Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11784
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Nie wiemy co jemy – sanepid ma co robić

Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 7:15
Aktualizacja: 7:51
Autor: Mea
Herbata z salmonellą, mąka z resztkami szkodników, woda mineralna z bakteriami Coli, żywe larwy w figach, szkło w gotowych daniach dla dzieci, popcorn z modyfikowanej genetycznie kukurydzy – to tylko niektóre z produktów wycofanych przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną ze sklepów w Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim w ubiegłym roku.

- Nie mamy uprawnień do tego, by informować mieszkańców o wadliwych produktach. Może to zrobić jedynie główny inspektor sanitarny i w przypadku dużych zagrożeń, takie informacje podaje do opinii publicznej – wyjaśniła Ewa Czyżewska z PSSE w Jeleniej Górze.

W zeszłym roku PSSE skontrolowała 1320 zakładów produkujących żywność lub wprowadzających ją do obrotu. – Coraz więcej wykrywamy produktów zagrażających zdrowiu, które wycofujemy ze sklepów. W ubiegłym roku były to m.in. czajniki z tworzywa sztucznego zmieniające cechy organoleptyczne zagotowanej w nich wody, talerze, salaterki oraz półmiski wykonane z melaminy, w których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego limitu migracji specyficznej formaldehydu do 3 % kwasu octowego. Ponadto talerze ceramiczne, naczynia stołowe szklane i kubki malowane były farbami zawierającymi ołów i kadm. Kiełbasy, metki, pieczenie zwierały bakterie, do mielonych kotletów sojowych dodano proszek jajeczny z nienadzorowanego zakładu – wymieniała Ewa Czyżewska.

Chrupki oznakowane jako bezglutenowe, zawierały gluten, w pestkach moreli pracownicy PSSE stwierdzili przekroczenie dopuszczalnej ilości aflatoksyny B1 i sumy aflatoksyn B1, B2, G1 i G2. W kulkach kukurydzianych wykryli przekroczony dopuszczalny poziom deoksyniwalenolu. W zupach była wysoka zawartość glinu, a w kaszy jęczmiennej - zmiany zapachu i smaku. Śliwki suszone, kapusta kwaszona, musztardy miały zbyt dużą ilość substancji konserwujących. Popcorn do przygotowania w kuchence mikrofalowej zawierał gen BT 176, który wskazywał na nieautoryzowaną, genetyczną modyfikację kukurydzy. Były sucharki, grzanki, rozetki, do których użyto kwestionowany susz jajeczny. Dżem wiśniowy miał chemiczny zapach, w podgrzybkach suszonych wykryto obecność pleśni, a borowiki suszone miały wysoką zawartość rtęci…

Pracownicy PSSE uczestniczyli w zeszłym roku w trzech ogólnopolskich akcjach dotyczących zafałszowanej żywności. Wycofali ponad 80 kg soli wypadowej, która była sprzedawana, jako sól do jedzenia. Zabezpieczyli ponad 230 kg skażonego suszu jajecznego.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
590
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group