął gumówką w nocy... albo sprayem nie pomalował.
~sd 23-09-2008 22:16
a nie lepiej poprostu nowy dac
~gość niedzielny 24-09-2008 2:58
okolice stacji Jet to faktycznie niebezpieczne miejsce, i niestety nie brylują tutaj miejscowi lecz tranzyt... bywam tu bardzo często i nauczyłem się tam jednego, chcąc całym przejąć na drugą stronę jako żywy i cały pieszy, zawsze odczekuję parę sekund po zapaleniu czerwonego do samochodów, prawie ZAWSZE znajduje się ktoś kto przejeżdża jeszcze na czerwonym... Nie dziwię się, że Policja ma to w nosie co dzieje się na tej krzyżówce, tym razem jadąc miałem okazję prawie czołowo zetknąć się z panem, który zapomniał o istnieniu sygnalizacji i dostojnie sunął na czerwonym... w sumie nic dziwnego, zdarza się to tutaj często... ale robił to dosłownie przed nosem wozu policyjnego, który czekał na światło zielone... policjanci popatrzyli z ciekawością, pokiwali ze zrozumieniem głowami i spokojnie pojechali sobie w swoim kierunku nie niepokojąc delikwenta... Popieram przedmówców, piszących o tym, że fotoradary ustawiono w miejscach z góry skazanych na ich "kasowy sukces" a nie ze względów prewencji... fotoradar jak najbardziej wskazany przy wyjeździe z PKS, spory ruch i czasem blokujące przejazd autobusy, na które łatwo się wciąć, jadąc szybciej niż ustawowo... tia... tylko że ruch tutaj jest płynny tylko poza szczytem w innych godzinach JP w tym miejscu stoi... więc i kasy z tego nie będzie... a koło Dzięcioła, zawsze ktoś się rozkręci... i na Spółdzielczej również... na wjeździe do Maciejowej również... tym bardziej że droga jest tam po "wspaniałej" modernizacji... wystarczy, że komuś zamarzy się skręcić do Komarna lub do Wojanowa i blokuje w 3 sekundy wspaniale ruch na całej tranzytówce... ale słup jest, stoi i pilnuje płynności ruchu...
piipi 24-09-2008 7:47
...do - [~Emeryt..]...~Emeryt,...a chodzisz z wnukiem na "akcje! ?.
~Sabath 25-09-2008 21:14
czy są radary czy niema i tak złamią przepisy
~Kierownik 27-09-2008 17:58
Od początku pisałem, że rozmieszczenie fotoradarów, czy raczej skrzynek na nie, to jakieś nieporozumienie. One nie są ustawione by zwiększać bezpieczeństwo, tylko by zarabiać jak największą kasę. Jak postawili fotoradary, to pisaliśmy że nie ma tablic o nich ostrzegających. No to postawili - tylko znowu popisali się geniuszem - całe kilometry od skrzynek. Przykłady pierwsze z brzegu: znak koło Shella, radar przy Dzięciole, znak w okolicy Opla, radar przy Jelfie. Jeżdżę po wielu miastach, ale takiej głupoty nie widziałem.
~Kierownik 27-09-2008 18:04
A pomysł z przestawieniem fotoradaru od Dzięcioła pod Jet jest jak najbardziej rozsądny. A do kompletu powinni zrobić płot przez cały pas zieleni oddzielający jezdnie, bo jeśli dochodzi tam do wypadków, to nie tyle na przejściach dla pieszych, co z ziutkami wyskakującymi pod koła z krzaków. Radar pod Tesco miałby sens tylko po drugiej stronie estakady, bo wyjechanie z parkingu Tesco często graniczy z cudem, jak chmara aut nie dość że rozpędza się zjeżdżając z estakady, to jeszcze z radości minięcia już skrzynki. To kolejny dowód, że ktoś rozmieszczający te skrzynki myślał o pieniądzach a nie o faktycznej poprawie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group