Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9368
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie bali się Ducha Gór

Sobota, 30 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 30 czerwca 2007, 23:01
Autor: anzol / WW
Jelenia Góra: Nie bali się Ducha Gór
Fot. Agnieszka Gierus
Wielu zainteresowanych promocją książki o Liczyrzepie.

W piątek w salach Muzeum Karkonoskiego Lucyna Biały przedstawiła swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Duch Gór - Rübezahl. Geneza i powstanie legendy”. Pozycję można było nabyć po promocyjnej cenie.

Bohater książki to postać fantastyczna, wokół której osnuto wiele legend. Związany z Karkonoszami uosabiał siły przyrody i składano mu podobno w ofierze czarne koguty. On sam był przedstawiany jako zły duch, a nawet demon. Na jednej z pierwszych map Śląska z XVI wieku jest stojącym na tylnych nogach stworem z diabelskim ogonem, przypominającym jelenia. Jednak najczęściej widzimy go w postaci starego mężczyzny, który podpiera się kosturem.
Czesi mówią na niego Krakonoš, a Niemcy Rübezahl. Przez mieszkańców Karkonoszy znany jest oczywiście jako Liczyrzepa, choć nie brakuje muj innych imion, na przykład Rzepiór.

To pierwsze w polski piśmiennictwie kulturoznawczym, literaturoznawczym, historycznym i etnologicznym kompleksowe opracowanie genezy, wizerunku i upowszechnienia legendy karkonoskiego Ducha Gór – napisano w recenzji książki.

Jej prezentacja wzbudziła spore zainteresowanie wśród jeleniogórzan. Gośćmi imprezy byli radna Zofia Czernow, Alina Obidniak, wieloletnia dyrektorka Teatru Norwida oraz senator Tadeusz Lewandowski.
Ci, którzy pozycję nabyli, otrzymali autograf pisarki z dedykacją. Teraz książkę można kupić w niektórych jeleniogórskich księgarniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1265
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group