Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4505
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nagrody dla polskich i niemieckich dziennikarzy

Sobota, 15 czerwca 2019, 13:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 czerwca 2019, 12:19
Autor: Paweł Guszała
Region: Nagrody dla polskich i niemieckich dziennikarzy
Fot. Paweł Guszała
Przez dwa dni w Zamku Topacz koło Wrocławia odbywały się spotkania, debaty i konferencje w ramach Polsko – Niemieckich Dni Mediów, pod hasłem: „Czy Europa się rozpada?”. Jednym z ważniejszych punktów tego wydarzenia była uroczysta gala Polsko – Niemieckich Nagród Dziennikarskich im. Tadeusza Mazowieckiego 2019.

Polsko – Niemieckie Dni Mediów są modelowym przykładem współpracy. Za sprawą tego wydarzenia politycy i dziennikarze z obu stron granicy spotykają się, rozmawiają o bieżących problemach i pojawiających się zagrożeniach. W tym roku organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Przyjaźń polsko-niemiecka rozwija się, ale jest bardzo wiele stereotypów. Nie możemy też zapomnieć o bolesnej historii. Głównym celem tego wydarzenia jest przełamanie tych barier, mówienie o rzeczywistości, o wspólnej Europie – mówi marszałek Cezary Przybylski.
To wydarzenie jest wspaniałym pomysłem. To święto dziennikarstwa, które co roku organizowane jest raz w Polsce, raz w Niemczech. Cieszę się, że tegoroczna edycja odbywa się koło Wrocławia – mówi Hans Neumann, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Jednym z elementów Polsko – Niemieckich Dni Mediów jest uroczysta gala, na której wyróżniane są prace dziennikarzy z Polski i Niemiec. Artykuły, audycje, programy czy reportaże muszą dotyczyć oczywiście jednego, bądź drugiego kraju. W tym roku rywalizacja o nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego w jednej z pięciu kategorii (prasa, radio, telewizja, dziennikarstwo na pograniczu i multimedia) była bardzo zacięta. Nadesłano 115 prac - 56 z Polski i 59 z Niemiec. Spośród nich jury nominowało do nagrody 27 najlepszych.

Prace nominowane mówią o tożsamości, emigracji, jest sporo prac z pogranicza, czyli takich informujących o życiu „sąsiadów” po dwóch stronach Odry – tłumaczy Magdalena Przedmojska z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W kategorii „PRASA” zwyciężyła Urszula Ptak za artykuł „Uchodźcze dzieci dużo rozumieją, w kategorii „RADIO” wygrała Pia Rauschenberger za audycje „Fahrraddiebe”, w kategorii „TELEWIZJA” Natalie Steger i Milena Drzewiecka za reportaż o polskich nacjonalistach, w kategorii „MULTIMEDIA” Helene Bienvenu i Katarzyna Strek za Polnische Jugend: Karriere unter Tage, a w kategorii „DZIENNIKARSTWO NA POGRANICZU” Małgorzata Furga za audycję „W domu mówimy po polsku”.

Za rok Polsko – Niemieckie Dni Mediów odbędą się w Brandenburgii.

Twoja reakcja na artykuł?

3
38%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
852
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group