Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 7321
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nagrody w konkursie dla szkół

Piątek, 14 stycznia 2022, 7:55
Aktualizacja: 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nagrody w konkursie dla szkół
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (13.01) w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odbyła się finałowa gala wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Karkonoskie, wsparte przez wielu partnerów. Uczniowie jeleniogórskich szkół stworzyli plakaty przestrzegające "smartzombie" przed konsekwencjami, jakie może mieć uzależnienie od telefonu.

Jak już informowaliśmy, na zaproszenie do konkursu dla 9 szkół ponadpodstawowych odpowiedziało 6 placówek. Młodzież (w sumie 36 osób) wykonała 15 plakatów - każdy uczestnik otrzymał upominek, a dla szkół przekazano nagrody, które będą służyć do prowadzenia lekcji edukacji dla bezpieczeństwa.

Szkoły otrzymały szyny Kramera, które służą do stabilizacji kończyn przy urazach. Dostaną też fantomy z systemem QCPR, który pomaga ocenić jakość resuscytacji na niemowlaku - powiedział Jarosław Przybylski, ratownik medyczny.

Uczniowie znają skalę problemu i chętnie wzięli udział w konkursie.

Używanie telefonu w trakcie ruchu drogowego to bardzo poważny problem. To duże zagrożenie dla pieszego i kierowcy. Warto angażować ludzi, żeby zwracali na to uwagę. Wiele osób młodych ma z tym problem, ale zaczyna to dotykać również starsze pokolenia - powiedziała Emilia Cichoń z ZST Mechanik, która przyznaje, że zaostrzenie przepisów również działa na wyobraźnię.
Często spotykam się na ulic z sytuacją, że ludzie są wpatrzeni w telefon i wchodzą na jezdnię - to bardzo niebezpieczne i może się skończyć tragedią. Miałam sytuację, gdy kierowałam autem, że ktoś wszedł mi bezpośrednio na jezdnię - to stresujące dla kierowcy i pieszego - mówiła Zuzanna Wieczorek.

Inicjator akcji podkreśla, że ta patologia drogowa dotyczy zarówno młodzieży, jak i dorosłych.

Obecnie jest to usankcjonowane prawnie i nadal wiele osób wchodzi wpatrzone w smartfona na przejście dla pieszych - ryzykując zdrowie i życie. Zaprosiliśmy młodzież, bo bardziej świadomie podchodzą do tego w życiu codziennym, gdy się w coś zaangażują - ocenił Mariusz Synówka z Towarzystwa Karkonoskiego.

Wcześniej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 wymalowali hasła ostrzegawcze przy przejściach dla pieszych przy ul. Różyckiego, a kolejnym etapem były (i są) wizyty uczniów "Ósemki" w przedszkolach, gdzie edukują młodszych kolegów i koleżanki. Konkurs na plakat był trzecim etapem akcji, a zaplanowano już następne działanie - uczniowie zaangażują się w kręcenie krótkich filmików, które mają zadziałać na wyobraźnię wpatrzonych w telefony... Efekty mają być wyświetlane na ekranach w autobusach MZK.

Plakaty mają być widoczne na 10 wiatach przystankowych MZK oraz w autobusach. Dodatkowo, wiele instytucji zapewnia, że również udostępni miejsce do prezentacji prac uczniów.

MZK włączyło się w akcję, bo promowanie bezpieczeństwa wpisuje się w naszą misję. Plakaty będą też wywieszone w naszych autobusach oraz na monitorach. Chcemy też zamieścić plakat w Centrum Obsługi Klienta. Gdy powstanie filmik - również będzie wyświetlany w autobusach - powiedziała Agata Buśko, prezes MZK Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

21
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group