Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 5745
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie pożałują pieniędzy na oświatę, ale przyjrzą się wydatkom

Wtorek, 31 stycznia 2012, 8:43
Aktualizacja: Środa, 1 lutego 2012, 8:07
Autor: UM
JELENIA GÓRA: Nie pożałują pieniędzy na oświatę, ale przyjrzą się wydatkom
Fot. dtp
Coraz mniej jest młodzieży w wieku uczniów szkół różnych typów, a wydatki samorządu na oświatę są zdecydowanie największą zbiorową pozycją w finansach miasta. Subwencja oświatowa z budżetu państwa nie pokrywa nawet 75 procent ich wysokości, choć teoretycznie powinna zapewnić zwrot wszystkich kosztów. Jaka będzie przyszłość szkół w Jeleniej Górze?

W tym świetle samorządowcy rozpoczęli dyskusję nad wizją oświaty w mieście w świetle. – Nie dokonujemy analizy wyłącznie rachunkowej – mówią Marcin Zawiła, Mirosława Dzika i Hubert Papaj. – Gdyby tylko taką się posiłkować, to wnioski mogłyby być powierzchowne. Interesują nas korelacje m.in. pomiędzy niemałą kwotą wydatków na kształcenie nauczycieli w poszczególnych szkołach (łączna kwota na doskonalenie zawodowe nauczycieli w Jeleniej Górze to ponad 440 tys. zł rocznie), a nie zawsze zadawalającymi wynikami nauczania w niektórych szkołach.

Trudno nie rozważać - na przykład – dlaczego uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, którzy pisali prace egzaminacyjne w jednej szkole zdobywali przeciętnie 27,7 pkt. (na 40 możliwych), a w drugiej – tylko 18,8 pkt. Podobnie jest w gimnazjach. W jednym z nich uczniowie zdobywali przeciętnie 34,2 pkt. (na 50 możliwych), a w drugim – 21.1 pkt.

Analizie poddawane są też jednostkowe koszty kształcenia uczniów, bo kwoty przypadające przeciętnie na jednego ucznia w różnych szkołach wahają się nawet do 80%.
- Nie będziemy żałować pieniędzy na oświatę – potwierdzają samorządowcy – ale musimy je wydawać najbardziej racjonalnie. Powinniśmy kierować środki tam, gdzie są dobre wyniki, tam, gdzie opieka nad uczniami jest w widoczny sposób najbardziej staranna, i tam, gdzie podobne efekty nauczania uzyskuje się optymalnym (a nie maksymalnym) nakładem finansowym.

Dyskusja nad sprawami oświaty, której będzie służyć ta analiza powinna mieć charakter obywatelski i – po przygotowaniu kompletu materiałów i opracowaniu analiz – będziemy do niej zapraszać – zapewniają prezydent z zastępcami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group