Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5842
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie pojechali, bo była żałoba

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 18 kwietnia 2010, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: GABI
Fot. TEJO
Uczniowie grający w orkiestrze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki mieli pojechać w dniach 14–18 IV 2010 r. na krótkie tournee do Belgii. Niestety ze względu na żałobę narodową wyjazd został odwołany. Orkiestra liczy około 50 osób.

Młodzież o możliwości wyjazdu dowiedziała się w styczniu. W tym samym miesiącu rozpoczęła intensywne próby. W ich repertuarze miały znaleźć się takie utwory jak: II Koncert Fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, Cantabile in h Krzesimira Dębskiego w aranżacji Karola Nabożnego, temat z filmu James Bond 007 Monty'ego Normana w aranżacji Wojciecha Gąsowskiego oraz tańce góralskie z opery „Halka” S. Moniuszki. Dyrygent Sławomir Kupczak zaaranżował także inne utwory Chopina i napisał Intermezzo per Orchestra specjalnie dla Orkiestry PSM I i II st.

Młodzi ludzie bardzo cieszyli się z możliwości pokazania swoich możliwości za granicą. Niestety w poniedziałek tj. 12 IV została wywieszona w szkole na tablicy ogłoszeń informacja, że wyjazd został odwołany. Muzycy byli zawiedzeni, jednak niedługo po tym okazało się, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że koncerty odbędą się we wrześniu.

Poprawiło im to na chwile nastrój, żałowali jednak, że koncerty nie będą mogły odbyć się do końca roku szkolnego. Miał to być pierwszy wyjazd do Belgii i pierwszy wyjazd zagraniczny orkiestry pod dyrekcją S. Kupczaka.

Wiadome jest, że Belgowie przyjadą do Jeleniej Góry w maju w ramach wymiany. Wśród muzyków pojawiły się głosy, że wyjazd powinien dojść do skutku, ponieważ kosztował wszystkich wiele pracy i wysiłku, tym bardziej, że mieli grać repertuar klasyczny, który mogli dostosować do zaistniałej sytuacji.

Po dłuższym zastanowieniu jednak przyznali rację organizatorom. Zwrócili uwagę, że w Belgii mieści się Parlament Europejski i ich przyjazd mógłby być nietaktem. W okresie żałoby oczy przynajmniej całej Europy zwrócone są na Polskę i każde zachowanie jest szeroko komentowane.
Kolejnym argumentem, który przemawiał za tym, żeby odwołać wyjazd był fakt, że mieli przebywać za granicą do niedzieli. Rozgoryczeni, ale pełni nadziei wyczekują wrześniowego wyjazdu.

Orkiestra Szkoły Muzycznej chciałaby zaprosić wszystkich na koncerty, które odbędą się 21 IV w Filharmonii Dolnośląskiej na dużej sali o godzinie 10:00 i 17:00. W programie znajdą się m.in. II koncert f-moll op.21 Fryderyka Chopina oraz Intermezzo Per Orchestra Sławomira Kupczaka. Muzycy obiecali, że dadzą z siebie wszystko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ludzie 18-04-2010 11:15
to już (nie) lekka przesada, mogli jechać...
~mim 18-04-2010 13:34
Daleko ci do kultury bycia kimkolwiek jesteś...
~i co z tego 18-04-2010 20:30
i co z tego ze nie pojechali ?! Naprawdę nie macie wiekszych wydarzeń ?! No tak, coś trzeba pisać...
~z muzycznej 18-04-2010 22:04
Szykowaliśmy się do tego wyjazdu od dłuższego czasu. Pan Kupczak SPECJALNIE przerobił te utwory. Poświęciliśmy swój czas by ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Kosztowało nas to wiele pracy i wyrzeczeń. Jeśli ~i co z tego nie wie ile pracy się w to włożyło, wysiłku i jak to dla nas jest ważne niech sie nie wypowiada.
~ 18-04-2010 22:08
~i co z tego nie wie ile my w to pracy, czasu i wyrzeczeń w to włożyliśmy. Pan Kupczak specjalnie przerobił te utwory na ten wyjazd. Każdy się poświęcał, każdy wkładał w to mnóstwo siły, czasu i ćwiczenia.
~chelsea 19-04-2010 9:52
...tak się składa, że też gram w tej orkiestrze i jakoś nie widze problemu... a Chopina przerobił SPECJALNIE na środowy koncert "Chopin inaczej" a nie dla belgów... i jakoś mnie przygotowania do wyjazdu nie kosztowały tak "wiele pracy i wyrzeczeń"- jak to poetycko napisał(a) ~z muzycznej, ćwiczyłaś/eś więcej niż zwykle? jak tak- to wyjdzie Ci to tylko na dobre, przestańcie robić z siebie męczenników :|

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group