Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8836
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nadzwyczajnie pod Szrenicą

Wtorek, 17 listopada 2009, 8:02
Aktualizacja: 8:03
Autor: Karolina Wojtaś
REGION: Nadzwyczajnie pod Szrenicą
Fot. Karolina Wojtaś
Na prośbę burmistrza Arkadiusza Wichniaka 16 listopada w Urzędzie Miasta w Szklarskiej Porębie zwołano nadzwyczajną XXXXII sesję rady miejskiej. Radni ułatwili strażakom zakup nowego wozu bojowego. Zostanie też doposażona hala sportowa przy „jedynce”. MOKSAL dostanie mobilną scenę.

Pierwsze dwa głosowania dotyczyły przystąpienia gminy do realizacji poniższych projektów: „Współpraca straży pożarnej w celu zapobiegania i likwidacji skutków klęsk żywiołowych w obszarze pogranicza polsko-czeskiego” oraz „Współpraca i wymiana doświadczeń między strażakami w gminach Lanov, Szklarska Poręba i Karpacz”.

W ramach pierwszego projektu, który jest rozłożony na kilka lat, będzie możliwy zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego o wartości 800 tys. zł. Dla strażaków przewidziane są szkolenia i konferencje. Będą odbywały się też liczne delegacje krajowe i zagraniczne oraz działania promocyjne. Wydatki rozdzielono na potrzeby tzw. twarde (np. sprzęt) oraz miękkie (np. spotkania). Pierwsze pieniądze trzeba będzie wydać w 2010 r., a ostatnie w połowie 2012 r. Częściowe środki finansowe na realizację tych planów będą pochodziły oczywiście z Unii Europejskiej. Uchwałę o współpracy polsko-czeskiej przyjęto jednogłośnie, a wymianę doświadczeń strażaków rozpatrzono pozytywnie z 1 głosem wstrzymującym się i 1 sprzeciwem.

Następnie przyjęto do realizacji projekt „Poznajmy się bliżej Szklarska Poręba – Lanov”. Dzięki niemu będzie można wyposażyć budowaną salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1 za kwotę 680 tys. zł. Jest to unijny program, obejmujący współpracę obu miast w latach 2007 – 2012.

Część środków zostanie przeznaczona na zakup mobilnej sceny do użytku przez MOKSiAL. Koszt samego szkieletu to 120 tys. zł, a z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem ok. 250 tys. zł. Gmina ma okazję do zakupu tego sprzętu za jedyne 15 procent jego wartości, czyli ok. 42 tys. zł.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej będzie sięgało aż 85 procent. Szklarska Poręba nie dysponuje sceną z pełnym wyposażeniem. Po jej nabyciu będzie można spokojnie organizować większe imprezy, a nie jak do tej pory płacić zewnętrznym firmom za wynajem całego oprzyrządowania. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie dotacje z Unii są refundowane. Oznacza to, że najpierw miasto wykłada całą kwotę na realizację danego projektu, a dopiero później następuje częściowy zwrot kosztów (w tym przypadku 85-procentowy).

Aby móc sprostować błędy w uchwale z 26 stycznia 2009 r., traktującej o sprzedaży mieszkania, trzeba było najpierw zmienić ustalenia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2008 – 2013. Głosowanie było tylko formalnością, a radni okazali się i tym razem jednomyślni. Powyższa uchwała dotyczyła sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 7, położonego w Szklarskiej Porębie przy ul. Jedności Narodowej 9 wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste przynależnej części działki gruntu. W styczniu pominięto małą spiżarnię, widniejącą na planach, co skutecznie uniemożliwiło miastu sprzedaż tego mieszkania jego dotychczasowemu najemcy. Mimo wprowadzonej korekty, metraż lokalu nie zmienił się, ponieważ odkryta spiżarnia jest tak niskim pomieszczeniem, iż jego powierzchnia użytkowa to... zero metrów.

Odbywające się sesje Rady Miejskiej są otwarte dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Szklarskiej Poręby. O terminach kolejnych posiedzeń można dowiedzieć się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej albo w magistracie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group