Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8891
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Najlepsze teatry tylko w Jeleniej Górze

Wtorek, 22 września 2009, 12:37
Aktualizacja: Wtorek, 13 października 2009, 9:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Najlepsze teatry tylko w Jeleniej Górze
Zbliżające się XXIII JST anonsują już plakaty spekakli, które będzie można zobaczyć w październiku.
Fot. TEJO
Dziesięć dni i jedenaście spektakli oraz mnóstwo wrażeń. Jakich? Okaże się w trakcie nadchodzących XXXIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Początek największej scenicznej imprezy w regionie – już 3 października.

Do Jeleniej Góry przyjadą jedne z najlepszych teatrów w Polsce, aby na scenie Teatru im. Norwida zaprezentować swoje najlepsze propozycje repertuarowe. Miłośnicy Melpomeny zobaczą, między innymi, Scenę Prezentacje, Teatr Współczesny i Teatr Ateneum z Warszawy. Sztuki pokażą krakowski Teatr KTO oraz Teatr im. Jaracza z Łodzi. Plenerowe przedstawienie wrocławskiego Teatru Pieśni Kozła będzie można zobaczyć w Jeżowie Sudeckim. Nie zabraknie także teatrów zagranicznych: znanego już z Międzynarodowych Teatrów Ulicznych Lwowskiego Teatru Woskresiennia oraz Theater Görlitz.

XXIII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne rozpoczną się jednak rodzimym akcentem. Zespół Teatru im. Norwida wystąpi z premierą sztuki Ronalda Harwooda „Jesteśmy braćmi?” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Początek przedstawienia - 3 października (sobota) o godz. 19.

Dzień później, w niedzielę (4. X) o godz. 17 i 19, na jeleniogórskiej scenie będzie można obejrzeć dramat autorstwa znanego muzyka i byłego lidera zespołu Perfect Zbigniewa Hołdysa „Prawo McGoverna” wyreżyserowany przez zmarłego w czerwcu 2008 roku Piotra Łazarkiewicza i Macieja Kowalewskiego w wykonaniu aktorskiego tria Niewinni Chłopcy z Warszawy (Kamil Dąbrowski, Tytus Hołdys, syn Zbigniewa Hołdysa i Tomasz Solich).

Początek kolejnego tygodnia, poniedziałek (5. X) rozpocznie przedstawienie Ingmara Bergmana „Sarabanda” z repertuaru warszawskiego Teatru Scena Prezentacje z udziałem Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Olgi Sarzyńskiej, Krzysztofa Gordona i Mariana Kociniaka. Następnie, we wtorek (6. X) o godz. 16 i 19, zobaczymy warszawski Teatr Współczesny ze spektaklem Johna Murella „Mimo wszystko” w reż. Waldemara Śmigasiewicza z Mają Komorowską. W środę (7. X) o godz. 19 na norwidowskiej scenie pojawi się Teatr Ateneum z Warszawy, który zaprezentuje się w sztuce Magdy Fertach „Trash story” w reż. Eweliny Pietrowiak, w której wystąpią: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maria Pakulnis, Marta Gajko, Bartłomiej Nowosielski i Tadeusz Borowski. Także w środę (7 X) o godz. 17 i 21 wielbiciele monodramów zobaczą oparty na błazeńskich tekstach Wiliama Shakespeare’a spektakl autorski „Yorick, czyli spowiedź błazna” na podstawie scenariusza Andrzeja Żurowskiego w reż. odtwórcy głównej roli Wiesława Komasy (profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie).

W czwartek (8. X) o godz. 17 i 19 Scena Studyjna Teatru im. Norwida będzie należała do krakowskiego Teatru KTO, który zagra „Atrament dla leworęcznych” Krzysztofa Niedźwiedzkiego, twórcy do dziś istniejącej grupy kabaretowej Formacja Chatelet i redaktora humorystycznego pisma "Nowy Pompon".

W piątek (9. X) godz. 19 spotkamy się ponownie z aktorami Lwowskiego Teatru Woskresiennia (w sierpniu br. zespół był gościem XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, gdzie pokazał „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa), których razem będziemy podziewać w przedstawieniu „Hiob” wg Karola Wojtyły. W sobotę (10. X) godz. 19 organizatorzy Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych przygotowali interesującą propozycją dla miłośników baletu. Będzie to opowiedziany tańcem „Dobór naturalny” (Natürliche Auslese) w wykonaniu niemieckich artystów pod kierownictwem Gunduli Peuthert z Theater Görlitz. A kto lubi spektakle plenerowe, z pewnością wybierze się w sobotę o godz. 21 na przedstawienie wrocławskiego Teatru Pieśni Kozła, który w Jeżowie Sudeckim, na Górze Szybowcowej zaprezentuje „Lacrimosę”, rzecz o uzurpowaniu sobie przez człowieka praw należnych Stwórcy.

Finałowym akcentem w niedzielę (11. X) o godz. 19 będzie sztuka „Niżyński” w reż. Waldemara Zawodzińskiego, w której wybitnego rosyjskiego tancerza i choreografa polskiego pochodzenia, prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego zagra obsypany nagrodami teatralnymi za tę rolę Kamil Maćkowiak (także absolwent gdańskiej szkoły baletowej) z Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group