Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6560
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: (Nie)jasna sprawa miejskiego oświetlenia?

Piątek, 24 lipca 2015, 8:01
Aktualizacja: Sobota, 25 lipca 2015, 8:13
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: (Nie)jasna sprawa miejskiego oświetlenia?
Fot. Katarzyna Pruś
Nasi Czytelnicy donoszą, że jeleniogórskim lampom ulicznym daleko do doskonałości. Wskazują miejsca, gdzie są one wybrakowane lub uszkodzone. Czy tak jest rzeczywiście?

Oświetleniem ulic zajmuje się Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Jak zapewnia nas Czytelnik, zgłaszał się do jego urzędników z prośbą o uzupełnienie brakujących opraw na latarniach przy Alei Jana Pawła II. - Od dwóch miesięcy, mimo mojej prośby, nie zdziałano nic w tej sprawie – informuje jeden z mieszkańców. Dodaje także, że nad przejściem dla pieszych, na skrzyżowaniu ul. Sudeckiej i Al. Wojska Polskiego, brakuje dwóch lamp, które niegdyś oświetlały to miejsce.

Inspektor MZDiM Stanisław Czyżewski zapewnia nas, że wie o interwencji. – Przy Al. Jana Pawła II brakuje trzech opraw na starego typu lampach sodowych. Zdemontowaliśmy je, ponieważ zagrażały bezpieczeństwu. Były one mocno zniszczone i w każdej chwili mogły spaść – mówi inspektor. - W chwili obecnej obudowy na lampach sodowych uzupełniamy wtedy, gdy taka obudowa pozostanie nam po innej zdemontowanej latarni. Nie kupujemy nowych opraw tego typu z kilku powodów. Po pierwsze, wykonujemy szereg inwestycji na rzecz modernizacji oświetlenia, na które został rozdysponowany już cały budżet. Po drugie, lampy sodowe wymagają zamontowania specjalnych opraw żarówek. Obecnie trudno kupić takie oprawy, bo lampy sodowe zostały wyparte przez energooszczędne lampy ledowe – dodaje Stanisław Czyżewski.

Dyrektor Czesław Wandzel zaprzeczył natomiast brakowi lamp nad przejściem dla pieszych przy skrzyżowaniu Sudeckiej z Al. Wojska Polskiego . - Właśnie w tym miejscu testujemy zupełnie nowe rozwiązanie, jakim są lampy z nowoczesnymi diodami. Zapewniają one, wyraźnie odróżniające się od pozostałych lamp, białe światło, które dokładnie oświetla przejście dla pieszych. Dzięki temu przejście jest nie tylko oświetlone, ale także lepiej widoczne z dużej odległości – mówi dyrektor.

- Zupełnie inny wygląd mają też same lampy. Nie są to już wielkie, półokrągłe klosze a jedynie płaskie świecące panele – dodaje. – Dlatego na tle pozostałych „starodawnych” lamp widok dwóch diodowych paneli może być nieco mylący. Cienkie panele mogą rodzić wątpliwości, gdyż w ciągu dnia, z dużej odległości, wyglądają jak jedynie część starej lampy. Jednak tylko w dzień, gdyż w nocy zapewniają zimne, białe światło – wyjaśnia dyrektor.

Ja dowiedzieliśmy się MZDiM, w Jeleniej Górze trwa modernizacja oświetlenia. Sukcesywnie wymienia się lampy sodowe ledowe, o dużo większej mocy świetlnej oraz kilkaset niższym poborze energii.
Nowe rozwiązania możemy już znaleźć m.in. przy Teatrze C.K. Norwida, przy ulicy Kasprzaka czy Granitowej.

- Na ulicy Łomnickiej zastosujemy oprogramowanie, które pozwala na sterowanie natężeniem oświetlenia. W projekcie mamy także kolejne 6 ulic – mówi dyrektor Miejskiego Zarząd Dróg i Mostów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group