Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6905
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie kasujesz biletu? Uważaj!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 marca 2011, 8:45
Aktualizacja: 8:46
Autor: Angela
Od wczoraj obowiązują nowe uprawnienia kontrolerów biletów. Gapowicz, który odmówi okazania dokumentu tożsamości, zostanie przez kontrolera oddany w ręce policji lub straży miejskiej. Sprawdzających będzie znacznie więcej w związku z rozpoczynającymi się jutro badaniami „potoków pasażerów”.

Nowe uprawnienia kontrolerów biletów komunikacji miejskiej wynikają z nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010r., która w życie weszła 1 marca br. oraz zmiany ustawy prawa przewozowego z dnia 15 listopada 1984 r., która precyzuje i poszerza uprawnienia kontrolerów biletów w tramwajach i autobusach.

Kontrolerzy mają teraz prawo zatrzymać do czasu przyjazdu policji lub straży miejskiej gapowicza, który twierdzi, że nie ma przy sobie dokumentu tożsamości, lub który nie chce go okazać. Prawo zastrzega jednak, że nie może się to odbywać siłą. Jak będzie więc wyglądało takie zatrzymanie? Tego nie wiedzą nawet sami kontrolujący.

– W minionym roku nasi kontrolerzy wypisali około cztery tysiące mandatów za brak ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego pasażera do zniżki, jak np. legitymacji szkolnej, studenckiej, kombatanckiej, emeryta czy rencisty itp. Połowa z zatrzymanych osób twierdziła, że nie ma przy sobie żadnego dokumentu tożsamości. Wielu z nich podawało nieprawdziwe dane, a byli i tacy, którzy imienia i nazwiska nie chcieli podać w ogóle. Dotychczas nasi kontrolerzy nie mieli prawa zatrzymać pasażera w autobusie. Od 1 marca takie uprawnienia mają – mówi Maria Kępińska, kierownik firmy Wakat Plus, która zatrudnia kontrolerów biletów w Jeleniej Górze.

– Problem w tym, jak z tych praw skorzystać. W rzeczywistości patrole policji czy straży przyjeżdżają na pętle autobusowe. Zanim autobusy jednak tam dojadą zatrzymują się na wielu przystankach. Jednym z rozwiązań jest nie otwieranie drzwi autobusu, ale myślę, że korzystania z danych nam praw, nauczy nas samo życie – dodaje M. Kępińska.

Ci, którzy zostaną złapani na jeździe „na gapę” i rzeczywiście nie będą mieli przy sobie żadnego dokumentu, od kontaktu z policją uchronią się tylko zapłaceniem mandatu bezpośrednio u kontrolera. Taka przyjemność kosztuje jednak 44,80 zł plus cena biletu, i to już po 60 procentowej zniżce. Opłata specjalna bez zniżki to 112 zł plus cena biletu. Dotychczas codziennie w autobusach bilety sprawdzało 17 osób. W związku z planowanymi badaniami potoków pasażerskich, jakie będą przeprowadzane od 3 do 17 marca br., w tych dniach kontroler pojawi się w każdym z autobusów.

- Badania będą prowadzone na wszystkich liniach we wszystkich autobusach jednocześnie. Od 3 do 17 marca br. w teren codziennie będzie wyjeżdżało około 40 kontrolerów – mówi Maria Kępińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 2-03-2011 9:04
Pewnie. Mikra panienka będzie blokować drzwi. Kto za takie pieniądze będzie ryzykować?
~:) 2-03-2011 9:05
Kolejne martwe prawo uchwalili.
~basia32 2-03-2011 9:09
no swietnie .Tylko najpierw trzabylo by sprawdzic trzezwosc kontrolerow a zdaje sie ze z tym maja problem ,sa tacy,ich grzecznosc wymaga doskonalenia..kogo oni zatrudniaja pozdrawiam wszystkich kontrolerow!!!
~ 2-03-2011 9:10
Według nowej ustawy kontrolerzy nie mają prawa nikogo zatrzymać (takie uprawnienia ma tylko policja) mogą natomiast przyduszać, trzymać za rękę, zastąpić drogę.
~meg 2-03-2011 9:14
a co z dziećmi, dziewczynkami? czy w takim przypadku również kontroler ma prawo zatrzymać dziecko i broń boże wywieżć często na bezludną przystan autobusów????!!!! nie zawsze to dziecko musi nagminnie łamac prawo jadąc na gapę, moze najzwyczajniej w świecie zgubuć kasę na bilet lub sam bilet???!!!
vvupe 2-03-2011 9:14
codziennie bilety były sprawdzane przez 17tu kontrolerów? w ub. roku przez wrzesień, październik i listopad nie sprawdził mnie żaden kanar, a jeżdżę naszym mzk często
~ 2-03-2011 9:20
meg, kanar nie ma prawa nikogo zatrzymać może tylko przytrzymać :))) Celowo tworzą takie niejasne prawo by zwykli ludzie nie byli w stanie z niego korzystać bez wynajęcia adwokata.
~sse 2-03-2011 10:18
meg ma rację co z dziewczynkami? proszę sobie wyobrazić, że zanim wprowadzono ten przepis pewien kanar zatrzymał 12 letnią dzieczynkę, nie pozwolił jej wysiąźć z autobusu, wywióżł na pentlę autobusową, całe szczęście, że w autobusie był jeszcze kierowca, dziecko było zapłakane i przestraszone kiedy dodzwoniło sie do rodziców. Ponoć ten deb..il miał wylecieć z pracy ale tego już nikt nie wie. Prawo doskonałe dla p...li brawo ustawodawcy
~Obywatel 2-03-2011 10:26
" Jednym z rozwiązań jest nie otwieranie drzwi autobusu, ale myślę, że korzystania z danych nam praw, nauczy nas samo życie – dodaje M. Kępińska. " I znów ta szemrana firma Wakat Plus będzie miała pole do popisu w postaci wszczynania burd w autobusach lub przetrzymywania ludzi poprze nieotwieranie im drzwi.
~? 2-03-2011 10:32
Jeśli zapłacisz w ciągu 7 dni to oplata specjalna jest niższa o 30%. Niestety w regulaminie na stronie MZK jest napisane :" Podczas wykonywania przez kontrolera czynności związanych z wypisywaniem druku opłaty dodatkowej lub spisywania danych z dokumentu tożsamości, pasażer powinien oczekiwać w pojeździe do czasu zakończenia wykonywania tych czynności." dotyczy również dzieci. Tak "wywieziono" dziecko znajomych i musiało na piechotę wracać 4 przystanki, miało bilet, lecz zapomniało legitymacji. I nic nie można z tym zrobić. Ma być w pojeździe i czekać, a autobus sobie jedzie.
~BRONTOZAUR 2-03-2011 10:50
Moja czternastoletnia córka miała tę nieprzyjemność bezprawnego wywiezienia przez kontrolera na końcowy przystanek autobusu nr.9 o godz.21 i pozostawioną tam bez opieki,co było ewidentne naruszenie prawa przez tego d......a bo inaczej określić nie można,bo nie daj boże jak by coś się córce stało gdy musiała wracać przez pół miasta pieszo.a tylko dlatego że nie miała legitymacji szkolnej przy sobie,uprawniającej do ulgowego przejazdu.Proszę sobie wyobrazić jaki miał kłopot kontroler z szybkim spisaniem adresu, chyba to by jakiś a...lfabeta który uczył się dopiero pisać,bo zdrowego rozsądku to on nie miał. Mało tego w czasie interwencji przez nas w ich siedzibie usłyszeliśmy takie bzdury mianowicie że kontroler miał prawo wywieść nieletnią bo autobus to jest jego stanowisko pracy i poza tym obawiał się że jak wysiądzie z córką na przystanku docelowym córki to może być narażony na napaść!!!!,a przecież przystanek to też jego stanowisko pracy,mało tego ten d....k był tak odważny że pot
~Shakalaka. 2-03-2011 11:31
... jak już ktoś wspomniał wcześniej o trzeźwości kanarów, to ja bym za każdym razem w stosunku do tych agresywnych osobników jednak żądał dmuchnięcia w balonik w obecności funkcjonariusza policji skoro taką sam by wezwał, może by się trochę uspokoili, a jeżdżenie na gapiszona to inna nie chlubna rzecz, to po prostu kradzież !!! więc nie ma tłumaczenia dla ewidentnie nadużywających braku biletów, sankcja musi być!
~ 2-03-2011 12:04
Czepianie się kanarów to jak czepianie się policjantów. Oni tylko robią co im każą. Jeśli macie pretensje to do Zawiły.
~anty-Kanar 2-03-2011 12:14
Gdyby moją córkę jakikolwiek f...r wywiózł po godz 20-ej choćby i jeden przystanek dalej, niezwłocznie oddałbym sprawę do prokuratury - i wygrałbym odszkodowanie. Poza tym koleś zostałby również wywieziony, ale 100 km w las i miałby oklepaną konkretnie miskę, tak, aby nauczył się, że tak czynić nie należy. Na marginesie - jest to kolejny martwy przepis który pozwoli na przetrzymanie w autobusie dzieci i staruszków. Niechby spróbowali zatrzymać kilku zakapturzonych gimnazjalistów - ale gdzie tam. 15 lat temu nagminnie jeździłem bez biletu i nigdy nikt nie wywiózł mnie na policję ani nawet nie próbował. I nigdy nie dałem się spisać.
~Kanar 2-03-2011 12:40
Do | ~anty-Kanar: Uważaj synek z tym oklepywaniem. Bo możesz być na kopach doprowadzony do porządku.
~Anty-kanar 2-03-2011 13:10
do Kanar - f...rze, takich jak Ty oklepywałem, kiedy Ciebie chłopaki pod celą obsługiwali w dwunastu naraz.
~Cud? 2-03-2011 14:18
Antykanar. Aż dziw bierze , że potrafiłeś zrobić dziecko. To naprawdę rzadki przypadek ,że bezmózgiemu idiocie i mięśniowcowi coś się udało.
~Heno 2-03-2011 14:42
Szanowni Państwo,KULTURA,OSOBISTA wynisiona zdomu lub nabyta [zdarza się],UCZCIWOSC,brak osobistego CHAMSTWA,to klucz do sukcesu,dobrobytu etc.etc.Płacimy -JEDZIEMY lub VICE VERSA.
~mastejcio 2-03-2011 16:09
PANI M.KĘPIŃSKO PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ NA PYTA DLACZEGO WASI PRACOWNICY ŁAMALI DO TEJ PORY PRAWO ? SAM BYŁEM SWIADKIEM ZATRZYMANIA PRZEZ KANARA I TO PRAWIE SIŁĄ GAPOWICZA I CO PANI NA TO ?
~ 2-03-2011 16:25
mastejcio, nawet gdyby kogoś zabili to bez znaczenia jeśli nie ma świadków. To samo dotyczy ochroniarzy w marketach, grunt to świadkowie, dlatego zawsze usiłują zaprowadzić ofiarę do jakiegoś pomieszczenia na zapleczu.
~lsr 2-03-2011 16:50
a moze i MZK da cos od siebie, np. przejazd za darmo za spoznienie sie autobusu, nie mowie tu o 1 czy 3 minutowym spoznieniu ale o takim ktore wplywa na Nasz plan, umowione spotkanie itp. Wszyscy wiedza ze takowe sponienia maja miejsce
~ak 2-03-2011 16:56
tych kanarow trzeba kopac po ryjach
~top 2-03-2011 17:55
Polski kanar i czeski, jaka jest różnica,że czeski wyprosi z pojazdu i zachowa się kulturalnie, a polski zachowa się niczym gestapowiec i to w świetle prawa. Dac kanarom jeszcze gany, aby od razu odstrzelali ludzi za to,że zdarzyło się im nie mieć biletu. - Jak najmniej jeżdżę zbiorowymi taksówkami i ludzie wam także radzę się usamodzielnić. W Polsce raczej kanar = cham...
~nom 2-03-2011 19:00
idiotyzm !!! Nie dos ze Ci smieszni kanarzy to chamy,zero kultury itp to jeszcze sa ciagle %%%%% !!! albo jak zobacza jakas laske to ja normlanie wypuszczaja a do starszych ludzi i dzieci sie czepiaja !! za takie cos beda ciagle bici i karani przez normalnych ludzi ! czy to na miescie czy w banie !!!!! walic kanarow !!!!
~ 2-03-2011 19:10
Jak tak czytam te wypowiedzi, to współczuję kierowcom pracy w ciągłym otoczeniu idiotów i d...li. Poziom jaki prezentują wypowiedzi określa poziom umysłowy pasażerów. Banda d...lowatych chamów, którym krzywda się dzieje bo kasują bilet.
~Gość 2-03-2011 19:54
no niech mnie tylko kanar dotknie to tak mu ryja skuje ze rodzona matka go nie pozna ,nie ma takiego prawa zeby mnie ktoś tykał bez powodu ,nawet policja nie ma takich uprawnień za PO robi się państwo przymusu siłowego ,ale niedługo wybory i to wszawe PO dziadostwo dostanie to na co zasługuje ,za komuny to kanary nie miały takich uprawnień ,co to ku.....a za kraj jest .
~jakijatom 2-03-2011 20:04
Mam pytanie? Jeśli jeździło 17 kontrolerów to dlaczego od 3 mc jeżdżąc autobusami codziennie co najmniej dwa razy w ciągu dnia nie spotkałem żadnego z ww.
~Tygaaa 2-03-2011 21:55
Ja jeżdze bez biletu i mam ze sobą strzykawkę i igłę, niech któryś wyskoczy mi to do końca życia będzie żałował że właśnie mnie skontrolował... Czekam na was .....
~DIABLO 2-03-2011 23:07
Najlepszym kanarem był pan Mazurkiewicz- wszyscy powinni się uczyć fachu od niego.Nie wlepiał mandatów , a i tak każdy kasował, wszystko z usmiechem, kulturą...ale to były inne czasy
~x.o.x.o.x.o. 2-03-2011 23:50
tych 17 kontrolerów jeździło przez połowę lutego zapewne, ja się natknęłam jedynie na 2 czy 3 różnych kanarów (jednak jeździłam wciąż tymi samymi liniami), widać kontrole były wzmożone w tym czasie.
~luiza 3-03-2011 8:29
byłam świadkiem jak pijany kanar wyzywał i krzyczał na dzieciaki !po zwróceniu mu uwagi obraził mnie i wyzwał ....nawet powiedział ,, no to wyskocz do mnie ....,, ludzie w autobusie byli w szoku że można się tak zachować ! wogóle był brudny i śmierdzący alkoholem ! wykonałam telefon do mzk oraz wakat plus lecz nie stety nawet po mojej interwencji nadal sprawdzał bilety ! Szanowne Wakat Plus - to jest praca z ludźmi jak by nie było więc jeśli zatrudniacie pracownika to myślę że powinno się zwracać uwagę na to jak ten człowiek wygląda , czy nie jest karany i czy w pracy jest trzeźwy .....nie dziwię się że ludzie nie mają szacunku do ,,kanarów ,, ....i jeśli ktoś dzwoni do Państwa ze skargą nie zbywajcie takiego człowieka ....
~ 3-03-2011 9:14
Większość Waszych wypowiedzi to świadectwo Waszej kultury.A czy ten kontroler to nie jest w pracy wykonujący swoje obowiązki,a Ty nie masz obowiązku kupienia biletu? Do samolotu też wsiądziesz bez biletu?
~ahaa 3-03-2011 12:10
Ale czasem trafia się nietrzeźwy (a przez to nieodpowiedzialny) człowiek, który "sprawdza" bilety, a przecież nie można pracować w stanie po spożyciu/nietrzeźwości... Jak widać "kanar" ma przywileje...
~LibeR 4-03-2011 10:16
Kontrolerzy Biletów potocznie nazywanie ,,Kanarami'' .... Hmmmmm..... Aż szkoda gadać... Często jeżdżę liniami MZK, więc widzę co się dzieje... Nie będę kłamał, że wszyscy Kontrolerzy to ścierwa, lecz większość mogę tym godnym pogardy mianem określić...! Sam spotkałem się z pijanym Kanarem, któremu nie pokazałem biletu mimo jego posiadania.... Wyżej wymieniony *osobnik* był dość nie miły w stosunku do mnie, więc powiedziałem mu kilka równie niemiłych słów, po czym wyszedłem na najbliższym przystanku (był akurat mój;D)... Nie był to jedyny raz gdy spotkałem się ze zwierzęcymi i wręcz niedopuszczalnymi odpałami tych k...nÓW (nie piszę tu o wszystkich) ... I zgodzę się z jednym z komentujących w sprawie *fajnych lasek*... Ładny uśmiech, cycki na wierzchu i od razu ślina z ryja, oraz ,,dziękuję'' bez jakiejkolwiek kontroli.... Co tu więcej komentować..... Porażka i żenada, zero kwalifikacji i kultury osobistej.... Pozdrawiam *Kontrolerów* a *f...rom* pluję w ryj...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group