Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2757
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nasze mistrzynie hotelarstwa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 grudnia 2009, 9:54
Aktualizacja: 9:55
Autor: Angela
Fot. Organizator
Jaką zastawę, które kieliszki i sztućce podać do wybranej potrawy i alkoholu, jak je ustawić, jak rozmawiać z klientami, jak promować hotel – na te i wiele inne pytań musiały znać odpowiedź Angela Mruk i Joanna Dubiel, uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych z Jeleniej Góry, które okazały się mistrzyniami „Dolnośląskich Potyczek Hotelarskich 2009”.

W finale tegorocznego konkursu hotelarskiego „Dolnośląskie Potyczki Hotelarskie”, który składał się z trzech etapów bezkonkurencyjna okazała się Angela Mruk, uczennica klasy III B Technikum Hotelarskiego. Zanim dotarła jednak na najwyższy stopień na podium, wygrała etap szkolny i zajęła III miejsce w półfinale.

W finale z części dotyczącej obsługi konsumenta zdobyła II miejsce, a w obsłudze gościa w recepcji hotelu osiągnęła maksymalną liczbę punktów zajmując tym samym I miejsce w klasyfikacji ogólnej i zdobywając puchar. Jak przyznaje, przepisem na taki sukces była „praca, praca i jeszcze raz praca”.

Skąd u niej samo zainteresowanie hotelarstwem?
– Tego nie wiem, nikt u mnie w rodzinie nie zajmuje się tą dziedziną, od dawna miałam „ciągotki” do hotelarstwa, dowiedziałam się, że w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze są ciekawe zajęcia, które solidnie przygotują mnie do zawodu i postanowiłam właśnie tu kontynuować swoją edukację – mówi. Swoją przyszłość planuje związać z hotelarstwem, które po tym konkursie stało się jej pasją.

Jej o rok starsza koleżanka, Joanna Dubiel, wywalczyła sobie miejsce III w finałowych rozgrywkach, najpierw zwycięsko przechodząc etap szkolny, następnie zdobywając najwyższą liczbą punktów w półfinale we Wałbrzychu. Największą zaletą pracy w branży hotelarskiej jest dla niej praca i kontakt z ludźmi.
– Już w trakcie praktyk poznałam bardzo wielu ciekawych ludzi wielu narodowości i według mnie ten kontakt z ludźmi w tym zawodzie najbardziej mnie intryguje – mówi. W przyszłości zajmie się hotelarstwem lub turystyką.

W finale obydwie uczennice zmierzyły się z pozostałą ósemką najlepszych z Dolnego Śląska. Najpierw sprawdzano ich praktyczne przygotowanie do obsługi klienta: nakrycie stołu, sprawdzenie zastawy, prawidłowość doboru i ustawienia porcelany, szkła, sztućców do wylosowanego menu, a także organizację pracy, w tym: rytmiczność, sposób i kierunek poruszania się, sposób przygotowania i przenoszenia porcelany czy optymalizacja drogi.

W drugiej części każdy z uczestników wykonywał wylosowaną scenkę w zakresie obsługi gościa w recepcji hotelowej w wybranym języku obcym. Tu oceniana była postawa przy powitaniu: fachowość, uprzejmość, asertywność, skłonność do pomocy czy mowa ciała, sposób rozwiązywania problemu, umiejętność rozmowy w języku obcym.

Do konkursu uczennice przygotowywali: z zakresu hotelarstwa Barbara Cymańska0Garbowska i Edyta Judzińska, z języka angielskiego Monika Wachowicz i Izabela Łazarewicz, z obsługi konsumenta – Irena Oleńkiewicz. Nad całością czuwały wicedyrektor Maria Witkowska i dyrektor Eulalia Skuza.

– Ten konkurs wymagał od uczennic wiedzy i umiejętności na najwyższym poziomie, jest to ogromne wyróżnienie i pokazuje jaką prace musiały wykonać by zdobyć to I i II miejsce – mówi Eulalia Skuza. – Materiał jaki obejmował ten konkurs dotyczył nie tylko hotelarstwa, ale i kierunku barmańskiego, obsługi konsumenta i klienta w recepcji hotelowej. Również w minionym roku mieliśmy finalistki w tym konkursie. To co nas martwi, to fakt, że przedsiębiorcy – pracodawcy z naszego regionu nie chcą tych talentów wykorzystywać. Nasi absolwenci otrzymują propozycje pracy zagranicą i w innych miastach w Polsce, gdzie są cenieni i świetnie sobie radzą, natomiast w naszym regionie nie są zauważani.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Maciek Jelenia 2-12-2009 10:23
Ale glupoty, masakra
rymcycymcy 2-12-2009 10:34
Gdyby któraś z pań chciała bliżej zapoznać się z okolicznymi obiektami hotelowymi, to mogę służyć pomocą ;)
~IP 2-12-2009 13:25
Niezawodna od lat Pani Cymańska-Garbowska- dla mnie autorytet w dziedzinie hotelarstwa!!! Brawo!!
~Syfon 2-12-2009 13:32
ALe jaja, co to ma być. Głupoty !
~ka 30 2-12-2009 14:14
świetny nauczyciel i widać efekty. pozdrowienia dla Pani Cymańskiej - Garbowskiej.
~~~~u 2-12-2009 14:48
To nie głupoty, to profesjonalizm, dobra jakość, promocja regionu a tym samym praca także dla innych. Gratuluję
~STARY 2-12-2009 16:19
TRAMPKI
*piipi* 2-12-2009 16:24
~Hotelarz ..to smutny zawód dla młodej dziewczyny,bo tam w hotelach *kwitną zdrady małżenskie !
~absolwentka hotelarza :) 2-12-2009 20:42
Pani Cymańska-Garbowska nauczycielka, która w swoją pracę wkłada wiele serca i czasu i widać tego efekty - to przecież nie pierwsze laureatki ogólnopolskich konkursów hotelarskich. Gratulacje dla wszystkich, bo to w końcu wspólny sukces co najmniej kilku osób. Tylko takie małe pytanie - które miejsce zajęła druga z dziewczyn, bo p. redaktor pisze o III a p. dyrektor mówi o II. Jeszcze raz GRATULUJĘ
~ 2-12-2009 21:01
niezawodna Pani i Super dziewczyny Brawo I Gratulacje
~zakochałem się:) 2-12-2009 22:43
na 7 zdjęciu zdjęciu jest niezła blondyneczka. jak masz na imię boginio?:))))
~Yhm 2-12-2009 23:21
Brawa dla Ekonoma:D:D Liczyć nie potrafią,ale na hotelarstwie chociaż się znają.... Kocham tą szkołę za jej całokształt!! Przede wszystkim za grono wykształconych na najwyższym poziomie absolwentów.Za tych najbardziej wyszczekanych,którzy to uważają,że uczyli się w jeleniogórskiej kuźni wiedzy.
~Dee 3-12-2009 12:17
co racja to racja. w regionie nie ma pracy bo z tego co pamiętam hotelarz naciskał głównie na język angielski i francuski... a w naszym regionie wymagany jest angielski... i tak po hotelarzu połowa mojej klasy siedzi na wyspach UK jak i zreszta ja. pozdrowienia dla pani Basi i reszty grona. Dziewczyny widzę, że identyfikatory na piersiach dumnie dierżone są. Niech by było inaczej to by Wam pani Basia dała bobu.....
~Rimag 3-12-2009 13:35
Gratuluje Pani Profesor Cymańskiej. Jest pani wzorem pedagoga i wychowawcy. Sukcesy mają wielu ojców - ale to jest tylko Pani sukces. Gratuluje dziewczynom. Brawooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
~kokin 3-12-2009 13:50
Czy Dyrekcja to docenia. Przecież to nie pierwszy sukces Pani profesor. Pani Profesor. Mogłę pisać wiele dobrego o Pani. Niejedna z nas doświadczyła więcej ciepła i ........... niż otrzymała w rodzinnym domu. Dziękujemy za wszystko - my wszyscy.
~ 3-12-2009 14:24
A ucza w Polsce w szkole hotelarskiej usmiechu?!Ja korzystam na urlopach z polskich hoteli (mieszkam za granica)-usmiechu brakuje tym panienkom bardzo. Dlaczego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group