Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4520
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Najlepszego pielęgniarkom w ich święto

Poniedziałek, 12 maja 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Najlepszego pielęgniarkom w ich święto
Fot. Archiwum
Ratują ludzkie życie i pomagają chorych, ale zawód ten nie należy już do najbardziej prestiżowych. Zarobki pielęgniarek są marne, a i niewielu docenia ich pracę. Dziś (12 maja) obchodzą swoje święto.

Kilkanaście lat temu o pracy pielęgniarki wielu mogło tylko pomarzyć. Było to zajęcie dla niemal najlepszych. Dziś szpitalach i przychodniach brakuje pielęgniarek, a te które są, ciągle muszą walczyć o godne warunki.

– Sytuacja jest po prostu tragiczna. Nie ma szpitala czy przychodni w Jeleniej Górze i okolicach, gdzie nie brakowałoby pielęgniarek – mówi Krystyna Demkowicz, przewodnicząca okręgowej izby pielęgniarek i położnych. Jest to oczywiście wynik zbyt niskich płac.

Dolna granica ich wynagrodzenia sięga bowiem tysiąca złotych brutto. Górna niewiele ponad dwa tysiące. Jak mówi szefowa izby najmniej zarabiają pielęgniarki z Kowar i Lwówka Śląskiego.

Pomimo tak trudnych warunków finansowych siostry starają się przez cały czas podnosić swoje kwalifikacje. – Bardzo dużo osób robi studia pomostowe, większość z nich za własne pieniądze, bo izby na to po prostu nie stać – mówi Krystyna Demkowicz. W ciągu ostatnich dwóch lat około tysiąca osób ukończyło takie kursy.

A co dla pielęgniarek robi izba pielęgniarek i położnych? Organizuje międzynarodowe sympozja i refunduje część kursów. Rocznie około 25 osobom.
To zdecydowanie za mało – oceniają pielęgniarki.
Pracownicy izby tłumacza jednak, że utrzymują się ze składek i na nic innego nie mają pieniędzy.

Czego poza pieniędzmi życzyłyby sobie więc pracownicy służby zdrowia w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek? – Uszanowania naszej pracy i godności, życzliwego szefostwa, sprawiedliwości, stabilizacji zawodowej i finansowej, możliwości rozwoju i jak najmniejszej liczby pacjentów – usłyszeliśmy od jeleniogórskich pielęgniarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group