Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7699
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie chcą łączenia wydziałów. Studencki protest

Czwartek, 14 kwietnia 2011, 14:04
Aktualizacja: Piątek, 22 kwietnia 2011, 7:24
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nie chcą łączenia wydziałów. Studencki protest
Fot. Angela
Studenci Wydziału Technicznego Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze protestowali dzisiaj przed rektoratem uczelni przeciwko decyzji, jaka zapadła w miniony poniedziałek o połączeniu ich wydziału z wydziałem przyrodniczym. – Czujemy się oszukani, nikt nawet nie pytał nas o zdanie i nie poinformował o tych planach – mówili studenci.

Grupa studentów wydziału technicznego wraz z kilkoma absolwentami wyszła dzisiaj przez rektorat uczelni z flagą Jelenie Góry z napisem „Wydział Techniczny”. Na korytarzach wydziału technicznego, przyrodniczego i humanistycznego powywieszali klepsydry o treści: W dniu 11 kwietnia 2011 roku swój żywot zakończył Wydział Techniczny. Msza żałobna zostanie odprawiona 18 kwietnia 2011 roku o godzinie 14.30 w sali nr 24 nieistniejącego już wydziału, o czym zawiadamiają pogrążeni w głębokim smutku studenci. Afisze z wydziału przyrodniczego i humanistycznego zostały zerwane. Pozostały jednak na korytarzach wydziału technicznego, gdzie wiszą przez cały czas.

– Protestujemy przeciwko połączeniu wydziału technicznego z wydziałem przyrodniczym. O samym fakcie dowiedzieliśmy się, kiedy już decyzja zapadła. Podobnie jak studenci wydziału przyrodniczego nie mieliśmy na to żadnego wpływu, nikt tego z nami nie konsultował, nikt o takich planach nas nawet nie poinformował. Decyzja zapadła na senacie w miniony poniedziałek. Kiedy dotarła do nas ta informacja, poszliśmy na rozmowę do pani kanclerz uczelni, Grażyny Malczuk, która zapewniała nas, że dla studentów nic się nie zmieni, i że wszystko będzie dobrze – mówi Łukasz Czarnecki, student Wydziału Technicznego KPSW.

Mimo tych zapewnień studenci mówią, że dla nich ta zmiana przyniesie ogromne i negatywne konsekwencje. Podkreślają też, że zaczynali studia na wydziale technicznym cenionym wśród pracodawców i na innych uczelniach, i na nim chcą swoje studia skończyć.
- Straciliśmy swoją tożsamość. Na dyplomie nie będziemy mieli zapisu o ukończonych studiów na wydziale technicznym, ale przyrodniczo – technicznym, a to jest znacząca różnica. Będzie to z pewnością rzutowało na tym, czy dostaniemy się na inne uczelnie oraz do pracy – mówi Sandra Sabatowicz, studentka WT o kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa.

Studenci obawiają się także, że zapewnienie o kontynuacji studiów w Jeleniej Górze może zostać niedotrzymane. Mówią także, że zmiana negatywnie wpłynie na wizerunek uczelni wśród ewentualnych pracodawców. Nie chcą łączenia z obawy przed rezygnacją z atrakcyjnego programu nauczania.

Studenci zarzucają władzom uczelni zbyt małe nakłady na promocje wydziału technicznego i zaprzepaszczenie swoją decyzją ciężkiej wieloletniej pracy w kształtowanie poziomu i prestiżu tego wydziału. Nie łudzą się, ze protest zmieni decyzję senatu, ale oczekują kontynuacji nauki dla wszystkich semestrów, dalszego funkcjonowania wydziału i jasnych zasad studiowania.

Beata Laszkiewicz, dziekan wydziału technicznego nie chciała odpowiadać na pytania dziennikarzy, po odpowiedzi odsyłała ich do władz uczelni. Swoją wypowiedź ograniczyła do oficjalnego oświadczenia:
– W poniedziałek 11 kwietnia br. było posiedzenie senatu i została podjęta decyzja o zmianie organizacyjnej na naszej uczelni, o przekształceniu się wydziału technicznego i wydziału przyrodniczego, w wydział przyrodniczo - techniczny. Ja dowiedziałam się o planach przekształcenia naszego wydziału w ostatniej chwili, w czwartek, trzy dni przed głosowaniem. Byłam przeciwna tej uchwale, próbowałam o tym przekonać wysoki senat, ale w tak krótkim czasie ciężko było mi przygotować jakieś argumenty, bo nie znałam argumentów drugiej strony. Zrobiłam jednak co mogłam, obecnie uchwała została podjęta i jako członek senatu jestem zobowiązana jej przestrzegać – powiedziała Beata Laszkiewicz.

Obecnie na wydziale technicznym studiuje około 200 osób, na wydziale przyrodniczym około 500 studentów. Władze uczelni podkreślają, że na decyzję połączenia wydziałów wpłynęła mała liczba studentów i motywy finansowe, w tym racjonalizacja kosztów. W najbliższych dniach studenci złożą też petycję do Prezydenta Miasta Jeleniej Góry w tej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (85)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group