Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7751
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie pojechali, bo była żałoba

Niedziela, 18 kwietnia 2010, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: GABI
JELENIA GÓRA: Nie pojechali, bo była żałoba
Fot. TEJO
Uczniowie grający w orkiestrze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki mieli pojechać w dniach 14–18 IV 2010 r. na krótkie tournee do Belgii. Niestety ze względu na żałobę narodową wyjazd został odwołany. Orkiestra liczy około 50 osób.

Młodzież o możliwości wyjazdu dowiedziała się w styczniu. W tym samym miesiącu rozpoczęła intensywne próby. W ich repertuarze miały znaleźć się takie utwory jak: II Koncert Fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, Cantabile in h Krzesimira Dębskiego w aranżacji Karola Nabożnego, temat z filmu James Bond 007 Monty'ego Normana w aranżacji Wojciecha Gąsowskiego oraz tańce góralskie z opery „Halka” S. Moniuszki. Dyrygent Sławomir Kupczak zaaranżował także inne utwory Chopina i napisał Intermezzo per Orchestra specjalnie dla Orkiestry PSM I i II st.

Młodzi ludzie bardzo cieszyli się z możliwości pokazania swoich możliwości za granicą. Niestety w poniedziałek tj. 12 IV została wywieszona w szkole na tablicy ogłoszeń informacja, że wyjazd został odwołany. Muzycy byli zawiedzeni, jednak niedługo po tym okazało się, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że koncerty odbędą się we wrześniu.

Poprawiło im to na chwile nastrój, żałowali jednak, że koncerty nie będą mogły odbyć się do końca roku szkolnego. Miał to być pierwszy wyjazd do Belgii i pierwszy wyjazd zagraniczny orkiestry pod dyrekcją S. Kupczaka.

Wiadome jest, że Belgowie przyjadą do Jeleniej Góry w maju w ramach wymiany. Wśród muzyków pojawiły się głosy, że wyjazd powinien dojść do skutku, ponieważ kosztował wszystkich wiele pracy i wysiłku, tym bardziej, że mieli grać repertuar klasyczny, który mogli dostosować do zaistniałej sytuacji.

Po dłuższym zastanowieniu jednak przyznali rację organizatorom. Zwrócili uwagę, że w Belgii mieści się Parlament Europejski i ich przyjazd mógłby być nietaktem. W okresie żałoby oczy przynajmniej całej Europy zwrócone są na Polskę i każde zachowanie jest szeroko komentowane.
Kolejnym argumentem, który przemawiał za tym, żeby odwołać wyjazd był fakt, że mieli przebywać za granicą do niedzieli. Rozgoryczeni, ale pełni nadziei wyczekują wrześniowego wyjazdu.

Orkiestra Szkoły Muzycznej chciałaby zaprosić wszystkich na koncerty, które odbędą się 21 IV w Filharmonii Dolnośląskiej na dużej sali o godzinie 10:00 i 17:00. W programie znajdą się m.in. II koncert f-moll op.21 Fryderyka Chopina oraz Intermezzo Per Orchestra Sławomira Kupczaka. Muzycy obiecali, że dadzą z siebie wszystko.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group