Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 8000
Zalogowanych: 51
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nauczyciele odporni na nowości?

Wtorek, 21 marca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Nauczyciele odporni na nowości?
Fot. Krzysiek
Tyle komputerów i tylko informatyka: rodzice uczniów mają pretensje do nauczycieli, że urządzenia nie są wykorzystywane w nauczaniu innych przedmiotów. Pedagodzy bywają odporni na zalety komputerów. Dlaczego nie korzysta się z tych urządzeń, na przykład, na języku polskim albo chemii?

We wszystkich szkołach w stolicy Karkonoszy są pracownie internetowe. Część zafundował urząd miasta. Złożyli się także rodzice. Niektóre placówki wygrały komputery w konkursach. Tak jest w Szkole Podstawowej nr 11, gdzie są aż trzy informatyczne laboratoria.
– Staramy się, aby komputery służyły wszystkim. Mamy urządzenia w bibliotece. Korzystają z nich uczniowie podczas lekcji bibliotecznych. Poszukują tam wiadomości nie tylko z zakresu informatyki – wyjaśnia Eugeniusz Sroka, dyrektor SP nr 11.

Kłopot w tym, że pracownie są za ciasne. Powinny mieć 15 stanowisk: 14 dla uczniów i jedno dla nauczyciela. A mają ich tylko dziesięć. Często dwie osoby korzystają z jednego komputera. To pracy nie ułatwia na lekcjach informatyki.
– Na języku polskim przy komputerze byłoby jeszcze gorzej – przyznaje jedna z nauczycielek w „jedenastce”.

Tymczasem rodzice zarzucają uczącym niechęć do komputerowych nowości.
– Syn skarży się, że wiedza podawana jest w sposób nudny, a lekcje przy komputerze na pewno byłyby bardziej atrakcyjne. Dzieci skorzystałyby z tego, na pewno zaowocowałoby to lepszymi ocenami – powiedziała nam pani Alina.

– Coraz więcej uczących pragnie poznawać informatyczne tajniki, ale wciąż chętnych jest mało – usłyszeliśmy w filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. Placówka prowadzi wiele kursów dokształcających.
– Mamy specjalne programy multimedialne do nauczania biologii, chemii i innych przedmiotów, a z Internetu w naszym ośrodku można skorzystać nawet na korytarzu, bo są bezprzewodowe łącza – zapewnia szef filii Zygmunt Korzeniewski.

Naczycielom, zwłaszcza starszego pokolenia, trudno jest przełamać informatyczne lody i stosować na lekcjach no we techniki. – Do emerytury zostały mi dwa lata. Niech taką wiedzę posiądą młodsi – powiedziała nam pragnąca zachować anonimowość polonistka z jeleniogórskiego liceum.

Internet znalazł praktyczne zastosowanie tylko w jednej jeleniogórskiej placówce oświaty. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 za pośrednictwem sieci rodzice informowani są o postępach w nauce uczniów. Wysyłane są e-maile i esemesy.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
971
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Bliżej ostatniego odcinka ekspresówki
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group