Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 4946
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Najwyższa Izba Kontroli weźmie Termy pod lupę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 kwietnia 2014, 7:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 8:59
Autor: Angela
Fot. Angela
Po długiej i burzliwej dyskusji na temat budowy Term Cieplickich radni Rady Miejskiej w Jeleniej Górze szesnastoma głosami za, przy jednym przeciwnym i dwóch wstrzymujących podjęli decyzję, że całość dokumentów z przebiegu realizacji inwestycji trafi do Najwyższej Izby Kontroli. Do czego radni mieli największe zastrzeżenia i jak na ich zarzuty odpowiadały władze miasta?

Było to dokończenie poprzedniej sesji przerwanej z przyczyn technicznych. Tym razem mikrofony działały i niemal wszyscy radni wykorzystali je do kilkugodzinnej dyskusji na temat szczegółów inwestycji. Po przerwie na naradę w klubach radnych, stanowisko Rady Miejskiej w Jeleniej Górze odczytał Józef Sarzyński:

- Padło na mnie, ale nie jestem do tego przygotowany od strony psychicznej – mówił radny Józef Sarzyński. – Stanowisko Rady Miejskiej w Jeleniej Górze popierające stanowisko komisji rewizyjnej przybiera następująca postać: „Błędy dokumentacyjne, brak nadzoru projektanta, nietrafny wybór wykonawcy oraz znaczne przekroczenie terminów realizacji i kosztów, dają podstawy do stwierdzenia, że mogło dojść do niegospodarności na znaczną skalę. Dlatego całość dokumentacji i przebieg realizacji inwestycji Termy Cieplickie po jej zakończeniu powinno być poddane szczegółowej analizie przez Najwyższą Izbę Kontroli” – mówił.

Zanim jednak to stanowisko wypracowano, Józef Gajewski, przewodniczący komisji rewizyjnej odczytał w całości raport pokontrolny komisji. Po nim radni zadawali szczegółowe pytania dotyczące budowy Term. Rafał Szymański (PiS) pytał, czy woda termalna po wykorzystaniu jest „zrzucana” do Wrzosówki i czy jest system awaryjny w termach. Janusz Grodziński pytał, czy jest już koncepcja zagospodarowania obiektu , w którym obecnie funkcjonuje Przedszkole Zaczarowany Parasol. Radny Krzysztof Mróz dopytywał o koszty, rozwiązanie umowy z pierwszym wykonawcą i o to, czy Miasto wystąpiło o odszkodowanie do firmy, która przygotowała projekt z błędami oraz kto z ramienia Urzędu Miasta nadzorował tę inwestycję. Na wszystkie pytania odpowiedzieć próbował Józef Gajewski, ale jak słusznie zauważył radny Miłosz Sajnog (klub Razem dla Jeleniej Góry), dyskusja nie miała sensu, bo...

- Odpowiadać powinien prezydent i jego służby, a nie przewodniczący komisji rewizyjnej – mówił radny M. Sajnog. Poparli go m.in. Józef Sarzyński i Janusz Wojtas z komisji rewizyjnej.
- Nasza wiedza ogranicza się tylko do dokumentów, do których mieliśmy wgląd oraz do odpowiedzi prezydenta na zadawane przez nas pytania. Dlatego dajmy możliwość wypowiedzenia się tym, którzy wiedzą więcej niż my, bo komisja pracowała pod kuratelą wydziału inwestycyjnego. Oficjalnie wnioskuję by zakończyć dyskusję radnych – dodał radny J. Wojtas.

Na wszystkie pytania szczegółowo odpowiadała Jolanta Piasecka-Nowak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta. Zaczęła od ekspertyzy przed zakupem działki pod Termy (która pierwotnie kosztowała 2 mln 223 tys. zł, a po negocjacjach wynosiła 1 mln 980 tys. zł). Mówiła też o pozytywnej opinii komisji rozwoju ówczesnej rady miejskiej, o analizach innej lokalizacji Term przy ul. Dolnośląskiej, pierwotnie szacowanych kosztach inwestycji na 49 mln zł, cenie po przetargu 42 mln zł, (najniższa, a najwyższa to 52 zł) i ostatecznie jej zakończenie z wynikiem 62 mln 900 tys. zł. Zapewniała, że wszystkie roboty były zlecane w przetargach ogłaszanych zgodnie z prawem, a zawarcie i wypowiedzenie umowy firmie Tiwwal nastąpiło po uprzednim przygotowaniu się do tego.

- Dokumentacja złożona do przetargu wskazywała na to, że jest to firma wiarygodna. Firma Tiwwal przed przetargiem miała na koncie 6 mln zł oraz 2 mln zł środków wolnych – dodała naczelnik J. Piasecka-Nowak.
- Ale już następnego dnia po przetargu, na koncie firmy było tylko ponad milion złotych – odpowiadał radny Józef Gajewski.

Na pytanie radnych, dlaczego Miasto tak późno rozwiązało umowę z firmą Tiwwal, naczelnik tłumaczyła, że firma weszła na plac budowy z opóźnieniem i...

- Umowa z wykonawcą została podpisana 6 tygodni później, bo inne firmy biorące udział w przetargu się odwołały. Do tego była też sroga zima i temperatury zeszły poniżej 20 stopni, przez co wykonawca stracił około sześć miesięcy i o tyle przedłużyliśmy mu czas realizacji. Musieliśmy się również prawnie przygotować do rozwiązania tej umowy, bo byliśmy gotowi na to, że sprawa trafi do sądu i wykonawca zażąda odszkodowania – dodała Jolanta Piasecka-Nowak.

Tłumaczenie opóźnień zimą wykpił radny Ireneusz Łojek: - Zima w naszym klimacie to rzeczywiście zjawisko nadzwyczajne. Rozumiemy więc, że wykonawca nie mógł tego przewidzieć i Miasto musiało wziąć winę za to na siebie – ironizował radny PiS.

Naczelnik tłumaczyła również, że inwestycja nigdy nie zakładała wypełnienie Term wodami termalnymi. O słuszności tych założeń przekonywał również prezes Term Cieplickich Zbigniew Kubiela, który przygotował dla radnych prezentację porównawczą z innymi obiektami w Polsce, w której pokazywał procentowy udział wód termalnych, koszty budowy podobnych obiektów, ceny biletów, koszty utrzymania i inne wskaźniki.

- To inwestycja, z której powinniśmy być dumni, o czym świadczy frekwencja, która już teraz sięga 3250 osób tygodniowo czyli tylko o 450 osób mniej niż zakłada studium wykonalności po roku funkcjonowania spółki oraz wyniki 500 anonimowych ankiet, w których termy oceniane są bardzo dobrze (90 procent pytanych) – mówił Zbigniew Kubiela.

Radny Andrzej Grochala przekonywał, że główną winę za taki przebieg inwestycji ponosi wadliwe prawo o zamówieniach publicznych, a Oliwer Kubicki udowadniał, że już na etapie planowania inwestycji popełniono wiele błędów.

- To prawda, nie jesteśmy prokuraturą czy sądem, by wydawać tu wyroki, kto zawinił, ale jesteśmy ciałem politycznym, które powinno wziąć odpowiedzialność za ostateczny rachunek tego zadania. Pan Grodziński mówił, żebyśmy przestali już mówić o przeszłości. Nie będzie grubej kreski panie radny. Za te 16 milionów straty, ktoś musi zapłacić chociażby politycznie – dodał Oliwer Kubicki.

- Skończmy tę dyskusję – apelował radny Wojciech Chadży. - Spotkaliśmy się tu dzisiaj, by przyjąć stanowisko, wiec zróbmy to w końcu. Takie czy inne, ale przyjmijmy je, bo dyskusja nic nowego już nie wnosi – dodał.

Na zakończenie prezydent Marcin Zawiła mówił, że inwestycja jest na bieżąco kontrolowana przez Polską Organizację Turystyczną, ale jeśli radni uważają, że dodatkowo kontrolę powinna przeprowadzić Najwyższa Izba Kontroli, to niech się tak stanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~wybory 10-04-2014 8:22
Pod lupę to będą wzięci ci wszyscy pyskujący radni. I to już w czasie jesiennych wyborów. A Termy są super!!!!!!
~brawo 10-04-2014 8:28
... chyba raczej kontrolowana przez najbliższą delegaturę POT- u czyli DOT (a kontrolują jeleniogórzanie zatrudnieni w DOT - w końcu znają miasto); bardziej profesjonalnej kontroli nikt inny nie przeprowadzi - brawo Prezydent
~18 sqandal 10-04-2014 8:49
.li kawałek basenu i teraz takie emocje , nie mają się czym zajmować te , niby > nasi radni. Jest wiele problemów do rozwiązania a nie < bulgotanie > się w tym bagienku ( cztaj termy cieplickie > kropka!
~GośćJG 10-04-2014 8:52
W tej chwili to wygląda jak .... we własne gniazdo. Gdzie byli Ci wszyscy Panowie Radni jak to "się budowało"? No gdzie? Ja Wam powiem, grzali swoje stołeczki :) Taka prawda!
~pytek 10-04-2014 8:56
w tym DOT nie pracuje córcia prezia?
~Kazimierz 10-04-2014 9:20
POT nie ma żadnych ustawowych uprawnień do kontroli ! Z niecierpliwością czekam na wnioski NIK; podobnie, jak w sprawie Kilińskiego ( Galeria ) i Pijarskiej ( Centrum Handlowe podobno zamienione na hotel ). Będzie o czym mówić !
~dt 10-04-2014 10:11
Od 3250 osób tygodniowo nalezy odjąć opłacane przez budzet Jeleniej Góry i Szklarskiej Poreby pobyty dzieci
~AnonimGall 10-04-2014 10:21
A od kiedy to dzieci nie zalicza się do osób???! Widać niektórych ogarnęła paranoja termalna B|
~Wasssa 10-04-2014 10:38
Z tego prosty wniosek;należy wszelkie przedsięwzięcia mieć pod kontrolą przez cały proces realizacji. Wszystkie służby odpowiedzialne, powinny na bieżąco informować społeczeństwo o przebiegu,nadzorze i kontroli inwestycji, aby nie stwierdzać błędów na końcu,tylko eliminować je na bieżąco,bo za błędy i niekompetencje zbyt dużą cenę płaci (traci) społeczeństwo.
~Kilka słów 10-04-2014 10:40
Radny Gajewski z radnymi Kubickim i radnym Wojtasem kontrolowali Termy ponad pół roku. Powstał raport-gniot. Raport kompromituje Komisje Rewizyjną także w tym, że celem jest prezydent Zawiła a nie prawda. Przewodniczący Gajewski nie umie czytać dokumentów bankowych / słyszałem w tle głos, by radny doczytał drugą stronę/ . Radny Galewski jest zapatrzony w siebie i uważa, że on jako "prawie balneolog" /cytat z wypowiedzi Gajewskiego/ najlepiej spośród radnych zna sie na cieplickich wodach termalnych. Do zacietrzewionego radnego Gajewskiego nie docierają fakty zawarte w dokumentacji i ustawie zamówień publicznych. Radny Gajewski należy do grupy radnych jeleniogórskich, którzy od dłuższego czasu staraja sie obrzydzić mieszkańcom pieknej Jeleniej Góry życie w tym pieknym miejscu.
~T - Deusz 10-04-2014 10:49
Pytanie jest takie: a dlaczego ktoś, kto nie dopełnił swoich obowiązków, i naraził podatników na straty, ma odpowiadać tylko "politycznie"? A przywalić część strat do spłaty do końca życia, następny 100 razy pomyśli, zanim coś zrobi. Dlatego w kraju jest tak źle, bo żaden urzędas nie poniósł dotkliwych konsekwencji za swoje głupoty. Politycznie schowają takiego na chwilę, ot, i cała kara. Zgroza!
~oko 10-04-2014 10:53
jak tam pierwszy bilanz ... ekonomiczny....
~do 10.49 10-04-2014 11:03
Do tajemniczego T-Deusz. Winę najpierw trzeba udowodnić. A opowiadanie o stratach w czasie,gdy miasto dochodzi w sądach od Tiwwala swoich pieniędzy jest jątrzeniem i zatruwaniem życia nam, jeleniogórzanom. A przywalać to można na wiecach przedwyborczych. Jeżeli chodzi o niedopełnienie obowiazków to sprawa prokuratorska i mam nadzieję, że zamiast pleść głopoty polecisz z dowodami do prokuratury, mj drogi T-Deusz. To twój prawny i obywatelski obowiązek.
~lolo pindolo 10-04-2014 11:11
Kto był przeciw i dlaczego?
~praktyk 10-04-2014 11:45
Jak będzie gruba afera, to na pewno zamkną w kiciu sprzątaczkę...
~NNN 10-04-2014 12:10
Termy z kranówką jak najbardziej należy sprawdzić ,to ze mamy średniej klasy basen w mieście ...w końcu z resztą ..... to nie znaczy że za te pieniądze nie mógł być jeszcze lepszy i składający się wód teranych. Popatrzcie na inne miasta jak wyglądają termy i za jakie pieniądze zostały zbudowane to wniosek sam się nasunie ....
~no 10-04-2014 12:13
Ile wody w wodzie?
~NIKt 10-04-2014 12:36
NIK powinien sprawdzić większość inwestycji z dofinansowaniem Uni Europejskiej - większość to babole - sam znam kilka takich rodzynków z naszego terenu - wystarczy spojrzeć na remonty budynków oświatowych.
~doNIKt 10-04-2014 12:44
powinni sprawdzić też wydawane środki na tzw. miękkie projekty tam dopiero są babole
~ab+ 10-04-2014 12:55
1) stan ulic po remoncie w Cieplicach,2) będzie co sprawdzać po zakończeniu instalacji wod-ka...lizacyjnej.Wszystko przyschnie po nowych wyborach !
~WiewiórPark 10-04-2014 12:55
niechaj sprawdzą park na wzgórzu "Kostuszki" co go zdewastowali za 2 miliony i prezent marcinka dla małżonki i kolesia jakim jest ten klocek co się MUZEUM zowie to tak na początek
~ 10-04-2014 13:01
Ad.~T-Deusz. NIK jest jedyną jednostką kontrolną, która może obiektywnie ocenić jak przebiegała inwestycja i wszystkie patologie gospodarcze z nią związane. Od chwili pomysłu po przez konsultacje społeczne, zaakceptowanie przez Radę, ustalenia źródła finansowania, opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wybór wykonawcy oraz rzeczowe wykonawstwo robót. Przebieg inwestycji dzieli się na dwie niezależne od siebie fazy: 1. Faza polityczna /pomysł. konsultacje społeczne, akceptacja Rady/ 2. Faza realizacji inwestycji, liczona od chwili pozyskania źródła finansowania. dokumentacja, ustalenie wykonawcy, realizacja robót. Niestety, obowiązujące - u nas - prawo, nie przewiduje odpowiedzialności karnej za decyzje polityczne. DOLNOŚLĄZAK cdn.
~ona 10-04-2014 13:18
Kontrola jest najwyzsza forma zaufania ...wiec warto:)PPP
~ 10-04-2014 13:35
Cd. z 13:01. Za etapy realizacji inwestycji, począwszy od pozyskania źródła finansowania, są odpowiedzialni konkretni ludzie, zatrudnieni - i odpowiednio opłacani - przez inwestora. Inwestorem generalnym jest miasto, reprezentowane do XII.2010 roku przez PO-prezydenta Obrębalskiego a od XII.2010 PO-prezydenta Zawiłę. Obaj prezydenci są bezpośrednio odpowiedzialni - nie politycznie - za przebieg inwestycji. PO-prezydenci dobrali sobie urzędników, którzy w ich imieniu działali, podejmując decyzje mające wpływ na przebieg budowy. Czy prezydenci dobrali sobie właściwych pracowników dlą skomplikowanego procesu inwestycyjnego? Ustali to NIK wraz z określeniem, kto, kiedy i w jakim zakresie zawalił sprawę. Bo, że nastąpiła przewałka na ok. 20 mln zł - nie budzi wątpliwości. DOLNOŚLĄZAK
~@ 10-04-2014 13:46
Nareszcie! Mamy w Jelonce aferę, godną badania przea NIK! I jeszcze niech Radni wezwą nq pomoc superdetektywa Macierewicza! Termy wziąść pod lupę i zobaczymy, kto dostanie w d..ę!
~sadzawka 10-04-2014 13:47
Miały być Termy, super atrakcja, mamy mały basenik na miarę powiatowej mieściny, z kranówą. Do tego przepłacone.
~ 10-04-2014 13:55
Cd.~ z 13:35. PO-partia, z woli której desygnowano na odpowiedzialne funkcje PO-prezydentów, nie jest bez winy. PO-partia zamiast wspierać szefów miasta /którzy nie są budowlańcami/, pozostawiła ich samym sobie z problemami. PO-partia - w tzw. międzyczasie - zafundowała PO-Obrębalskiemu ignorancję oraz niszczenie go. Taki sam luksus działania PO-partia zapewniła PO-Zawile. To, skłócone ugrupowanie polityczne - na czele z jej obecnym przewodniczącym - utopione w wewnętrznej walce o apanaże w sferze publicznej - nie jest godne tego ażeby sprawować obecnie jakąkolwiek władzę. Inne partie polityczne powinny unikać PO jak zarazy, gdyż wchodzenie z nimi w koalicję - na obecnym etapie - grozi śmiercią lub kalectwem własnego ugrupowania. DOLNOŚLĄZAK.
~ 10-04-2014 13:58
Nie znacie się, nigdy w żadnych Termach nie byliście. Termy są dla ludzi, a nie dla taboretów (Y)
~oj tam, oj t 10-04-2014 14:13
jeśli na samym starcie inwestycji zapada decyzja o wyborze najtańszego projektanta (jedyne kryterium -cena za projekt!!!!!!) to trudno oczekiwać efektownego finału; pierwszy projekt wylądował w koszu a potem było już tylko weselej; dlatego taki obiekt kosztuje potem kilka (kilkanaście) mln. więcej w Jeleniej Górze niż w innym mieście; a co komisja rewizyjna usłyszała od projektantów?
~Do Łojka 10-04-2014 14:37
Radny Łojek z PiS złajał leniwych i niekompetentnych pracowników firm budujacych Termy za to, że nie mogli pracować poczas 20-30 stopniowych mrozów.Rozumiem ,że radny Łojek prowadzi ogromne i skomplikowane technicznie inwestycje tylko podczas silnych mrozów i odnosi same sukcesy. Proszę nimi sie pochwalić panie radny. A tak swoja drogą panie radny z PiS: radziłbym nie wchodzić w drogę owym pracownikom. Na połajaniu sie nie skończy! Pańskie fundamentalne odkrycie pewnie znowu ośmieszy nasze Miasto. Gratuluję PiS-owi. A tak przy okazji: nie lepiej by było by pan, zamiast zajmować się technologiami budowlanymi dalej dowodził, podczas różnych "patriotycznych" imprez, drużyną zajadłych 80-latków. Nikt ich nie rozumie, ludzie schodzą im z drogi a i wstyd, w razie czego, mniejszy.
~ 10-04-2014 14:54
Cd.~ z 13:55. T-Deuszu, leć ze swoimi "rewelacjami" do pościgowych organów, albo dołącz do organizatorów wieców przedwyborczych. Styropianowy związkowiec z siedzibą na ul. 1-go Maja, w sąsiedztwie KARR, udostępni Ci tubę nagłaśniającą. DOLNOŚLĄZAK.
~dt 10-04-2014 15:00
SZanowny Panie AG przewidywana w studium wykonalnosci frekwencja nie moze obejmować tych osób , których pobyt jest finansowany ze srodków publicznych z pominięciem trybu zamówień publicznych. W przeciwnym razie to dopiero byłaby paranoja ekonomiczna. Zresztą w przypadku tej inwestycji to już jest.
~Obserwer 10-04-2014 17:11
To moze przy okazji NAJWYZSZA IZBA zbada wykonastwo parku ZDROJOWEGO tam to dopiero grube banki utopiono a raczej zasadzono jako egzotyczne nasadzenia, sciezki blotno piaszczyste,trawnik jak stadion po deszczu to sadzawka .szkoda pisania.
~swojak 10-04-2014 18:25
Oj ludziska , gdzie wasz rozsądek ?!. Dzisiaj w w telewizorni wychwalają nowy zakład pracy za 10 milionów zł .!!!. Jak Wam nie wstyd przed młodymi i bezrobotnymi ?.
~iras 10-04-2014 19:01
Pod lupę należy wziąć regulamin korzystania z sauny !!! Zakaz nagości w strefie SPA jest niezgodne z zasadami zdrowego korzystania z sauny !!! Termy zrobiły pokoje do suszenia kostiumów kąpielowych-porażka :P Każdemu kto chce skorzystać prawidłowo z saun odradzam Termy Cieplickie :P
~ABG 10-04-2014 19:43
Ktoś kto pisze ze termy są super...to bywał chyba tylko na basenie w... sobieszowie 20 lat temu....termy:-))))) zal.pl
~nikol 10-04-2014 19:57
nie tylko NIK ale i UOKiK. Oj przydałyby się też kontrole i u kontrolujących mających siedzibę w mieście!
~jot 10-04-2014 20:11
Jak patrzę na te ... mordy na zdjęciach to zastanawiam się: kogośmy wybrali??? Ludzie, nawet zakładając że coś było nie tak, to oni sami powinni to rozstrzygnąć między sobą (co źle zrobiono i kto jest winny) a nie lecieć do centralnych organów państwa donosząc nawzajem na siebie. Wstyd, wstyd, jeszcze raz wstyd! A jaki byłby dopiero wrzask, gdyby tam jednak była woda termalna i ludzie wychodzili z jakimiś wysypkami na skórze, bo było by to wbrew zaleceniom lekarskim. Tak źle i tak byłoby niedobrze. Przynajmniej dla takich co zawsze szukają dziury w całym. Skoro ekspertyzy wykazały, że woda nie może być tylko termalna, to chyba sprawa jest jasna. Na pewno dla kogoś kto potrafi zrozumieć co czyta. Chyba że zależy mu tylko na tym, żeby działać na szkodę Jeleniej Góry.
~nik 10-04-2014 20:20
Dodać do kontroli stadion na Złotniczej,kasa wydana a tam jak po wybuchu bomby.
~termos 10-04-2014 20:43
A co robił sowicie wynagradzany Inżynier Kontraktu? Wygląda na to, że tylko fakturki wystawiał. To ta instytucja odpowiada za prawidłowy przebieg inwestycji przez Zamawiającym, a tu... zima, bieda, projekt zły ... i jeszcze wilki wokół.
~i po co ? 10-04-2014 21:55
Pieniędzy i tak nikt nam nie odda. A można było te baseniki za góra 15 mln wyremontowac - bo budowa to nie byla.
~prorok ;) 10-04-2014 23:05
przekręty przy przetargu i realizacji inwestycji to sprawa dla prokuratury !
~ 10-04-2014 23:17
Tylko na czas lustracji nie zamykajcie moich ulubionych Term ;P Ani się ważcie!!! ;)
~altus 10-04-2014 23:19
...w ramach oszczędności środków i czasu trzeba było dołączyć od razu wniosek do NIK o kontrolę jak zrealizowano prace przy Parku Zdrojowym
~mieszkaniecc 11-04-2014 2:56
Ci radni sami powinni podać się do dymisji. Za to, że działają na szkodę Jeleniej Góry, rozgrywając swoje partyjne interesiki. Zrobili zadymę na cały kraj i tylko odstraszyli turystów od Jeleniej Góry. To mają być ludzie, których wybraliśmy żeby działali dla dobra naszego miasta?? Warto zapamiętać nazwiska najbardziej ujadających burków - zbliżają się wybory i z przyjemnością im podziękujemy za taką "pracę" na rzecz naszego miasta.
~JG 11-04-2014 18:45
Wstyd mi za tych radnych. Tylko osobiste karierki, polityczne interesiki, a gdzie działanie na rzecz miasta? Radni Szymański i Mróz powinni wylecieć NATYCHMIASTOWO za swoje ostatnie "afery", które oni sami rozkręcają i które świadczą przede wszystkim o nich samych. Zbliżają się wybory, więc z przyjemnością mieszkańcy podziękują tym radnym za swoje pożal się Boże usługi.
~nieruchomosc 11-04-2014 23:04
Szukają pieniędzy nie tam gdzie trzeba, zamiast wynajmować lokale mafii, która to podnajmuje je innym firmom samo by się za to wzięli, prosta sprawa goście płacą po 10koła za lokal a wynajmujący do miasta wpłaca 1000zł za lokal - przebitka niezłą. Które lokale, a chociażby lokale pod lukas przy bramie wojanowskiej i dyskoteka street. Panie Prezydencie gdzie Pan ma oczy i zmysł.
~ 13-04-2014 18:35
Jak dotychczas CZERWONA JELENIA i nic poza tym.
~okoloko 14-04-2014 21:05
a tak na marginesie....Co ten Zawiła w ogóle zrobił dobrze?
~ 15-04-2014 15:09
Klasyczne pieniactwo w PIS-owskim stylu. Radny Szymański - nasz lokalny Macierewicz.
~ 16-04-2014 18:09
zawila nic nie robi w ani radni w nosie nas maja walcza tylko o swoje stolki trzeba zmian niedlugo wybory
~jano 19-04-2014 15:11
Ale pieniacz z tego radnego! Zajmij się człowieku robieniem czegoś dla dobra miasta, a nie tylko rozdmuch...jecie pseudoafery (jak z termami) jedynie szkodząc naszemu miastu.
~NIK 19-04-2014 23:45
Najlepiej jak NIK najpierw przeprowadzi psychiatryczne badania wszystkich radnych, a potem wskaże którzy tak naprawdę mogą nas reprezentować. Mam wrażenie, że wkrótce z tej zgrai zostanie tylko kilka osób
~zniesmaczony 22-04-2014 13:33
Może niech zarząd spółki poda się do dymisji, nie dopilnował inwestycji, za to chętnie pensje pobierał.
~do wyżej 22-04-2014 14:23
Może lepiej ty się podaj do dymisji, naczelny hejterze tego portalu. Mondrala który g... wie, a dużo szczeka.
~iras 24-05-2014 16:05
Bardzo dobrze. Niech się przypatrzą regulaminowi korzystania z sauny zaściankowe miasto.Zakaz nagości w saunie to przecież d...lizm.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group