Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5855
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie pożałują pieniędzy na oświatę, ale przyjrzą się wydatkom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 31 stycznia 2012, 8:43
Aktualizacja: Środa, 1 lutego 2012, 8:07
Autor: UM
Fot. dtp
Coraz mniej jest młodzieży w wieku uczniów szkół różnych typów, a wydatki samorządu na oświatę są zdecydowanie największą zbiorową pozycją w finansach miasta. Subwencja oświatowa z budżetu państwa nie pokrywa nawet 75 procent ich wysokości, choć teoretycznie powinna zapewnić zwrot wszystkich kosztów. Jaka będzie przyszłość szkół w Jeleniej Górze?

W tym świetle samorządowcy rozpoczęli dyskusję nad wizją oświaty w mieście w świetle. – Nie dokonujemy analizy wyłącznie rachunkowej – mówią Marcin Zawiła, Mirosława Dzika i Hubert Papaj. – Gdyby tylko taką się posiłkować, to wnioski mogłyby być powierzchowne. Interesują nas korelacje m.in. pomiędzy niemałą kwotą wydatków na kształcenie nauczycieli w poszczególnych szkołach (łączna kwota na doskonalenie zawodowe nauczycieli w Jeleniej Górze to ponad 440 tys. zł rocznie), a nie zawsze zadawalającymi wynikami nauczania w niektórych szkołach.

Trudno nie rozważać - na przykład – dlaczego uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, którzy pisali prace egzaminacyjne w jednej szkole zdobywali przeciętnie 27,7 pkt. (na 40 możliwych), a w drugiej – tylko 18,8 pkt. Podobnie jest w gimnazjach. W jednym z nich uczniowie zdobywali przeciętnie 34,2 pkt. (na 50 możliwych), a w drugim – 21.1 pkt.

Analizie poddawane są też jednostkowe koszty kształcenia uczniów, bo kwoty przypadające przeciętnie na jednego ucznia w różnych szkołach wahają się nawet do 80%.
- Nie będziemy żałować pieniędzy na oświatę – potwierdzają samorządowcy – ale musimy je wydawać najbardziej racjonalnie. Powinniśmy kierować środki tam, gdzie są dobre wyniki, tam, gdzie opieka nad uczniami jest w widoczny sposób najbardziej staranna, i tam, gdzie podobne efekty nauczania uzyskuje się optymalnym (a nie maksymalnym) nakładem finansowym.

Dyskusja nad sprawami oświaty, której będzie służyć ta analiza powinna mieć charakter obywatelski i – po przygotowaniu kompletu materiałów i opracowaniu analiz – będziemy do niej zapraszać – zapewniają prezydent z zastępcami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~ 31-01-2012 9:25
Proszę wziąć pod uwagę fakt, że tam gdzie są pożądane wyniki najczęściej dzieci korzystają z korepetycji ,zajęć dodatkowych ( oczywiście płatnych przez rodziców), to na pewno nie jest wynik tylko pracy nauczycieli. Stawianie sprawy tylko w kategorii zaangażowania nauczycieli jest nieuczciwe, a gdzie predyspozycje dzieci, właśnie korzystanie z zajęć dodatkowych, korepetycji. Czy są na tene temat jakiekolwiek badania?
~mjmarko 31-01-2012 9:45
'Dyskusja nad sprawami oświaty powinna mieć charakter obywatelski i – po przygotowaniu kompletu materiałów i opracowaniu a...liz – będziemy do niej zapraszać –' a ja już znam wynik: będziecie chcieli likwidować kilku placówek, ale czy radna Ragiel na to pozwoli? czy tarcia wewnątrz PO nie będą zabójcze? się okaże...
~ 31-01-2012 10:03
Dokładnie, dzieci z biednych rodzin nie stać na korepetycje, a co z dziećmi z rodzin patologicznych? Nikt się nie interesuje ich postępami w nauce mimo interwencji nauczyciela.A do szkoły muszą chodzić i tym samym obniżają wyniki całej klasy.Tym się zajmijcie. Dzielnica w jakiej jest szkoła też tu ma duże znaczenie, bo przecież dalej obowiązuje rejonizacja mimo ze ponoć jej nie ma.
~ 31-01-2012 11:56
"Powinniśmy kierować środki tam, gdzie są dobre wyniki, tam, gdzie opieka nad uczniami jest w widoczny sposób najbardziej staranna, i tam, gdzie podobne efekty nauczania uzyskuje się optymalnym (a nie maksymalnym) nakładem finansowym."- ten cytat wskazuje już wyraźnie na bardzo jednostronne spojrzenie na problem i automatycznie likwiduje te placówki, które mają największą liczbę uczniów osiągających słabe wyniki w nauce z różnych przyczyn. Przykro patrzeć i słuchać!
~ 31-01-2012 12:29
dlaczego na dokształcanie nauczycieli miasto wydaje 440.000 tyś rocznie? ja chcąc utrzymać się na rynku muszę sam płacić za dokształcanie, za podnoszenie kwalifikacji, za rozszerzenie kwalifikacji, za unowocześnianie pracy, nadążać za zmianami ekonomicznymi, podatkowymi, ZUS itp. Nauczyciel ma tylko uczyć 18 godz. w tygodniu, dostaje wyposażenie gabinetów i jeszcze miasto finansuje jego dokształcanie. Paranoja, dziki kraj jak mówił klasyk.
~do 12:29 31-01-2012 12:51
To zostań nauczycielem jak takie lody, idioto/idiotko. UWAGA CHODZĄ SŁUCHY, ŻE RADA PIECHOWIC MA ZLIKWIDOWAĆ TAMTEJSZE GIMNAZJUM - POWÓD ---> RADNI TNĄ WYDATKI, BY PODNIEŚĆ SOBIE PENSJE, A MIESZKAŃCÓW OBCIĄŻAJĄ CORAZ TO NOWSZYMI OPŁATAMI ! SAMI RADNI, NP. POTKAŃSKI MELDUJĄ SIĘ W JELENIEJ GÓRZE BO TU SĄ MNIEJSZE OPŁATY ! SKANDAL !
~ 31-01-2012 14:23
A mozeb w ten sam sposob przea...lizowac ,przyjrzec sie dokladnie sprawdzic wydatki w ratuszu,zamiast "mobilizowac" podwyzkami radnych to po prostu tych niewydajnych wysylac do urzedu zatrudnienia.Tam akurat nikogo nioe musi do niczego mobilizowac.
~urzędniczka 31-01-2012 14:51
Pan prezydent Zawiła niestety oszukuje. Są konkretne plany co do szkół i oświaty mocnych cięć, bo budżet się wali i nie ma pieniędzy na oświatę zbyt mała subwencja i dotacja oraz coraz większe obciążanie miasta zadaniami własnymi. Projekt jest taki, do likwidacji SP 5, do likwidacji Gimnazjum nr 2 na sudeckiej, do likwidacji ZS w Sobieszowie z weterynarzem, do połączenia SP 2 i SP 7, SP 3 i SP 6, SP 10 i SP 13, jest przymiarka połączenia "Handlówki z 1-Maja ze szkołą na Leśnej i definitywne przeniesienie jej na ul. Leśną.
~LUDZIE 31-01-2012 15:02
LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ WŁADZA ROBI SOBIE Z NAS JAJA ! LIKWIDUJĄ WSZYSTKO I PODWYŻSZAJĄ PODATKI TYLKO PO TO BY PODWYŻSZYĆ SOBIE PENSJE ! WALCZMY Z CHAMSTWEM ! ZAWIŁA LEDWO DO ŻŁOBU DOSZEDŁ A JUŻ 1000 ZŁ PODWYŻKI ! TO SIĘ W PALE NIE MIEŚCI !
~bumcyk 31-01-2012 15:29
A może Pan Prezydent obniżyłby swoje uposarzenie? Niedawno radni z Milicza zrdukowali pensję swojego burmistrza do ustawowego minimum, może niech władze Jeleniej też dadzą przykład.
~LUDZIE 31-01-2012 16:30
LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ WŁADZA ROBI SOBIE Z NAS JAJA ! LIKWIDUJĄ WSZYSTKO I PODWYŻSZAJĄ PODATKI TYLKO PO TO BY PODWYŻSZYĆ SOBIE PENSJE ! WALCZMY Z CHAMSTWEM ! ZAWIŁA LEDWO DO ŻŁOBU DOSZEDŁ A JUŻ 1000 ZŁ PODWYŻKI ! TO SIĘ W PALE NIE MIEŚCI !
~17,10 31-01-2012 17:10
Do której z jeleniogórskich szkół posyłają swoje dzieci panie i panowie radni, właściciele firm, lekarze, adwokaci itp., czyli środowiska, w których dużą wartość przedstawia wiedza i nauka? Np. do SP 11, a dlaczego nie do SP 7 cz SP 5? Ze względu na wyniki nauczania, opinię- zgoda. A skąd te się biorą? M.in. z faktu jaki rejon obejmuje dana szkoła. Czy gdyby nauczycieli z SP 11 skierować do pracy w SP 5 podniósłby się tam poziom nauczania, a w SP 11 spadł, gdyby zaczęli tam pracować pedagodzy z SP 5? Z pewnością nie. Proponuję bacznie się temu zjawisku przyjrzeć. Podział na "szkoły, w których nauczanie przynosi wymierne efekty" i takie , w których nie przynosi, bierze się przede wszystkim z tego.Koszty doskonalenia n-li są za wysokie? Niepojęte?! Z pewnością, najlepiej, żeby zapłacili sami
~ 31-01-2012 17:16
kiedy wreszcie szkoła będzie uczyła na tyle aby dziecko nie musiało korzystać z korepetycji/kusrsów ???? a wszystkich poPAPRAŃCÓW na taczkę i wywieźć w diabły bo nas obedrą ze skóry zjedzą z kościami i w skarpetkach puszczą
matka 31-01-2012 17:37
Ha...Miasto chce ciąć, likwidować, łączyć...a nowa szkoła katolicka, która ma ruszyć od września br. będzie na prawach szkoły publicznej, przepraszam to czegoś nie rozumiem. Dla istniejących szkół nie ma pieniędzy a dla katolickiej będą ??? A czy szkoła katolicka też będzie przyjmowała dzieci z rodzin socjalnych, czy będzie przyjmowała dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, dzieci z ADHD ? Jako pierwsza zapiszę tam syna z zespołem Aspergera a sąsiadka dziecko z ADHD...Nikt nie chce się przyglądnąć placówkom, które pracują z tymi dziećmi...porozmawiajcie z nami - rodzicami, niech oni wydadzą opinię o pracy szkoły jej wynikach, opiece.Jakoś miasto i władza po wyborach zapomina o głosie LUDU a to oni WAS wybrali i pokładali nadzieję że ich dziecko nie będzie tylko numerem.
~do 17:16 31-01-2012 17:40
Jak dziecko matoł, to nie wina nauczyciela. Jak cwaniak jeden z drugim przychodzi na lekcje żeby posłuchać muzyki i pogadać z kolegą, to nie dziwota, że jest jełopem. Wara od nauczycieli, bo to nie ich wina, że szerzy się naokoło patologia i pijaństwo. To wina władzy ! Nie dlatego, że nie ma pracy, ale dlatego, że jest, ale lepiej brać zasiłek, albo nie uczyć się i później narzekać, że ma się 1200 zł na miecha ! A ty co d...lna mamusia, która sobie znalazła bogatego mężusia, któremu robi dobrze ?
~adm. 31-01-2012 17:42
Aa może ktoś z RATUSZA zainteresuje się dlaczego tak dużo dodatkowo wypłaca się na nadgodziny dla nauczycieli to są drugie pensje , to nauczyciele zabierają mnóstwo pieniędzy z budżetu . No cóż wszyscy są cicho bo to dyrektorzy tak rządzą w swoich placówkach, bo też mają płacone za nadgodziny a jak jest likwidacja placówki to twierdzą ,że bardzo się starali aby nie dopuścić do likwidacji, Jedna klika dyrektorzy i Naczelnik bo to też były dyrektor i wie jak trzeba robić .
~do 17:42 31-01-2012 17:56
Nauczyciele bardzo mało zarabiają, sam jestem nauczycielem. No chyba, że ktoś daje korepetycje na czarno. Ale patrzcie ile zarabiają dyrektorzy ! Patrzcie co się dzieje np. w norwidzie ! Ludzie mówią: nielegalne wpisowe, "obiegówki", przymuszanie do płacenia na komitet ! To straszne, że jeszcze nikt się tym nie zajął.
~agnes92 31-01-2012 18:03
Do " matka z 17.37" bardzo mądrze to Pani napisała !!
~do agnes92 31-01-2012 18:27
Ile ty masz lat ?! Za smarkaty/-a jesteś jeszcze. No już się chowaj, bo mama zobaczy, że przed komputerem siedzisz zamiast lekcje odrabiać ! A później będzie narzekanie, że nic nie umiem ! Siedź dalej przy komputerze, ale nie zwalaj na nauczycieli swojego jełopizmu. Pozdrawiam :)
~ 31-01-2012 18:39
Jestem wożna w przedszkolu i zarabiam 1000 zł za168 godzin netto a pracownicy mopsu mają 1200 za 40 godzin w miesiącu czy to jest OK \\to jest pytanie do Radnych
~gostek 31-01-2012 19:33
a moze zlikwidować instytucję metodykow bo to strata pieniedzy , czy ktoś ichrozlicza z efektywnego czasu pracy? chyba nie , a jakie oni maja przywileje to sie w głowie nie mieści!!!
~PRĘGIERZ 31-01-2012 20:02
Kolejny problem,który Ratusz chce i rozwiąże po "swojemu"!By mieć świadomość,co się dzieje w Kotlinie proponuję,zaczerpnąć rano haust "świeżego"powietrza!To co poczujemy,to SMRÓD rozkładającego się łba/czytaj władzy/ryby! Rozwiać ten fetor,zaiste pomógłby PRĘGIERZ!Postawić go pod Ratuszem i od rezydentów jego zacząć!!Za każdy przekręt BAT! Za machloję BAT..Jedyny sposób na poprawę bytu w tym GRAJDOLE...
~do gostek 31-01-2012 20:26
Pewnie wagarowałeś, a teraz nie masz pracy. Nie zwalaj na nauczycieli śmierdzący nygusie.
~do 12.29 31-01-2012 20:32
Nieźle się uśmiałam czytając komentarz. Zdaje się, że jego autor nie ma dziecka w szkole. Jakie wyposażenie gabinetów mają nauczyciele??????? Ławki, tablica, krzesła, stare telewizory - tak wyglądają klasy w szkole mojej córki (dobry skądinąd Ekonom).
~do 20:32 31-01-2012 21:32
Pani/-e ! Toć ja swego laptopa muszę przynosić (uczę informatyki), bo inaczej nic bym nie pokazał uczniom (komputery w pracowni to przeżytek), a przecież nie będę robić tego (Paint), co inni "nauczyciele informatyki", czyli Ci co skończyli Kolegium Karkonoskie.
ebee 31-01-2012 21:55
Oświata ma problemy takie same, jak inne dziedziny gospodarki. A takie "atrybuty minionej epoki" jak centralne zarządzanie i karta nauczyciela dolewaja tylko "oliwy do ognia". Nie jest bowiem prawdą, że Dyrektor zarządza szkołą. Dyrektor wykonuje polecenia Wydziału Oświaty oraz Kuratorium. Nie ma wplywu na stan kadrowy, wynagrodzenia, czy też budżet placówki. Jest "psem do bicia". Odpowiada za wszystko, nie mając wpływu na nic. A nauczyciela broni Karta Nauczyciela. Nikt nie kwestionuje ciężkiej pracy pedagogów. Zawiść budzi owe 18 godzin "przy tablicy", choć oczywiste jest, że drugie tyle, albo i więcej nauczyciel pracuje w domu. I owszem, ale w innych zawodach takiej możliwości nie ma. I jest to "kość niezgody" Ja sie temu nie dziwię. Pozdrawiam, EBEE
~polak86 31-01-2012 23:11
zbudujcie polomarket - jedyny polski sklep, do kosza lidle biedronki i netta
~do ebee 1-02-2012 5:01
centralne zarządzanie to bardzo dobra rzecz tylko tak jak wszystko musi być mądrze realizowane a w naszym kraju czy centralne czy nie to i tak będzie do bani
~ 1-02-2012 7:58
Może ktoś by dał na ogrzewanie w szkole w Sobieszowie? Bo tam mocno osczędzają już od jesieni...
~bb 1-02-2012 8:06
Skoro jest tak dobrze to po co coś zmieniać
ebee 1-02-2012 10:21
Do postu z 5,01. Owszem, ale w tym przypadku nie jest to madrze realizowane. Skoro i tak nastu dyrektorów nie jest decyzyjnych, tylko w 100% podporządkowanych jednostkom nadrzędnym, to uzasadniona jest likwidacja tych posad i przeznaczenie wygospodarowanych środków na ważniejsze cele, np na uposażenie nauczycieli. Jednak z równoczesnym wprowadzeniem 8 godzinnego dnia pracy dla nauczycieli, pozostawiając jednak prawo do 18 godzin tygodniowo "przy tablicy. No,ale takie zmiany wymagają determinacji i odwagi władzy. Jednak w naszych realiach, kiedy "bycie" u władzy, to bycie w układzie, nie jest to mozliwe. A dzisiejsza władza to zbiór zależnych od siebie "klakierów". Kto nie "klaszcze" wypada. Niestety. EBEE
~do 21:32 1-02-2012 15:57
jakbyś był taki super nauczyciel od informatyki to byś poradził sobie z nauczaniem mając nawet bardzo stary sprzęt do dyspozycji tym bardziej że pisać programy i tworzyć str internetowe można na przedpotopowych kompach, już nie mówiąc że kompy tak szybko się starzeją że ich wymiana co chwilę by była za droga
~do 15:57 1-02-2012 21:19
Twoja wypowiedź jest żałosna i pozbawiona argumentów. Po pierwsze strony to też grafika - nawet darmowy GIMP do sprawnego działania wymaga w miarę sprawnego komputera, a nie hitu lat 90. Po drugie - wielu moich uczniów nie ma komputera w domu, to biedne, często patologiczne rodziny, trochę szacunku - nie należą do tych, co się nie uczą i później narzekają, że nie mają pracy, za mało płacą im - ONI CHCĄ SIĘ UCZYĆ... tylko są biedni, dlatego przynoszę 2 laptopy (tyle co mam) i na kółku informatycznym uczę ich. Mam nadzieję, że coś z tego będą mieli, a w tym kraju w końcu coś się zmieni - bo pieniądze idą nie na tych co chcą się uczyć i pracować - A NA ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH, KTÓRZY SIĘ NIE UCZYLI I CHCIELIBY POWROTU - "CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY" ! Pozdrawiam.
~ 2-02-2012 2:00
No w sumie to tylko obsługa dostanie po dup... dyrektorzy zostaną nauczycielami , administracja się podzieli , i znowu to samo , a zresztą w okienku mogę sprzątać , a ja coś naprawie coby nie było pan od matmy,poco nam obsługa , w okienkach dyrka wynajmie firme potem bo ja z...bisty klakier jestem i znowu 3 etaty w jednym , a że miasto straci co mnie to i tak prezydetem bende
~ 2-02-2012 2:27
No w sumie to tylko obsługa dostanie po dup... dyrektorzy zostaną nauczycielami , administracja się podzieli , i znowu to samo , a zresztą w okienku mogę sprzątać , a ja coś naprawie coby nie było pan od matmy,poco nam obsługa , w okienkach dyrka wynajmie firme potem bo ja z...bisty klakier jestem i znowu 3 etaty w jednym , a że miasto straci co mnie to i tak prezydetem bende
~ 2-02-2012 3:43
do EbEE dyrektor może wiele jak dobry klakier wyższa płaca dla sprzątaczki wczesniejsze wyjścia z prcy, godziny pracy i wiele innych udogodnień dłuzszy urlop,albo jestem konserwatorem i taxi, do wyboru takie rzeczy tylko w jeleniej i to wszystko w jednych godzinach a co otym myśli zwykły człowiek QQQQQQQQQQQQQQ DLACZEGO szczęście czy co
~ 2-02-2012 4:05
co to za bzdury że dyrektor nie może nic klakier to klakier emeryt cały etat dostaje a wieloletni pracownik oczekujący na caly etat z dwujką dzieci pozostał bez propozycji etatu a i doszly mi rejony , a nowy grafik cobym się zwolnila
~ 2-02-2012 19:30
Przypomnę ,że pensum(ilość godzin) naszego nauczyciela jest chyba najniższe na świecie lub jedno z najniższych. A to że autorytet nauczyciela zdewaluował się myślę, że po społu jest jest to wina nauczycieli, systemu oświaty i rodziców najmądrzejszych i najukochańszych pociech. Teraz gdy dziecko się źle uczy to zawsze winny jest nauczyciel bo przecież w opinii rodzica jago pociecha jest zawsze geniuszem. Myślę że zawód nauczyciela tak się zdewaluował jak zawód kolejarza. Przed wojną to był pan kolejarz a teraz rodzina porządna, tylko ojciec kolejarz. Stachu
~ 4-02-2012 1:22
nie to wina bezstresowego chowania ,i wykorzystaniu tego przeciwko nam rodzicom na korzyść nauczycielom , na przerwach totalna olewka bo i poco my nic nie możemy nam nic nie wolno ręce umyte tak rząd zarządził , zrobił nam dobrze to cicho siedzimy , a jak kibel na głowie to ja taki biedny czego konserwator i sprzątaczka kibla na głowie niema , bardzo dziwne przecież to pierwsza grupa zawodowa do ośmieszania

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group